Take a fresh look at your lifestyle.

Evden Verimli Çalışma için 5 Etkili Yöntem.

0 6

Dünyanın etkilendiği Koronavirüs döneminde artan evden çalışmanın daha etkili olması için Evden Verimli Çalışma Yöntemleri adlı araştırma sonucu.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs bir çok işletmenin ofis içlerinin bir bölümünün evden yürütülmesine neden oldu. Aynı zamanda işlerini evden yürüten bir çok web tasarımı yapan kişiler, blog yöneticisi, sosyal medya danışmanı sağlıklı kalabilmek için evlere kapandı.

Sağlık bulunmaz bir nimet ve çalışabilmek için gerekli olan şartların başında gelirken sağlıklı olabilmek içinde çalışmak gerektiğini unutmamak gerekir. Her şeyden önce yaşamak için paraya para içinde çalışmaya ihtiyacımız var Peki evden verimli çalışma için neler yapmak gerekir?

 

Evden verimli çalışma yöntemleri

Evden-verimli-çalışma-yöntemleri
Evden-verimli-çalışma-yöntemleri

Evden verimli çalıma yöntemlerini oluştururken veya kendiniz için en uygun çalışama şekline karar veririken öncelikle gerekli şartların oluşturulması gerekir.

  1. Uzaktan çalışma için gerekli alt yapınız var mı veya hazır mı?
  2. Kullanacağınız sistemin gerekli güvenlik önlemleri alındı mı?
  3. İşiniz evden yürütülmeye müsait mi?
  4. Omuz omuza çalışmanız gereken durumlarda çalışma arkadaşlarınızla iletişimiz için gerekli ortam oluşturuldu mu?
  5. Online olarak çalışabilmek için gerekli kanalları verimli kullanabiliyor musunuz?
  6. Gerekli toplantı veya 3. kişilerle kuracağınız iletişim için karşı taraf hazır mı?

Tüm bu şartlar yerine getirildiyse evden çalışmaya hazırsınız demektir. Peki evden veya uzaktan çalışırken neler yapmak veya nasıl davranmak gerekir.

 

Evden Çalışmak, Çalışmaktır

Evden Çalışırken Verimli Olmak
Evden Çalışırken Verimli Olmak

Evden çalışırken belki müzik açabilirsin ama karşında TV açık olmamalı Bir yandan çalışıp diğer yandan bir şeyler izleyemezsin. Eğer evden çalışıyosan gerçekten çalışmalısın.

Sabah işe başlayacağın zaman, molaların, iş bitiş saatin belli olmalı. Kendini sere serpe yaymamalı evden çalışma düzenini bir rutine bağlamalısın. Aksi halde evden verimli çalışamaz çalışıyomuş gibi yaparsın.

 

Evden Çalışmak Geç Vakitlere Kadar Çalışmak Değildir

En azından kendi işlerini evden yürüten insanların büyük bir bölümü evden çalışma konusunda başarılı olamıyor. Çünkü çalışma prensiblerine gereken ciddiyeti gösteremiyor.

Düzensiz Çalışma

Öğlen saatlerine kadar yatıyor, bir fasılla kalkıyor, kahvaltı kahve derken saat bilmem kaç oluyor. Sonra oturuyor işe başlıyor tabi geç yatıp geç kalktığı için keyifsiz oluyor.

Belki gece geç vakitlere kadar çalışıyor ama verim yerle bir oluyor. Eğer gece çalışacaksanız gere çalışın gündüz çalışacaksanız gündüz. Kendinize göre işinizi planlamayın. Kendinizi işe göre planlayın.

 

İnsanlardan Kopmadan Çalışın

Evden Çalışırken Sosyal Olmak
Evden Çalışırken Sosyal Olmak

Evden çalışmak insanlardan veya sosyal ortamından kopmak değildir. Sürekli evden çalışan insanların belirli bir süre sonra ufak ufak insanlardan kopmaya başladığı gözlemlenmiştir.

Kazanma kaygısı, kazanmak için çabalaması kendisini dış dünyadan soyutlar. Oysa belli bir işe sahip olan insanlar öğle molalarını veya iş çıkışlarını arkadaşları, eşlerı dostları ile değerlendirir.

Bunu yapmayın 1. ve 2. maddeyi dikkate alarak kendinize bir rutin oluşturarak yolunuza devam edin. Gerektiğinde sosyalleşin. Kendinizi çevrenizden uzaklaştırmayın.

 

Çalışıyor musun? Çalışmıyor mu?

Çalışıyormuş Gibi Yapma
Çalışıyormuş Gibi Yapma

Yapılan bilimsel araştırma sonucunda özellikle internet üzerinde çalışanlar için 53/17 diye bir kural konmuştur. 53 dakika çalışma 17 dakika dinlenme. Bu yöntem ofis ortamında pek mümkün değildir.

Ancak evden verimli çalışmak için bu yöntem uygulamaya oldukça açıktır. Aslına bakarsanız verimli çalışmanın tümü zaman kavramından oluşmakta ve kendini yaymamaktan geçmektedir.

Hangi işi yayarak yaparsak verim alabiliriz ki.

 

Patron Değilsin Evden Çalışıyorsun

Çalışıyormuş Gibi Yapma
Çalışıyormuş Gibi Yapma

Evden çalışanların bir çoğu kendini patron sanarlar. Ancak kimsenin maaşını ödeyemiyor hatta kendi kazancını kıt kanaat çıkartıyorsan sen patron değilsin.

Aman bir gün çalışmasan bir şey olmaz demek gibi bir şansın yok ve olamaz. Haftanın 6 günü çalışırsın 7. günü kendine izin veririsin ama keyfe keder bir günden birşey olmaz diyemezsin.

Eğer bu düşünceye sahipsen emin ol hiç bir yere gelemezsin. He kazanıyosundur, giderlerini çıkartıyorsundur o zaman kendine olmuş gözü ile bakıp azıtmamak kaydı ile kırk yılın başında kendine izin verebilirsin.

Şahsen bende uzun süredir evden çalışan biri olarak yazıyı hazırlarken kendi hatalarımı gördüm. Aslında belkide bildiğim ama uygulamaya eğrendiğim şeylerdi. Özellikle geç saate kadar çalışma, kendine zaman ayırmama ve hatta sosyal hayattan soyutlanma.

Malesef ki sabit geliri olmayan kişilerin en buyuk kaygısıdır yarınlar. Yarınları düzenlemek için çok çalışmak lazım çook.

Leave A Reply

Your email address will not be published.