Take a fresh look at your lifestyle.

Çocuğa Sarımsak Yerdirmenin Faydaları Nelerdir?

4 234

Çocuğa sarımsak yutturmak, çocuğa sarımsak yedirmek, çocuğa sarımsak verilir mi? Sarımsağın faydalarını bilmeyen yoktur peki çocuklara sarımsak yedirmenin faydalarını biliyor musunuz?

 • Çocuğa sarımsak verilir mi?
 • Çocuğa sarımsak yutturmak zararlı mı?
 • Çocuğa sarımsak yedirmek faydalı mı?

Doğal antibiyotik olarak bilinen sarımsağın çocuğa faydaları nelerdir biliyor musunuz? Biliyoz ekibi olarak çocuğa sarımsak yedirmenin faydalarını araştırdık. İşte sarımsağın çocuklara faydaları.

Sarımsağın Çocuklara Faydaları

1. Sarımsak bağırsak sorunlarını tedavi eder

Sarımsak, kolit, ishal ve dizanteri gibi çeşitli bağırsak sorunlarının tedavisinde yardımcı olur. Bu bitki bağırsakta bulunan zararlı solucanları bağırsaktaki faydalı mikropların işleyişini ve faaliyetini etkilemeden etkili bir şekilde öldürür. Bu nedenle, çocuklarda bağırsak sorunlarına neden olan zararlı bağırsak bakterilerini yok etmek için çocuğunuzun yemeğine uygun miktarda sarımsak ilave etmeniz önerilir.

2. Sarımsak kulak ağrısını geçirir

Sarımsak, antifungal, antibiyotik ve antiviral özelliklere sahiptir. İnce kıyılmış sarımsağı iki kaşık zeytin yağı içerisinde bekletin. Süzdükten sonra ağrıyan kulağa 1 – 2 damla damlatın. Bakın ağrıdan eser kalacak mı?

3. Sarımsak göz enfeksiyonları tedavi eder

çocuğa sarımsak verilir mi
çocuğa sarımsak verilir mi

 

Sarımsak, C vitamini ve selenyum gibi iyi besin içerir, bu da göz enfeksiyonlarını tedavi etmede ve gözlerin şişmesini azaltmada oldukça etkilidir. İki, üç diş sarımsağı bez içerisinde ezin. Eğer suyunu çıkaramazsanız ezdiğiniz bezdeki ıslaklığı gözünüze sürün. Biraz yanma olabilir fakat etkili bir yöntemdir.

4. Soğuk algınlığı ve öksürüğü geçirmek için sarımsak

Çiğ sarımsak, soğuk algınlığı veya öksürük tedavisi için tıbbi özelliğe sahip en şifalı doğal bitkiler arasındadır. Soğuk algınlığı semptomlarının farkına vardığınızda, çocuğunuza semptomları hafifletmesi için ezilmiş taze sarımsak verin. Çocuğunuzun kısa sürede iyileştiğine şahit olacaksınız.

5. Yaraları hızlı tedavi etmek için sarımsak.

Çocuktur düşe kalka büyür, yaralanır, Sarımsak, çocuklarda yaraları tedavi etmeye yardımcı olan antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Enfekte olan yaralar sıklıkla çocuğunuzun sağlığına zarar verebilecek zararlı mikroplar içerir. Çocuğunuzun enfekte olmuş yarasına seyreltilmiş sarımsak suyu uygulamak, zararlı mikropları öldürmeye ve enfeksiyon riskini önlemeye yardımcı olur. Seyreltilmemiş sarımsak suyu kullanın, çünkü seyreltilmemiş çocuğunuzun cildini tahriş edebilir.

6. Sarımsak sindirim sorunlarını giderir.

çocuğa sarımsak yedirmek
çocuğa sarımsak yedirmek

Çocuğunuzun beslenme düzenine sarımsak eklemek, sindirim sorunları riskini önler. Sarımsak, düzgün ve etkili bir sindirim için ince ve kalın bağırsakların düzgün çalışmasını destekler. Sarımsak ayrıca, çocuklarda mide kanalının tahriş ve iltihabını iyileştirir ve sindirimi arttırır.

7. Cilt sorunlarına sarımsak

Sarımsak doğal bir cilt temizleyici işlevi görür. Bitki, çocuklarda tahriş edici cilt döküntülerini yatıştırmaya yardımcı olan antibiyotik özelliklere sahiptir.

8. Sarımsak astımı tedavi eder.

Haşlanmış sarımsak çocuğunuzun astımını rahatlatır. Çocuğunuza yatmadan önce her gece haşlanmış sarımsak içeren bir bardak süt verin. Sarımsak çocuklarda astım ataklarının düzenlenmesine yardımcı olur

Çocuğa sarımsak yedirmek sağlıklı mı?

Çocuğa sarımsak verilir mi?” Diye düşünenler evet, sarımsak çocuklar için güvenli doğal bir besin kaynağıdır. Fakat sarımsağa karşı alerjisi olan kişilerin veya sarımsağa alerjisi olup olmadığını bilmeyen kişilerin yukarıda yazan tavsiyeleri doktor onayında yapması gerekir. Cilt üzerine direk sarımsak uygulamak tahrişe neden olabilir. Bu nedenle su içerisinde kaynatılmış sarımsağın suyu kullanılmalıdır. Tüm öneriler için doktor tavsiyesine baş vurulması gerekmektedir.

Çocuğunuzu sarımsak ile tedavi ettiniz mi? Sevgili küçük çocuğunuz bundan nasıl yararlandı? Deneyiminizi diğer okurlarımız ile sayfanın altındaki yorum bölümünden paylaşın.

 

4 Comments
 1. En Nefis Tariflerim says

  Sarımsağın faydaları saymakla bitmiyor. Teşekkürler bilgilendirme için.

  1. Biliyoz.com says

   Biz teşekkür ederiz

 2. Gamze says

  Ben kızım akut buronsiolit oldu ve doktor antibiyotik verdi ben bunun yerine kızıma hava ve sarınsak her sabah aç karınla yutturdum minik minik ve burnu açıldı ve göğsünde o balgam eser kalmadı ne burun akıntısı ne öksürük şifa bu ve hergın biraz verip okula göndericem ayaklarınada sarımsaklı yağ surdummu öksürük gece boyu olmuyor

  1. Biliyoz.com says

   Değerli yorumunuz için tesekkur ederiz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.