Biz Biliyoz

Bebeklerle İlgili Doğru Bildiğiniz Yanlışlar

Bebeklerle İlgili Doğru Bildiğiniz Yanlışlar

Bir çok anne veya anne adayı birey bebekleri hakkında yanılıyor yani bebeklerine verecek olduğu besin değeri, bebeklerine verilmesi gereken anne sütü değeri gibi konularda bazen yanılabiliyorlar. Bu durumu düzeltmek adına sizlere faydalı bir makale hazırladık ve sizlere şimdi bu makaleyi sunuyoruz fakat bu bilgilerin bir çoğu sizin vücudunuz üzerinde yan etkiye neden olabilir bu yüzden bu yöntemleri uygulamadan önce mutlaka uzman bir doktora başvurun veya danışın.

Bebekler hakkında  faydalı bilgiler!

Her anne bebeğine verdiği anne sütü konusunda hep şüpheye düşmüştür ve annelerin bu en çok sıkıntı çektiği konulardan bir tanesidir. Anneler bebeklerinin ne kadar süt alması gerektiğini bilmiyorsa aşağıda sizlere bunu açıklayacağız!

Aslında her anneye bebeğine yetebilecek şekilde Allah tarafından süt verilir fakat bazı durumlarda milyonda bir kere de olsa anne sütü bebeğine yetmemekte ve bu durumlarda ek tedavi yöntemi uygulanarak bebeğe ek besin takviyesi yapılıyor ve bebeğin gelişimi desteklenmiş oluyor.

Bebeğiniz gaz çıkarmak istiyorsa büyük ihtimal ağlamaya başlayacaktır çünkü gaz onun vücudunu şişirecektir ve sıkıntıya girmesine neden olacaktır. Belini tıpışlayarak veya hafif şekilde beline masaj uygulayarak bu gazın çıkmasına neden olabilir ve bebeğinizin rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Bebeklerin ne istediğine karar veremeyiz yani onlar ilk başta konuşamadığı için ne istediklerini bilemeyiz fakat bu tür sorunlarda interneti açıp araştırırsanız hızlı bir şekilde ne istediklerini bulabilirsiniz.

Bebeğinizin gelişim süreci ve gelişim sürecinden sonraki zamanlar için sürekli internette birşeyleri araştırıyor ve bebeğiniz hakkında nelerin daha iyi olabileceğini, nelerin bebeğinize yarar sağlayabileceğini internet sitelerinden öğreniyorsunuz fakat bu bilgileri internet sitelerinden daha çok sizlere doğru olarak verebilecek sadece o konu da uzmanlaşmış doktorlardır yani internet yer alan bebek yazıları sizi yanlış yönlendirebilir ve bebeğinizin gelişim sürecindeki olaylarında aksaklık yaşamasına neden olabilir fakat biz yine de sizler için doktorların ağzından söylenmiş yazıları paylaşmaya devam ediyoruz.

İşte sizlere bebeğiniz hakkında doğru bildiğiniz yanlışlar!

Bebeğinizi internet siteleri ile beslemeniz ve internet sitelerinde yer alan bilgilere göre talimatlar uygulamanız her zaman yanlıştır. İnternet siteleri üzerinde yer alan her bilgiye inanmamanız ve bu bilgiler bebeğiniz üzerinde uygularken öncelikle mutlaka bir uzman doktora başvurup öyle denemelisiniz. İnternet sitelerinde sizin için ve bebeğiniz için yararlı olabilecek şeyler belki de bebeğiniz için zararlı olabilir yani ”elma yiyin diyorsa” bu bebeğinize zarar getirebilir, bebeğinizin elmaya karşı bir alerjisi vardır fakat bunu bilmiyorsunuzdur işte bu yüzden çok dikkatli olmalıyız ve her ne yapıyorsak yapalım mutlaka bebeğinizin doktoruna bu önergeleri uygularken danışmalıyız.

Aynı şekilde sadece internet siteleri değil aynı zamanda dışarıda sizlere verilen bilgilerde yanlış olabilir yani birisi size; ”Gaz çıkarma konusunda şunu uygulayabilirsin” demiştir fakat bu bebeğiniz için yararlı olmayabilir işin özeti her duyduğunuz bilgiye inanmayın ve bu bilgileri uygulamadan önce mutlaka bir doktora danışın.

Sabırlı Anneler ve Sağlıklı Bebek Gelişimi

Bebeğinizin daha hızlı büyümesi ve çevreyi daha iyi kavrayabilmesi için en önemli güven konusudur. Çocuğunuzun kendi bedenini öğrenecek oyuncakları kemirmesi, tekme atması gibi davranışlar bebeğinizin bilinçaltında nesnelerin hareket edip çevrenin ilgisini çektiğini fark edecektir.

Çocuğunuzun gelişiminde onlara renkli renkli ve çok oyuncağının olması bebeği sevindirmez yada herhangi bir güven veya sevgi aşılamaz. Annelerin oyuncağı önlerine dizip ve bebeklerin karşılarına oturması bebeğinizin aslında oyuncaklarla oynaması anlamına gelmiyor.

Çocuğunuzun yeni şeyler keşfetme isteğini sağlamaktadır. Bu yanlış aslında. Çocuk ile anne arasındaki ilişkiyi bozup çocuğun anne arasındaki güven bağlarını zedeleyebilir. Bebeğin gelişim sürecinde onu kucağınıza alın, rahatlatın, sırtını okşayın, kulağına basit ritimli şarkılar söyleyin ve sevginizi bebeğinize hissettirin.

Yukarıda yazılan aşamalar ise bebeğinizin daha doğru gelişimine katkı sağlar. Böylelikle ortaya daha iyi durumlar çıkacaktır. Çocuğunuzla körebe gibi oyunlarla eğlenmelisiniz. Bu tarz oyunlar aranızdaki iletişimi arttırabilir.

Böylelikle güven ve rahatlama duygusunu yaşarken çevreyi sezip algılamak isteyecektir.  Ona gülümsemeyi öğretin. Gülümserken hormon salgılanıp mutlu oluyor insanlar. Çocuğunuzda bu tarz gülümseme öğrenmesi ile mutlu olabiliyor.

Ağlayan çocuğu sustururken asla şiddet uygulamayın. Sinirden yapılan bu hatalar kötü sonuçlar doğurabiliyor. En basitinden bu sinirleriniz, hatalarınız bebeklerde kalıcı hasara neden olabiliyor.

Çünkü bebekler her şeyi algılayıp bilinçaltına gönderiyor. Bu tarz kötü durumlar yaşamak istemeyenlere sabırlı anne olmayı öğütlüyoruz.

Sabır, erdem ve soğukkanlı anneler doğru anneler olarak nitelendiriliyor.

 

Çocuğunuza doğru davranmaktan kastımız aranızda olan etkileşimin güçlenip çocukta güven duygusunu sağlamalısınız. Sizin yanınızdayken huzurlu olup rahat rahat uyumasını sağlamak için yapılması gerekenler vardır.

Aslında gün geçtikçe bebeğiniz size alışıp huzur bulabilir lakin bunu kısa sürede yapıp huzursuz olmasını istemediğinizden dolayı daha huzurlu bir bebek olabilir.

 

Bu konu hakkında anneleri bilgilendiren 4 adet madde mevcuttur.

  • Eğer ilk defa annelik duygusunu yaşıyorsanız acemi olduğunuzdan dolayı yanlış tutma ihtimaliniz var bebeğinizi. Doğru tutuş tekniklerini sitemizde yer alan makaleyi bularak öğrenebilirsiniz. Aksi takdirde bebeği yanlış tutarak olumsuz durumlar yaratma imkanınız çok yüksek. Doğru tutuş pozisyonlarını öğrenmeniz anlayacağınız gibi önemlidir.
  • Ağladığından dolayı hiçbir bebek kızılmayı hak etmiyor. Tüm dünyanın belki de en büyük hatalarından birisidir ağlayan çocuğa kızmak. Yahu gereksiz sinirlenmeniz yüzünden bebeğinizin psikolojik olarak hastalanmasına dahi neden olabilirsiniz.
  • Bebeğinizin zekası o yaşta belli olmuyor. Daha 4,5 yaşına gelmemiş bir çocuğun zekasını anlamak çok zor ama imkansız değil aslında. Profesyonel testler ve profesyonel bilim insanlarıyla beraber anlaşılmak mümkün lakin gereksiz biraz. Bırakın çocuğunuz rahat rahat bebekliğini yaşasın. Yaş 5 olduğunda küçük testlerle zekasını ölçtürmeniz mümkün. Eğer yüksek zekalı birey çıkarsa eğitim, sanat gibi konulara yöneltip 1-0 önde başlamasına neden olabilirsiniz.
  • Ailenizdeki hiçbir kavga bebek önünde olmasın. Gereksiz yapılan o kavgalar bebekler için travma niteliği taşıyabiliyor.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ