Biz Biliyoz

Çocuğun Uyku Problemi Nasıl Çözülür Uykusuzluk

Çocuğun Uyku Problemi Nasıl Çözülür Uykusuzluk

Çocuğun uyku problemleri bir çok anne ve baba için ciddi sorunları beraberinde getirmektedir. Peki çocuklarda uyku problemi nasıl çözülür? Uyku problemi olanlar için öneriler ve doğal yöntemler.

Gece uyumayan çocuğa bitkisel çözümler.

 

Bu yazımızda uykusuzluk ve uyku problemleri ile ilgili çok fazla detay bulacaksınız. Özellikle çocuğun uyku problemi nasıl çözülür sorusunun sebepleri ve nedenleri ile ilgili ele aldığımız yazımızdan kısaca başlıklar.

 • Uykusuzluk nedir?
 • Uyku evreleri, uyku aşamalar
 • Çocuklarda uykusuzluğun nedenleri.
 • Çocuklarda uykusuzluk belirtileri nelerdir?
 • Uykusuzluk teşhisi
 • Uykusuzluk tedavisi
 • Uykusuzluk için doğal ilaçlar

Uykuya dalamamak ve uykusuzluk günlük rutin bir savaş haline gelebilir. Çocuklarda uykusuzluk nadir gözüken bir sorun değildir ve çocuğun yaşam kalitesi üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Uykusuzluk hakkında bilmeniz gereken her şeyi, uyku problemlerinin sebeplerini ve çocuğunuzun bununla nasıl başa çıkabileceğini öğrenmeye hazırmısınız. Hadi başlayalım.

Uykusuzluk Nedir?

Hepimiz bazen uyumakta zorluk çekebiliriz. Ara sura yaşanan uykusuzluk problemi sorun değildir. Fakat sürekli tekrarlayan uykusuzluk veya uyku bozukluğu hem çocukları hem de yetişkinleri olumsuz etkileyen bir rahatsızlık olabilir. Bu nedenleri araltırmadan önce uykunun evreleri veya uyku aşamalarını öğrenelim.

Uyku Evreleri, Uyku Aşamaları

Uykunun 5 farklı aşamadan oluştuğunu duymayan yoktur diye düşünüyorum. Uyku evreleri veya uyku aşamaları A-B-C-D-E harfleri ile adlandırılarak 5 ayrı aşamada incelenmektedir.

 1. Aşama:  hafif uyku, uykuya dalma dönemi gözler yarı açık kişi yarı uyur yarı uyanık.
 2. Aşama: göz hareketinin durduğu ve beyin dalgalarının ve kalp atış hızının yavaşladığı yerdir. Bu, vücudun derin uyku için hazırlandığı aşamadır.
 3. Aşama: derin uyku, çok yavaş beyin dalgalarının veya delta dalgalarının daha hızlı fakat daha küçük dalgalarla kesiştiği yerdir. Bu, bir kişinin kabusu olduğu, konuştuğu ya da uykusunda yürüdüğü, uykunun iyileştirici aşamalarından biridir.
 4. Aşama: delta dalgalarının belirgin olduğu derin bir uyku evresidir. Bu uyku evresinden uyandırıldığında, çocuk birkaç saniye veya dakika boyunca şaşkın görünebilir.
 5. REM uykusu , vücudumuzun uyanıkken yaptığı birçok işlevi yerine getirmesidir. Beyin uyku sırasında uyanma saatlerinde olduğu gibi etkindir. Çocuk gözleri kapalı olarak uyuyor olabilir, ancak beyin aktivitesi veya bir rüya nedeniyle yan yana hızla hareket ediyor.

Uykusuzluk şikayetleri genellikle (derin uyku ve REM uykusu) ile ilişkilidir. Çocuğun eğer uykusuz olduğu söylüyorsa.

 • Geceleri uykuya dalmakta zorluk çekiyor.
 • Geceleri uykuda kalmakta zorluk çekiyor.
 • Veya gece uyandıktan sonra uyumakta zorluk çekiyor olabilir.

Bu durum, gün boyunca çocuğun vücut fonksiyonlarını olumsuz yönde etkileyebilir. Uykusuzluk uzun vadede olabilir. Eğer üç hafta veya daha uzun süre çocuğunuzda uyku problemleri gözlemliyorsanız bir uzmandan destek almanız en doğru adım olacaktır. Çocuklarda uyku sorunu veya çocuklarda uyuma problemi gibi sorunlarda bizlerin sadece yol gösterici olduğunu uzman görüşlerini derleyerek sizlere fikir verdiğimizi unutmamanız gerekmektedir.

Çocuklarda Uykusuzluğun Nedenleri

Çocuklarda Uykusuzluğun Nedenleri

 

Çocuklarda uykusuzluğun nedenleri birkaç ayrı kategoride izlenebilir. Uykusuzluk sorunu çeken çocuklarda ebeveynleri tarafından gerekli görülmesi halinde gerekli yardımların alınması gerekir. İşte çocuklarda uykusuzluğun nedenleri.

1- Stres

Stres, çocuklarda, özellikle de gençlerde, uykusuzluğun başlıca nedenlerinden biridir. Çocuklar, tıpkı yetişkinler gibi, okuldaki baskı, gerçekçi olmayan korkuları, akran baskısı vb. nedeniyle stres altında olabilir. Çocuk uykusuzluktan şikayet ederse, neyin yanlış olduğunu bulmak için onlarla dikkatlice konuşmanız ve onu anlamanız gerekir.

Her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için okulundaki öğretmenler ve velilerle görüşün. En önemlisi, evde her şeyin düzgün olarak ilerlediğinden emin olun. Çocuklar oldukça hassastır, zira evdeki bazı problemler çocukları rahatsız edebilir ve onların uykusuzluk problemi ile baş başa kalmasına sebep olabilir

2- Kullanılan İlaçlar

Bazı hastalıkların tedavisi için kullanılan ilaçlar uykusuzluğa sebep olabilir. Bu durum gelip geçicidir fakat doktoru ile görüşüp gerekirse ilaç değişikliğine gidilmesi istenebilir.

3- Psikiyatrik, tıbbi uyku bozuklukları

Depresyon ve benzeri zihinsel sağlık sorunlarından muzdarip çocuklar, zaman zaman uykuya dalmakta zorluk çekmektedir. Kas krampları, uyku apnesi, geçmeyen ağrılar ve diğer kronik problemler gibi diğer tıbbi durumlar da çocuğun iyi bir gece uykusu almasını engelleyebilir.

Grip, kronik astım, nefes darlığı ve solunum sorunları da çocuğu haftalarca geceleri ayakta tutabilir. Aynı zamanda davranış bozukluğu olan çocuklarda gece uyku problemleri yaşayabilirler.

4- Kafein kullanımı

Kafein içeriği yüksek olan içeceklerin içilmesi de çocuğun gece uyumasını engelleyebilir. Bu özellikle, kafein içeriği yüksek olan gazlı içecekler içen gençler için geçerlidir. Nikotin ayrıca geceleri uykusuzluğa neden olabilir.

5- Çevresel faktörler

Rahatsız uyku için huzurlu ve sessiz bir ortam gereklidir. Gürültülü ortamlarda uyumak çocuklar içinde sorun yaratabilmektedir. Çocuğunuzun uykusu hafifse ona doğru ambiyansı sağlamakta fayda vardır.

Çocuklarda Uykusuzluk Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda Uykusuzluğun Nedenleri

Çocuklarda Uykusuzluğun Nedenleri

 

Çocuklarda ve yetişkinlerde uykusuzluk genel olarak bazı belirtiler göstermektedir. Uykusuzluk sorununun olduğunu söylemeyen kişilerde bile uykusuzluk sendromu anlaşılabilir.

 • Sabah erken uyanmak
 • Gün boyu uyuklamak
 • Görevlerini yerine getirememek veya zorlanmak
 • Çok sabit ve yapılmayacak hatalar yapmak
 • Saldırgan tavırlar sergilemek
 • Aşırı derecede aktif olmak (uyku sorunu olan çocuklarda sıklıkla görünür)
 • Disiplin ile ilgili sorunlar çıkartmak
 • İçe kapanık olmak
 • Karamsarlık

Uykusuzluk aynı zamanda bir takım hastalıkları da beraberinde getirebilir. Soğuk algınlığı, grip, anemik rahatsızlıklar uykusuzluktan dolayı yorgun düşen bünyeye kolayca yerleşebilir

Çocuklarda Uykusuzluk Teşhisi

Çocuklarda uykusuzluk, herhangi bir özel test teşhis edilemez. Çocuğunuzun her gün uyumakta sorun yaşadığından şüpheleniyorsanız, az önce bahsettiğimiz belirtilere dikkat etmeniz gerekir. Çocuğunuzda bu semptomlar belli bir süre boyunca gözlemleniyorsa uyku veya psikolojik bozuklukların teşhisi için tıbbi bir uzmandan yardım istemeniz en doğru adım olacaktır.

Çocuklarda Uykusuzluk Tedavisi

Uykusuzluk tedavisi çoğunlukla evde bakım ve uyumak için elverişli bir ortam yaratmaktan geçer. Uykusuzluk tedavi ilaçları sadece uzman kişiler tarafından verilmelidir. Uykusuzluk tedavisinde kullanılan ilaçlar hiç bir anne ve baba tarafından kesinlikle uzman bilgisi olmadan çocuklara verilmemelidir.

Tıbbı Olmayan Uykusuzluk Tedavisi

Uykusuzluk için uygulanabilecek tedavi sadece tıbbi ilaç gerektiren tedaviler değildir. Çocuğum uyuyamıyor diyenlerdenseniz öncelikle bunun sebeplerini araştırmanız ve anlamanız gerekir. Uyku sorunu yaşayan çocuklarda şu tedaviler uygulanabilir.

1- Davranışsal tedaviler

Çocuğun karşılaştığı sorunları anlamak için danışmanlık hizmeti almak gerekebilir. Terapi esnasında çocukların neden uykusuzluk problemi yaşadığı, ailesine anlatamadığı sorunları, uykusuzluğa neden olan faktörler uzman kişilerce değerlendirilecektir.

Bazen, terapistin uykusuzluk nedenini belirlemek için çocuk ve ailesi ile birlikte çalışması gerekebilir. Olasılıklar, çocuğun ve ebeveynlerin uyku düzenlerinin birbirine bağlı olabileceğidir.

2- Yaşam tarzı değişiklikleri

Çoğu durumda, çocuğun yaşam tarzını değiştirmek uykusuzluğa karşı savaşmaya yardımcı olabilir.

 • Çocuğun yatak odasına dikkat edin fazla ışık alıp almadığını kontrol edin.
 • Çocuğun yatak odasının fazla ses almamasına özen gösterin.
 • Ortamda ses yaratacak materyaller varsa odadan çıkarın. (Saat, oyuncak, telefon)
 • Çocuğun dışarıdan gözüne ışık gelmemesini sağlayın.
 • Yatağını değiştirin.
 • Gerekirse çocuğu rahatlatmak için odasında kısık seste dinlendirici müzikler kullanın.
 • Oda içerisinde bir şeylerin gölge yapmamasına özen gösterin.

3- Rutin davranışlar

Çocuklar kısa vadeli uyku sorunları ile başa çıkabilirler. Zaten gelip geçicidir bir iki gün içerisinde kaybolacaktır. Fakat bu sorunla karşı karşıya kalmak istemiyorsanız çocuğun uyku saatini bir rutine bağlayın. Çocuğunuzu erken yatmaya ve erkek kalkmaya teşvik edin.

Bir rutin oluşturmak için yatma vakti ayarlayın ve ne olursa olsun buna uyun. Okul günü veya tatil zamanı için bir saat belirleyin ve o saatte çocuğunuzun yatmış olmasına özen gösterin. Aslında bu davranış çocuğunuzun kendini şartlaması anlamına gelmektedir. Uyku saatinin o saat olduğunu bilen çocuk ister istemez kısa sürede uykuya geçebilecektir.

Kafein içeren içecekleri veya yiyecekleri ile çocuğunuzun ilişkisini yatmadan en az dört saat önce kesin. Çocuğunuza yatmadan önce mutlaka süt içirin. Gece yatmadan önce süt içmenin faydaları adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Çocuklarda Uykusuzluk İçin Doğal Çözümler

Uykusuzluk için doğal besinler, uyku ilaçlarına bağımlılığı ortadan kaldırmaktadır. Bu maddeleri gerek çocuklar gerek yetişkinler rahatlıkla uygulatabilir.

 • Uyku tulumu , duyuları rahatlatan ve uykuyu tetikleyen bir aksesuar olarak kullanılabilir.
 • Çocuğun rahatlaması için, kurutulmuş papatya çiçeği, lavanta çiçeği, gül goncası ve limon balsamı gibi mis koku yayan bitkisel ürünleri, uygun her hangi bir kap içerisinde odasına bırakın.
 • Bir bardak ılık süt yatıştırıcı olabilir ve çocuğun uyumasına yardımcı olacaktır.
 • Yatmadan önce çocuğa verilen şekersiz papatya çayı rahatlatıcı bir etki yaratacaktır.
 • Ilık bir duş çocuğunuzun rahatlayarak uyumasına yardımcıdır.
 • Bazen, akşamları egzersiz veya fiziksel aktivite, çocuklardaki uykusuzluk problemine çare olabilir.
 • Magnezyum eksikliği, beynin gece rahatlamasını önler. Bu nedenle, badem, kabak çekirdeği ve yeşil yapraklı sebzeler gibi magnezyum bakımından zengin yiyecekleri yatmadan önce yemek uykuya dalmaya yardımcı olabilir.
 • Yabani marul , çocuklarda uykusuzluk için başka bir güvenli çözümdür.
 • Kediotu kökü , çocuğunuzun uyumasına yardımcı olan ve gecenin ortasında uyanmasını engelleyen doğal bir yatıştırıcıdır. (çocuğunuzun kediotuna alerjisi olup olmadığına dikkat etmeniz gerekir)

Sağlıklı Uyku, Sağlıklı Yaşam

Hayatımızın üçte birini uyuyarak geçirmemizin bir nedeni var. Yani uykusuzluğu hafife almayın. Çocuğunuz sağlıklı büyüme ve gelişme için rahat bir uykuya ihtiyaç duyar. Çocuğunuz gündüzleri hangi aktiviteleri yaparsa yapsın geceleri dinlenmeli ve rahat bir uyku çekmelidir. Bu sadece çocuk için değil yetişkinler içinde geçerlidir.

Çocuğun uykusuzluğunu hızla yenmesine yardımcı olacak ipuçlarınız mı var? Yorumlar bölümünden bizimle paylaşın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ