Take a fresh look at your lifestyle.

Cilt Bakımı İçin En İyi Tüyolar

0 2

Doğru cilt bakımı ile cildiniz çok daha sağlıklı ve çok daha güzel olabilir.

Doğru yapılmış olan cilt bakımı sizin daha sağlıklı bir cilde kavuşmanızı sağlayabileceği gibi cilt ile ilgili hastalıkları da önlemenize imkan sağlayacaktır

Peki doğru cilt bakımı için neler yapmak gerekir? Cilt hastalıkları nasıl önlenebilir? Hemen her kadının merak konusu olan sorular içerisindedir. Bu yazımızda cilt bakımı için sizlere altın değerinde tüyolar verirken cilt bakımı ile ilgili tüm sorularınızı da cevaplamış olacağız.

 

Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır İşte İçin Tüyolar

1- Kokulu Ürünler

Kokulu üretilmiş olan cilt bakım ürünleri cildinizin tahriş olmasına olanak sağlamaktadır. Bu yüzden kokulu bakım ürünlerinden uzak durmanız uzmanlarca tavsiye edilir.

2- Su için.

Vücudumuzun büyük bölümünün sudan oluştuğu düşünülürse bol miktarda su içmek cildinizin daha sağlıklı olmasına olanak sağlayacaktır.

3- Sigara ve Alkol

Sigara ve alkol kullanımının cilt sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini bilmeyen yoktur sanırım. Sigara ve alkolden mutlaka uzak durun. Eğer kullanıyorsanız bıraktıktan bir süre sonra cilt üzerindeki etkisine şahit olacaksınız.

4- Makyajınızı Silin

Makyaj ile yatmanız halinde cilt gözeneklerinin normalden daha fazla kapanmasına ve cildinizin hava almamasına sebep olacaktır. Hava almayan bir cilt ise erken yaşlanmaya mahkumdur.

5- Doğal Temizleme

Kullanılan makyaj ürünlerinin içerisinde yoğun miktarda kimyasal ürün bulunmakta ve genelde makyaj yapılırken fazla miktarda kullanılmaktadır. Bu sebepten ötürü doğal temizleme ürünleri seçmeniz halinde kimyasalların olumsuz etkileri azalacaktır.

6- Uyku Düzeni

uyku her insanın sağlığı açısından en önemli eylemlerden biridir. Düzenli uyku sayesinde sadece cilt bakımını değil tüm organların en düzgün şekilde çalışması için etkin rol oynamaktadır.

7 -Güneş Işınları

Yaşamsal fonksiyonlarımızın en iyi şekilde çalışması vücudun D vitaminini alması açısından çok önemli olan güneş aynı zamanda yaydığı UV ışınları sayesinde cilt kanserine dahi sebep olabilmektedir. Güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı doğal ürünler kullanmanız tavsiye edilir.

8- Sağlıklı Yaşam Sağlıklı Beslenme

Her işin başı sağlıktır. Sağlıklı beslenme içinde bol bol vitamin ve mineral içeren ürünlerin tercih edilmesi tavsiye edilir.

 

Güzel Kalmak İçin Günlük C Vitamini

C Vitamini İçin Günlük Almanız Gereken Meyveler

Meyve tabağı hazırlarken bulunması gereken özellikle C vitamini bakımından zengin olan günlük almanız gereken meyveler sofralarımızın vazgeçilmezinden.

Acıbadem Ankara Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Yasemin Bekmezci, bu meyvelerin faydalarına ve meyve tüketirken de yararı çok olsun diye fazla tüketmemeyi vurguladı.Çünkü sizin ihtiyacınız örneğin 1 limondaki C Vitamini ise 5 limon da yeseniz diğerleri idrarla atılacaktır.Özellikle yaz aylarında doğanın bize sunduğu bu nimetlerden mümkün olduğunca fazla yararlanmak gerekiyor.

Limonun yararları, limonun cildimze faydaları.

  • Limon Cildimizin temiz görünmesine yardım eder.

 

  • Limon Vücudumuzun pH derecesini sabitlememize yardımcı olur.

 

  • Limon Bağışıklık sistemimizi güçlendirir.

 

 

  • Limon Hazıma yardımcı olur.

 

  • Limon Kilo kaybında rol oynar.

 

  • Bir limonu ortadan ikiye bölerek tırnaklarımızı içerisine sokarak on-on beş dakikalık bir süre zarfı boyunca bakım yaparsak renk tonu açılır, daha parlak ve güçlü tırnaklara sahip oluruz.

 

  • Limon suyunu yüzümüze sürerek on-on beş dakikalık bir süre zarfı boyunca bekletirsek cilt kuruluğumuzu gidermiş oluruz.

 

C Vitamini Barındıran Yiyecekler

ÇİLEK: Bağışıklığı güçlendiren ve sıhhatli bir cilt amacıyla mühim C vitamini gereksinimiz amacıyla çilek çok iyi bir kaynak. Öyle ki 100 gr çilekle günlük C vitamini gereksiniminin yüzde 60’ını karşılayabilirsiniz.

KARPUZ: İçeriğinde tespit edilen likopen vasıtası ile kalp arkadaşı gıdalar arasında yer alıyor. Kansere karşı koruyu tesiri de tespit edilen karpuz aynı vakitte şeker seviyesi yüksek meyveler arasında yer aldığı amacıyla dikkatli tüketilmesi gerekiyor. Karpuzun 1 porsiyonu 1 ince dilim (200 gr) ölçüye tekabül ediyor.

KİRAZ: Kiraza kırmızı rengini veren antosiyanin, hücreleri kanser yapıcı etkenlere karşı koruyor. Antosiyaninler bedende inflamasyonu engelleyici özelliğinin yanı sıra, kas ağrılarını hafifletmekte ve kalp-damar hastalıkları tehlikesini de azaltıyor. Kendisi gibi sapı da yararlı olan kiraz iyi bir idrar söktürücüdür.

DOMATES: Güçlü bir antioksidant olan likopen yönünden son derece varlıklı bir sebze. Cildi UV ışınlarına karşı koruyarak yaşlanmayı geciktirici özelliği tespit edilen likopen, bilhassa domatesin işlenmesi ve pişmesiyle beraber artıyor. Bu özelliği ile kardiyovasküler hastalıklar, kanser (özellikle prostat, cilt, mesane), diyabet ve osteoporoz tehlikesini düşürmede rol oynuyor.

SEMİZOTU: Sebzeler içersinde en çok omega-3 sahip olan sebze semizotu. Hem de cilt üstünde yaşlanma ve kırışıklık karşıtı etkiler gösteriyor. Bu amaçla semizotu, balık tüketemeyenlerin Omega 3 greksinimlerini karşılayabilecekleri mühim bir alternatif. A ve C vitamini yönünden da varlıklı olan semizotu, bol lif içeriği vasıtası ile kg verme diyetlerinde de sık sık kullanılıyor. Kansere karşı koruyucu tesiri de tespit edilen karpuz, şeker seviyesi yüksek meyveler arasında yer aldığı amacıyla de dikkatli tüketilmesi gerekiyor.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.