Biz Biliyoz

Bulut Teknolojisi Nedir? (Cloud Computing) Hakkında

Bulut Teknolojisi Nedir?  (Cloud Computing) Hakkında
Bilişim cihazları arasında ortak bilgi alışverişini yürüten hizmetlerdir.Yani bir ürün değil,hizmet şeklidir. Aynı zamanda internet teknoloji servisleri için temeli internet protokollerine dayanan yeni bir tamamlayıcı, hizmet dağıtıcı olarak tanımlanmaktadır. Bu sistem sayesinde programlarla yapılan birçok bilişimsel işlem artık internet üzerinden sanal olarak yapılabilmektedir.  

Bulut Teknolojisi (Cloud Computing) Nedir? Nasıl Kullanılır?

  Bulut teknolojisini şöyle bir örnekle somutlaştırabiliriz: Eski çağlarda insanlar yerleşimlerini birincil ihtiyaçlarından olan su kaynaklarına göre yapmışlardır. Daha sonra nüfusun artmasıyla yerleşmelerin iç kesimlere kaymasıyla kanallarla, borularla, dinamolarla sular iç kesimlere belirli bir ücret karşılığında taşınmaya başlandı. İşte bulut teknolojisini de böyle bir hizmet gibi düşünebiliriz.     İhtiyaç doğrultusunda gelişen yazılım sektörü daha yeni ve gelişmiş donanımlara ihtiyaç duydu. Bu ihtiyacı karşısında gelişen donanım artı gelişmelerle yeni yazılımlara ihtiyaç duydu.   Bu zincirleme gelişim sürekli birbirini tetikleyerek gelişimini sürdürdü.Şirketler de,E-posta ile haberleşme,anında mesajlaşma,sesli ve görüntülü olarak görüşme ve içerik paylaşma,sosyal ağlara bağlanma gibi birçok şeye ihtiyaç duymaktadır. Fakat bunların hepsi hem donanımsal hem de yazılımsal olarak yüksek maliyet gerektirmektedir.   İşte tam bu noktada maliyeti oldukça düşük ve erişimi kolay olan bulut teknolojisi devreye girmektedir.Bu noktada özellikle küçük ve orta ölçekli şirketler için de imkanlarının yetemeyeceği bilgi teknolojileri alt yapı masraflarını ortadan kaldırmıştır.  

Bulut bilişim sağlayıcıları üç temel modele göre hizmetlerini sunarlar:

  • Altyapı hizmeti(IaaS),
  • Yazılım hizmeti(SaaS),
  • Platform hizmeti(PaaS).
Bunlardan Altyapı hizmeti en temelidir. Bilgisayar kuramcıları internet geleceğinin bulut bilişiminden geçtiğini iddia etmektedirler. Benim yorumuma gelirse; bence gelecek 3-4 yılda bu teknoloji iyice ilerleyecek ve tüm şirketler bu teknolojiyi kullanmaya başlayacaktır. Yani meraklı mühendisler bu konuyu takip etmeli ve gelişmeleri iyice araştırmalıdır.   Aynı zamanda kendilerini bu alanda çok iyi geliştirmelidirler. Çünkü gelecekte bu alanda kendini geliştirmiş beyinlere çok ihtiyaç duyulacağı kesin gibi görünüyor.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ