Take a fresh look at your lifestyle.

Kokan Ayakkabıya Ne Yapılır? Ayakkabı Kokusu Nasıl Geçer?

4 39

Ayakkabılar zaman içerisinde kolayca koklayabilir, özellikle de gün boyu çok fazla yürüyorsanız. Ayakkabı kokusu istenmeyen sorunlara sebep olabilir ve sizi zor durumda bırakabilir. Ayakkabılardaki kokuyu gidermenin bir çok yolu vardır. Peki ayakkabı kokusu nasıl giderilir? Ayakkabı kokusu nasıl geçer? Kokan ayakkabıya ne yapılır?

Ayakkabılardaki kokuyu gidermek için neler yapılabileceğini biliyoz ekibi olarak sizler için araştırdık. İşte ayakkabı kokusu nasıl giderilir, kokunun tekrarlanmamasını sağlamak için uygulayabileceğiniz pratik bilgiler.

Kokan ayakkabıya ne yapılmalı?

Kokan ayakkabıya kısa sürede olsa maruz kalan ayak ve çoraplar hiç umulmadık anda sizleri zor durumda bırakabilir. Ayakkabı içerisinde oluşan kötü kokuyu engellemek için alınacak tedbirleri iyice okuyarak uygulamanızı tavsiye ederiz.

Kokan ayakkabıları yıkamak

Ayakkabıları çamaşır suyu yardımı ile yıkamak kokan ayakkabı için alınacak en iyi çözümlerden biridir. Yalnız her ayakkabı suya dayanıklı değildir ve açılmalara sebep olabilir. Su içerisine koyacağınız çamaşır suyunun ise bazı ayakkabılarda yıpranmaya sebep olabileceğini unutmayın.

Çamaşır suyu ayakkabı içerisinde kokuya sebep olan bakterilerin ölmesi için çok etkili ve sıklıkla kullanılan bir yöntemdir.

 • Ayakkabı içerisine bir miktar kaynar su dökün.
 • Suyun içerisine az miktarda çamaşır suyu ilave ederek çamaşır suyu ile karışan su ile ayakkabınızın içini yıkayın.
 • İşlem tamamlandıktan sonra bolca su ile ayakkabının içindeki çamaşır suyunu yok edin.
 • Ayakkabınızı kurutun.

Ayakkabı kokusu kabartma tozu ve sirke

Ayakkabı içerisinde oluşan kokuları gidermek için diğer bir yol ise kabartma tozu ve sirke kullanmaktır. Ayakkabı kokusu sirke ve kabartma tozu yöntemi ile ayakkabı içerisindeki bakterilerin ölmesi sağlanacaktır.

 • Ayakkabının içini kabartma tozu ile doldurun ve üzerine bir bardak sirke ekleyin.
 • Sirke kabartma tozunun kabarmasına sebep olacaktır.
 • 15 dakika sirke ve kabartma tozunu ayakkabınız içerisinde bekletin ve ayakkabınızı iyice yıkayın.

Ayakkabıları çamaşır makinesinde yıkamak

Ayakkabınızın altında taban arasına sıkışmış kum, taş gibi maddeleri temizledikten sonra ayakkabılarınızı çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. Dönmeden kaynaklı olarak makinenin tamburu veya ayakkabınıza zarar gelmemesi için ayakkabıları uygun bir şeyin içinde yıkamak doğru bir adım olacaktır.

 • Mümkünse, ayakkabınızı yıkamaya başlamadan önce tabanlıkları çıkarın.
 • Ayakkabıları yastık kılıfına yerleştirin ve çamaşır makinesine atın.
 • Bol miktarda deterjan ve kısa devirde yıkayın. İsterseniz az miktarda çamaşır suyu da ilave edebilirsiniz.
 • Yumuşatıcı kullanmanız tavsiye edilmez.
 • Sıkma için en düşük devri kullanın.

Ayakkabıları yıkayarak koku giderme yöntemlerini öğrendik. Şimdi yıkama olmadan ayakkabı kokusu nasıl giderilir hep birlikte öğreneceğiz.

Yıkama olmadan ayakkabı kokusu nasıl geçer?

Ayakkabı kokusu nasıl geçer
Ayakkabı kokusu nasıl geçer

Ayakkabı kokusunu geçirmek için illa yıkamak gerekmediğini bilmenizi isteriz Yıkama yapmadan da günlük veya gerektiği zamanlarda uygulayacağınız yöntemler ile ayakkabıların kokmaması sağlanabilir.

Ayakkabı kokusu çay poşeti

Siyah çay poşetleri, bakterileri öldürmeye yardımcı olabilecek bir madde olan tanenler içerir. Ayakkabınıza siyah bir çay poşeti koymak bakteri öldürerek koku oluşumunu önlemektedir.

 • Kullanmadan önce çay poşetini bir miktar kaynar suya koymanız gerekir. Çay poşetini kaynar suya batırdıktan sonra çıkarın ve 5 dakika bekleyin.
 • Her iki ayakkabıya da bir çay poşeti yerleştirin. Çay poşetleri bir saat ayakkabı içerisinde bekletin.
 • Çay poşetlerini çıkarın ve ıslanan tabanı kağıt havlu ile silip kurumaya bırakın. İşte hepsi bu kadar.

Ayakkabı kokusu için kedi kumu

Temiz kedi kumu koku giderici olarak kullanılabilmektedir. Kokuyu kontrol altına almak için uygun kedi kumunu satın. Ayakkabı içerisinde kullanacağınız kedi kumunu yıkayıp dezenfekte ederek tekrar tekrar kullanabilirsiniz.

 • Kedi kumunu ayakkabı içerisine dökün,
 • Tüm gece boyunca kedi kumunu ayakkabı içerisinde bekletin,
 • Ayakkabı içerisindeki kedi kumunu uygun bir kaba boşaltın ve ayakkabınızın içerisinde kalan kumu gerekirse süpürge ile çektirin. Aksi halde ayaklarınız zarar görebilir.

Ayakkabı kokusunu engellemek için derin dondurucu

Buzluk veya derin dondurucu ayakkabı kokusunu az da olsa engelleyebilir. Ayakkabı içerisindeki kokuların büyük bölümünü oluşturan bakterilerin ölmesi kokunun büyük ölçüde giderilmesi anlamına gelir.

 • Ayakkabıları ayrı ayrı poşete koyun,
 • Dondurucuya atın ve gece boyunca bekleyin,
 • Dondurucudan çıkarttığınız ayakkabıyı açık havada bekleterek çözülmesini ve kurumasını sağlayın.

Ayakkabı kokusu için portakal kabuğu

Taze narenciye kokusu, ayakkabılarınızdaki kokudan kurtulmanıza yardımcı olacak ve içlerinin hoş kokmasını sağlayacaktır. Her bir ayakkabının içine birkaç portakal kabuğu yerleştirin ve ayakkabılarını gece boyunca bırakın. Sabaha ayakkabının kokusunun portakal kokusuna döndüğünü göreceksiniz. Ayakkabı kokusu için limon ve mandalinayı da aynı şekilde kullanabilirsiniz.

Ayakkabı kokusunu gidermek için kahve

Keskin kokulu doğal ürünler ayakkabı kokusunu gidermeye yardımcıdır. Eski bir çorap içerisine kuru kahve koyarak ayakkabınızın içerisine yerleştirin. Gece boyunca kahvenin ayakkabı içerisinde sağlayın. Ayakkabınızın kötü kokusu kahve kokusuna dönecektir.

Kokan ayakkabı için sirke

Sirke mutfakta kullanıldığı kadar temizlik malzemesi olarak ta kullanılmaktadır. Özellikle kötü kokuların giderilmesi için bir çok yerde kullanılan sirke ayakkabı kokusunu gidermek içinde oldukça etkilidir. Ayakkabınızın içerisini sirke ile yıkayıp kurumaya bırakmak kokuyu gidermek için yeterli olacaktır

Ayakkabı kokusu kabartma tozu

Kokan ayakkabıların içerisine kabartma tozu dökmek kokuların giderilmesin için sıkça kullanılan bir yöntemdir. Kabartma tozunu ayakkabının içerisine dökün ve gece boyunca bekletin. Kokuların yok olduğunu göreceksiniz.

Ayakkabının kokmaması için dikkatle okuyun

ayakkabı kokusu nasıl giderilir

Yeni alınan bir ayakkabının kokmaması veya kokusu giderilen bir ayakkabının tekrar kokmaması için dikkat etmeniz gereken maddeleri sizler için tek tek sıralıyoruz.

Ayaklarınızı yıkayın

Ayaklarınızı her akşam mutlaka yıkayın. Ayakkabı içerisinde terleyen ayakların üzerinde oluşan bakterilerin temizlenmesi hem ayak sağlığını korumak hem de ayakkabınızın tekrar kokmasını engellemek için önemlidir.

Ayak kokusu için krem kullanın

Ayaklarınızı yıkadıktan sonra bakteri oluşumunu engelleyecek kremler ile ayaklarınıza masaj yapın. Ayak kokusu için üretilmiş kremler bakteri oluşumunu engelleyecektir.

Aynı ayakkabıyı üst üste giymeyin

Gün boyu kullanılan ayakkabı terleyen ayaklardan dolayı nemlenecektir. Nemlenen ayakkabının kurutulmadan tekrar kullanılması havasızlıktan dolayı koku yapmaya açıktır.

Ayakkabılarınızı kurutun

Gün içerisinde ayağın içerisinde kapalı kalıp nemlenen ayakkabıyı açık havada veya oda sıcaklığında kurutun. Ayakkabının terle birlikte tekrar tekrar nemlenmesi kokmasına imkan sağlayacaktır.

Çorap kullanın

Çoraplar, ayak ile ayakkabı arasında bir perde oluşturacaktır. Kapalı alanda kalan ayak terlemeye müsaittir. Terleyen ayak ise ayakkabının ıslanmasını sağlayacaktır.

Çoraplarınızı değiştirin

Her gün temiz çorap kullanmanız ayakkabınızın kokmamasını sağlayacaktır. Temizlik imandan gelir sözünü unutmayın.

Ayakkabınızı sıkıca bağlamayın

Sıkıca bağlanan ayakkabı hava almayı engelleyecektir. Ayakkabının içerisine hava giriş çıkışı kokmasını engelleyecektir. Bu yüzden ayakkabının bağını fazlaca sıkmayın.

Ayakların kokmaması için Ayak Kokusuna Doğal Çözümler adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

4 Comments
 1. Sibel says

  Değerlendirme tavsiye ve öneri için tesekkurler

  1. Biliyoz.com says

   Biz teşekkür ederiz

 2. Erhan Çakırlar says

  Kokan ayakkabıyı yakası geliyor insanın 🙂

  1. Biliyoz.com says

   Kesinlikle gün içerisinde ayakların ayakların ayakkabı içerisinde sürekli kapalı kalması özellikle polyester ağırlıklı çoraplar ve kötü deri ve suni deri kullanımı kokuya davetiye çıkartmaktadır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.