Take a fresh look at your lifestyle.

Bebeklere İlk Biberon Seçimi Nasıl Yapılmalı?

0 3

Bebeklerimiz ve çocuklarımız emzirirken veya biberon ile besin tüketimi yaparken kullandıkları biberonlar önemlidir. Biberonunuzun sertliği, ağıza geliş şekli bunlar bebeğinizin daha iyi beslenmesinde ve daha iyi besinleri öğütmesinde önemli faktörlerden sadece bir kaçıdır. Sizlerde bebeğiniz için daha doğru bir biberon seçimi yapmak istiyorsanız ve bu konu da pek fazla bilgi sahibi değilseniz gelin sizlere bu konu hakkında detaylı bir şekilde bilgiler verelim.

İşte sizlere biberon seçimi nasıl yapılmalı? adlı makalemiz…

Dünya Sağlık Örgütü ve ülkemizde bulunan Sağlık Bakanlığı’nın önerdiği emzirme süresi ilk 6 aydır yani bu 6 ay süresince bebeğinizi anne sütü ile beslemelisiniz ve bebeğiniz 6 aylık gelişim sürecini doldurduktan sonra 2 yaşına kadar ek gıdalarla beslenip büyütülmelidir aynı zamanda gelişimlerine faydalı olabilecek besinler verilmelidir.

İlk 6 haftadan sonra bebeğinizi alıştırmak adına biberon ile besin vermeye özen göstermelisiniz yoksa bebeğiniz biberonu ters tepecektir ve biberona biraz zor alışacaktır fakat bu biberonu sevmesi için bebeklerimize nasıl bir biberon almalıyız?

 

Biberon seçimi nasıl olmalı? Biberon alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Bebeğinizin biberona alışması için ve biberonu sevmesi için mutlaka alacağınız biberonun peristatik dil dalgalarının uygulanabileceği şekilde olmalıdır yani bebekler annesinin sütünü emerken anne memesine peristaltik dil dalgaları uygular ve bu şekilde süt alımını gerçekleştirirler.

Bebeklerinizin ağız, yüz ve çene şekline uyan biberonları seçmenizde ayrı bir fayda vardır.

Aynı zamanda yukarıda saydığımız kurumlar ve kuruluşlar bebekleriniz için şu biberonu tavsiye ediyorlar; ”Lansinoh NaturalWawe Biberon” adlı biberonu satın alarak bebeklerinizin anne memesinden daha kolay vazgeçmesini sağlayabilir ve biberona daha kolay alışmasını destekleyebilirsiniz.

Biberon Çürüğü Nedir?

Bebeğimizi aylarca bekliyoruz ve onun sağlığı konusunda her türlü tedbiri alıyoruz fakat bazen öyle durumlar oluyor ki siz tedbir ve önlem alsanız da bu işe yaramıyor, o sağlık sorunu olacaksa oluyor hatta bebeğinize büyük ölçüde zarar verebiliyor.

Biberon çürüğü olarak adlandırılan bu hastalık bebeklerinizin sağlığını olumsuz yönde etkilerken dişlerine de büyük ölçü de zarar veriyor. Gelin sizlerle birlikte bu konu hakkında bilgilenelim ve bu konu hakkında sizlerle tartışalım. İşte sizlere biberon çürüğü nedir? Biberon çürüğü nasıl önlenir?

Bebeklerimiz ilk 6 ayını doldurduktan sonra mecburi olarak diğer katı besinlerle beslenmek zorunda yani bu besinlerle beslenmediği zaman gelişimlerinde bir yavaşlık söz konusu olabilir veya bebeğinizin günlük besin ihtiyacını karşılayamaz olabilirsiniz. İşte bu 6 aydan sonra verilen yemekler ve besinler bebeğinize zarar verebilir.

Özellikle biberon içerisinde verdiği bal ve pekmez gibi besinler bebeğinizin diş etinde artıklar bırakacağından büyük sorunlar yaratabilir ve bebeğinizin dişlerini çürütebilir hatta gelişimini durdurabilir, bakterilerin oluşmasına neden olabilir.

Biberon çürüğü asıl olarak budur yani siz büyük bireyler nasıl diş temizliğine dikkat ediyorsanız bebeğinizin de dişlerini sık sık kontrol etmeli ve dişlerinin temiz olduğuna mutlaka dikkat etmelisiniz.

Sizlere biberon çürüğü hakkında faydalı bilgiler sunduk, yukarıda yer alan talimatları uygulayarak bebeğinizin sağlığını olumlu yönde etkileyebilirsiniz. Aynı zamanda biberon çürüğünü önlemek isterseniz; ”Bebeğinizin dişlerini sürekli ıslak ve yumuşak bir bezle sürekli temizlemelisiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.