Biz Biliyoz

Çıplak Uyumanın Faydaları Nelerdir?

  • 05 Ağustos 2019
  • 97 kez görüntülendi.
Çıplak Uyumanın Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı bir uykunun insan hayatı için ne kadar önemli olduğunu bilmeyen yoktur. Vücudun gerekli performansı sağlayabilmesi için iyi dinlenmeye ihtiyacı vardır. Bu dinlenme ise sadece kaliteli bir uyku ile sağlanabilir. Kalitesiz bir uyku ise ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Çıplak uyumak uyku kalitesini arttırabilecek bir eylemdir. Peki çıplak uyumanın faydaları nelerdir?

Çıplak Uyumanın Faydaları Nelerdir?

Geceleri çıplak yatmak size bir çok avantaj sağlayabilir. Peki çıplak yatmanın faydalarını nelerdir. Hep birlikte inceleyelim.

Kendinizi özgür hissedersiniz

Çıplak uyumak uyku esnasında daha özgür olmanızı sağlar. Özellikle sıcak bir ortamda uyuyorsanız sizi sıkan fazlalıklardan kurtularak daha rahat bir uyku çekmenize sebep olur.

Her ne kadar herkes tarafından bilinse de Amsterdam üniversitesi tarafından yapılan bir çalışma sonucunda vücut ısısının insanın uykusunun bölünmesine sebep olduğu belirlendi. Çalışma sonucunda vücut sıcaklığını korumanın en uygun yolunun ise çıplak uyumak olduğuna kanaat getirildi.

Cilt sağlığını korur

çıplak yatmanın faydaları

çıplak yatmanın faydaları

Çıplak uyumak gün içerisinde kıyafetlerin içerisinde havasız kalan vücudunuzun nefes almasını sağlar. Özellikle sürekli olarak terleyen bölgelerin hava ile temas etmesi cilt sağlığının korunmasına destek verir.

Sürekli olarak havasız kalan bölgelerde terlemeye bağlı olarak enfeksiyon oluşması muhtemeldir. Aynı zamanda düşük ısının yaşlanma etkilerini en aza indirdiğini unutmayınız.

Geceleri çıplak yatmak kilo vermeye yardımcı olabilir

Yapılan bir çalışma sonucunda ABD sağlık enstitüsü metabolizmanın düşük ısılarda hafa hızlı çalıştığını, bu nedenle geçeleri çıplak yatmanın kilo vermeye yardımcı olduğunu ortaya koydu.

Çıplak yatmak diyabeti önlüyor

Geceleri çıplak yatmak kilo vermeye yardımcı olduğu gibi diyabet riskini de azaltıyor. Geceleri yüksek ısıda yatmak kortizolun artmasına sebep olarak stres hormonunu tetikler. Buda sağlıksız bir şekilde abur cubur yeme isteği oluşturur. Çıplak uyumak bu sorunu ortadan kaldırarak diyabet riskini düşürür.

Saç sağlığını destekler

geceleri çıplak yatmak

geceleri çıplak yatmak

Saça en büyük tahribat bırakan etkenlerden biri de terlemektir. Terlemek saç için sağlıklı olsa da terin saçın üzerinde kuruyarak tuz bırakması saç derisinde tahribatlara sebep olarak saçınızın dökülmesini sağlar.

Bu nedenle düşük ısılarda uyumak saçınızın terlememesine ve dökülmemesine yardımcı olacaktır.

Geceleri çıplak uyumak özgüveni arttırır

Çıplak uyumak sayesinde kendinize olan özgüveniniz artar. Gündüzleri yaşamış olduğunuz ne giysem krizinden tamamen kurtulmuş olarak kendinize rahat hissedersiniz.

Çiftler arasındaki romantizmi arttırır

Yapılan araştırma sonucunda araştırmaya katılan kişilerin verdiği bilgiye göre geceleri çıplak uyumanın romantizme katkısı olduğu belirlendi. Araştırmaya katılan 1000 kişinin yaklaşık olarak 570 tanesi romantizme katkı sağladığı görüşünü savundu.

Çıplak uyumanın zararları

çıplak yatmanın zararları

çıplak yatmanın zararları

Geceleri çıplak uyumanın faydası olduğu gibi zararları da bulunmaktadır. Eğer bu 3 sorundan her hangi birini yaşıyorsanız kesinlikle çıplak uyumayın. İşte çıplak yatmanın zararları.

Çok hassas bir cilde sahipseniz

Çok hassas bir cilde veya alerjen bir yapıya sahip olanların cildini gece yaşayabileceği sorunlardan koruması için çıplak uyumaları önerilmemektedir.

Çıplak yatmak sizi telaşa sokuyorsa

Eğer evinizde yaşayan başkaları var ve odanıza küt diye girilebilir diye düşünüyorsanız bu düşünce sizi rahatlatmak yerine daha fazla strese sokabilir. Bu tarz bir durumu olanların çıplak uyumaması tavsiye edilir.

Çabuk hasta oluyorsanız

Eviniz genel olarak soğuk veya ısıtma sisteminiz yeteri kadar çalışmıyorsa çıplak yatmak sizin hemen hastalanmanıza neden olabilir. Isıtma sistemi ile ilgili sorunları olanların çıplak yatmamaları tavsiye edilir.

Sorunsuz bir gece uykusu kendinizi gün içerisinde her zamankinden çok daha rahat ve zinde hissetmenize sebep olur. Bu yüzden çıplak yatmayı deneyerek vücudunuzu ödüllendirebilir sağlığınıza sağlık katabilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ