Take a fresh look at your lifestyle.

Beden Dili Nedir? Beden Dili Anlamları

0 10

Beden dil nedir? Beden dilini okumak, beden dilini anlamak. Mimiklerin, jestlerin ve çeşitli beden hareketlerinin tümünün anlamını ifade eder. Beden dili çözümlemesi yaparak, kişi hakkında bilgiler edinilebilir. Beden dili, kişinin hislerini duygu durum değişikliklerini ortaya çıkarabilir. Bu yüzden beden dili insan ilişkilerinde çok önemli bir kavramdır.

 

Beden dilini Anlamak İçin İpuçları

 

Beden Dili Sahte gülümseme:

Kişinin samimiyeti, yüzdeki çizgilere bakarak anlaşılabilir.

Bunun için en çok kullanılan metotlardan biri gülüşü incelemektir.

 

Eğer kişi göz çizgilerini kırıştırarak gülüyorsa bu gerçek ve samimi bir gülüştür. Sadece dudak çevresindeki kaslar oynuyor ve yüzde başka bir değişim olmuyorsa bu sahte bir gülüştür. Gerçek bir gülüşte, kişinin göz çukurları ortaya çıkar ve göz çevresinde pek çok çizgi belirir. Bu ayrımlara dikkat ederek sahte gülüşü fark edebiliriz.

 

Beden Dili Yalan belirtileri:

Karşımızdaki kişinin yalan söyleyip söylemediğini beden dili ile öğrenmek çok basittir. Kişinin yalan söylediğini onun beden dili ortaya döker. Beden dilinde bazı yalan belirtileri vardır. Bu belirtiler arasında ilk önce burnu kaşımak gelir. İstemsiz şekilde yapılan bu hareket, aslında yalanın bir belirtisidir. Beyin yalan söylediğinde bir kaçış yöntemi arayacak ve el istemsiz olarak buruna gidecektir. Buna ek olarak, enseyi kaşımakta yalan belirtilerinden biridir. Ayrıca söylenilenleri tekrar etmek yalan belirtilerinden sayılır.   Kişi bu tekrar yöntemiyle zaman kazanmış ve yalana zemin hazırlamaya çalışmaktadır. Göz ovuşturma ise diğer zaman kazanma hareketlerinden biri sayılır.

 

Beden Dili Omuzun duruşu:

Omuzların durumu ise, insanların karakterine kadar ışık tutabiliyor. Omuzların düşüklüğü kişinin çekingen ve pasif bir karakteri olduğunu söylerken, omuzun dik oluşu kendine olan güvenden bahseder. Omuzların dik ve yürüyüşün seri olması ise, kişinin saldırgan bir karakteri olduğunu gösterir.

 

Beden Dili Ellerin kullanımı:

Ellerin kullanımı da beden dili hakkında ipuçları veriyor. Ellerin dizlerde kenetlenmesi durumu bir olumsuzluk halinden kaçma durumudur. Kişi hayal kırıklığını bastırmak adına böyle bir duruş içindedir. Çatı şeklinde eller ise,  kibir ve kendini üstün gören kişinin takındığı bir duruştur.   Bunun yanında ellerin sık sık buruna dokunması ise, sırrı olan bir insanı ifade eder. Kulak memesiyle oynayan kişi için, endişeli bir ruh halinden bahsetmek uygundur. Tedirgin ve heyecanlı kimseler bu duruşu yaparlar. Eli ağıza götürmek ise, diğer endişe belirtilerinden biri olarak sayılır. Ensenin ovuşturulması ise, kızgınlık halini belirtir. Sık sık bu hareketi yapan kimseler eleştirel ve saldırgan bir bakış açısına sahiptirler.

 

Beden Dili Sıkılmak belirtileri:

En sık sıkılma belirtisi ise, bacak sallama ve alın ovuşturmaktır. Bunun dışında gözlerin sabit kalamaması ve sürekli etrafta dolaşması sıkılma belirtilerindendir. Buna ek olarak kolları bağlamak sıkılma belirtisi sayılabileceği gibi, kendini kapatan ve koruyan bir durumu da ifade eder. Örneğin insanlar sevmedikleri kişilerin yanında fark etmeden sık sık kollarını birleştirme hareketi yaparlar. Bu aslında bulunduğu durumdan rahatsızlığı ve o kişilerle iletişim kurmak istemediğinden  kaynaklanır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.