Bitmek bilmeyen bahar gribi nasıl geçer?

 Bitmek bilmeyen bahar gribi nasıl geçer?

Özellikle mevsim geçişlerinin baş belası hastalıklarından biri olan bahar gribi nasıl geçer? Bahar gribine ne iyi gelir? Bahar gribi bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir?

Hemen her sorunlara sebep olan grip özellikle bahar aylarında bir çok kişinin belini bükmektedir. Havaların bir ısınması bir soğuması, bir terleme bir serinleme ile meydana gelen bahar gribi başladıktan sonra kolay kolay geçmemektedir.

Grip ilaçla bir hafta ilaçsız yedi günde geçer sözünü bilmeyen yoktur sanırım ama artık gribinde modası değişti özellikle bahar aylarında başlayan grip on, on beş günden önce geçmiyor. Kimi bu bitmek bilmeyen grip için mutasyon derken kimi ise çay, kahve ve alınamayan gıdalara bağlıyor.

Ne kadar doğru ne kadar yanlış uzmanlara bırakmak lazım ama bize göre geçmek bitmek bilmeyen gribin yegane sebebi alınamayan besinler, sağlıksız gıdalar. Bir çok kişinin ben sürekli sebze yiyorum iyi besleniyorum dediğini duyar gibiyim. Evet sen besleniyorsun ama yediğin sözde besin maddesi içerisinde gerçekten vitamin barındırıyor mu?

Örneğin sen marketten domates alıyorsun fakat aldığın şey gerçekten domates mi? Ya da gerçek bir domatesin barındırdığı vitamin ve mineralleri barındırıyor mu? Ben bu konuda biraz şüpheliyim. Alınan besin maddelerinin gerçek anlamda vitamin ve mineral barındırdığını düşünmüyorum. İşte bitmek bilmeyen gribi veya konu başlığında olduğu gibi bahar gribini ve diğer bir çok hastalıkları buna bağlıyorum.

Bahar Gribi Nasıl Geçer

bahar gribi nasıl geçer

bahar gribi nasıl geçer

Peki insana yapışıp kalan bu bahar gribi nasıl geçer, bahar gribine ne iyi gelir tek tek ele alalım. aslında tüm maddeler hepimizin bildiği fakat ya uygulamaya üşendiği yada unuttuğu maddeler. Öncelikle unutulmaması gereken önemli bir şeyi hatırlatmak isterim her şeyden önce gribin bir mikrop olduğunu onunda bir şekilde yaşadığını unutmayın.

Bahar Gribi Belirtileri

Bahar gribi, bahar alerjisi veya saman nezlesi denebilen bu rahatsızlık hemen tüm grip çeşitleri ile aynı belirtileri göstermektedir.

 • Burun tıkanıklığı,
 • Hapşırma ve hapşırma nöbetleri,
 • Burun akıntısı,
 • Gözlerde kızarma ve kaşıntı,
 • Sinüslerde doluluk,
 • Baş ağrısı,
 • Gözlerde baskı, şişme ve kaşıntı,
 • Yenilenlerde kötü tat alma, tat alamama, yenilenlerin tadına varamama,
 • Halsizlik, yorgunluk,
 • Uykudan uyanma, uyku bozukluğu,
 • Boğaz ağrısı,
 • Öksürük gibi sebepler bahar gribi belirtileri içerisindedir.

Bahar Gribine Ne İyi Gelir

bahar gribine ne iyi gelir

bahar gribine ne iyi gelir

Bahar gribine yakalanmamak, yakalanıldığı zaman kurtulma süresini azaltmak için alınacak tedbirleri inceleyelim.

Su ve sabun

Gribe sebep olan sonulum yollarına ait virüsler özellikle temas ve hava aracılığı ile bulaşmaktadır. Bu sebeple kalabalık ortamlarda bulunmak zorunda kalanlar ( okul, toplu taşıma araçları, işyeri gibi) özellikle yemeklerden önce ellerini mutlaka ovalamak sureti ile 1 – 2 dakika sabunla yıkamalılardır. Aksi taktirde elinize bulaşan mikroplar ağız yolu ile kısa sürede sizi esir alacaktır.

Bulunduğunuz ortamı havalandırın

Kalabalık, aşısı sıcak ve kapalı alanlarda mikrobun yayılmasının çok daha kolay olabileceğinden ötürü eğer imkan varsa saat başı 10 – 15 dakika bulunduğunuz ortamı havalandırın veya açık havaya çıkın.

Ortamı nemlendirin

Ortamı ısıtmak için kullanılan ısıtıcı veya kalorifer sistemlerinden ötürü bulunduğunuz yerdeki nem yaraı yarıya azalacaktır. Ortamı nemlendirmek için özel satılan nem aletlerinden, çiçeklerden faydalanabileceğiniz gibi kaloriferin üzerine su veya ortama ıslak çamaşır dahi asabilirsiniz. Bu yöntemler nefes almayı kolaylaştırmak için ortamınızı gerekli neme ulaştıracaktır.

Çalıştığınız yerdeki malzemelere dikkat

Gribin en çok yayılma sebepleri içerisinde iş yerleri veya okul gibi kalabalık ortamlarda yapılan alışverişler olduğunu unutmayın. Kalem, silgi, defter , kitap, zımba teli gibi malzemelerin ortak kullanımından tutun kapı kolları dahi gribin yayılabilmesine fırsat vermektedir. Ortak kullanılan malzemeler için dezenfektan kullanabilir ellerinizi sık sık dezenfektan ile ovalayabilirsiniz.

Vitamin takviyesi

Gripten korunmak için mevsimine özgü sebze ve meyveler tüketin. Doğa bizlere o mevsimde vücudumuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri bulunduğunuz mevsim içerisinde yetişen sebze ve meyvelere yüklemiştir. Örneklemek gerekirse gripten korunmak için en önemli vitaminlerden biri C vitaminidir. Bu mevsimde yetişen nar, mandalina, portakal gibi meyveler C vitamini açısından oldukça zengindir. Vücudun yapı taşlarını oluşturan proteine dikkat edin. Yetersiz proteinin enfeksiyon oluşumlarına kapı açtığını unutmayın. Haftada bir kaç kez balık, et, tahıl ve baklagil tüketmeyi ihmal etmeyin.

Hazır gıdalardan uzak durun

Paketlenmiş, hazır olarak üretilmiş gıdalar ve gazlı içeceklerden uzak durun. Bu tarz gıdaların bağışıklık sisteminizi zayıflatacağını unutmayın.

Dengeli beslenin

Tek yöne beslenmenin hiç te sağlıklı olmadığını bilmeniz gerekir. Her çeşit besin maddesinden yeterli miktarda beslenmek bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir. Dengeli beslenmek için Vitamin-mineral, protein, karbonhidrat ve kalsiyuma özen gösterin.

 1. Et, balık, yumurta ve baklagiller ( protein)
 2. Süt ve süt ürünleri ( kalsiyum )
 3. Sebze ve meyve ( vitamin ve mineral )
 4. Tahıllar ( karbonhidrat )

Uyku düzeni

Ben 4 saat uyusam bana yetiyor diyenlerden olabilirsiniz. Ayakta durmanız için size yetiyor peki vücudunuza yetiyor mu? Vücudunuz bir sonraki güne başlamak için yeterli enerjiyi toplayabiliyor mu? Sizin gözünüzün açık olması pek te önemli değil önemli olan vücudunuzun gerekli enerjiyi toplaması olduğunu unutmayın. Bu sebepten ötürü günlük 7 saat ve üzerinde uyumanız gerektiğini unutmayın.

Yanınızda su bulundurun

Özellikle kış aylarında terleme olmadığı için herkesin su içme ihtiyacı azalmaktadır. Bu yüzden aklınıza gelmesi için yanınızda düzenli su bulundurarak günde 2 litre su tüketin. İçtiğiniz suyun vücut tarafından idrar ve dışkı yolu ile atılması esnasında toksinlerinde temizleneceğini unutmayın.

Duş alın

Evet gripli iken duş almak zor gelebilir ama sürekli temizlenmeye ihtiyacınız var. Solunum yolu ile etrafa saçtığınız mikroplardan kendinizi korumak için temizlenin. Aksi takdirde tekrar gribe yakalanarak iyileşme süreniz uzayacaktır.

Bahar Gribi Bitkisel Tedavi

bahar gribi bitkisel tedavi

bahar gribine ne iyi gelir

Tuzlu Su

Tuzlu su burnun doğal olarak temizliği açısından önemlidir. Aynı zamanda tuzlu su burnun hemen tıkanmasını engeller. Uzun süreler burnunuzun açık kalmasını sağlar. Bir çay kaşığı kaya tuzunu bir çay bardağı ılık su içerisinde karıştırın. Varsa damlalık veya sprey ile buruna çekin. Kısa sürede tıkalı burun açılacaktır. Gün içerisinde 3 veya 4 sefer bu işlemi yapmanız uzun süre burnunuzu açık tutar.

Buhar

Buhar burun deliklerinizin genişlemesine yardımcıdır. Buda rahat nefes almanızı sağlar. Bir kap kaynar su içerisine bir kaç damla nane yağı, çay ağacı yağı, biberiye, okaliptus veya beğendiğiniz ferahlatıcı yağ damlatarak kafanızı havlu ile örtme yolu ile içinize çekin. Genişleyen burun delikleri hem esansı içeri alacak hem de uzun süre burnunuzun açık kalmasını sağlayacaktır.

Zencefil

Öksürük ve tüm gribal sorunların çözümlenmesinden kullanılan doğal bir besin kaynağıdır. Burun akıntısı, baş ağrısı ve burun tıkanıklığını giderir.

Zerdeçal

Bağışıklığı güçlendirir. Grip savar bir besin maddesidir. Öksürük, boğaz şişmesi. Ağız ve boğaz kuruluğu gibi problemleri giderir.

Soğan ve sarımsak

Doğal antibiyotiktir. Ne şekilde tüketirseniz tüketin ama mutlaka tüketin. Yazının sonunda sağan ve pekmez karışımından bahsedeceğiz mutlaka okuyun.

Mandalina, portakal, elma

C vitamini deposu olan bu meyveleri gün içerisinde tüketmeye özen gösterin. Gem bahar gribinin etkilerini azaltacak hem de vücudun direncini arttıracaktır.

Papatya çayı

Gözlerinizde akıntı, yanma, şişme ve morluk varsa pamuğu ılık papatya çayına batırıp gözleriniz üzerinde 10 dakika bekletin. Bahar gribinin göze vuran etkilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

Yeşil çay

Antioksidandır rahatlamanıza yardımcı olur. Ağrılarınızın hafiflemesini sağlar. Gün içerisinde bir veya iki fincan tüketilmesi bahar gribinin olumsuz etkilerini giderir.

Nar

Eğer gribe yakalanmak istemiyorsanız, yakalansanız bile çok hafif bir şekilde atlatmak istiyorsanız günde en azından yarım nar tüketmenizi önemle tavsiye ederim.

Pekmez ve soğan kürü

Gribin her türlüsü için aynı zamanda çocukların alerjik astımı için bulunmaz bir nimettir. Kesinlikle gribe karşı çok fazla koruyucu özelliği bulunmaktadır. Kendi çocuğumda bile yıllardır kullanılmaktadır. Çeyrek soğanı bir kase içerisinde doğrayın ve üzerine pekmez dökün geçe boyunca bekledikten sonra ister sabah ister akşam tüketin. Her hazırladığınız kürü bir kaç gün içerisinde tüketin. Bu sayede gribin size uğramayacağından emin olabilirsiniz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın