Take a fresh look at your lifestyle.

Çocuklar Teknolojik Ürünlere Ne Kadar Yakın Olmalı?

0 3

Çocuklar teknolojik ürünler ve çocuk ilişkisi, teknolojinin hayatımıza kattığı yararları da zararları da saymakla bitmez. Peki ya çocuklar içinde aynı şey geçerli mi? Aileler çocukları teknolojik ürünlerle tanıştırmalı mı? Kafaları karıştıran sorulardan biride çocuklar ne kadar teknoloji ile iç içe olmalı?

Teknoloji artık hayatımızın her anında yanımızda. Eskiden bir televizyon ile uğraşırken şimdi ise perdeleri bile teknoloji sayesinde açıp kapatıyoruz. Peki ya çocuklar teknoloji ile ne kadar iç içe olmalı.

 

Teknolojinin çocuğa etkilerini 2 ayrı sınıfta değerlendirmek mümkün.

1- Teknolojinin çocuğa yararları.

Teknolojinin çocuk üzerindeki etkilerini özellikle tablet, telefon veya bilgisayar olarak değerlendirildiğinde özellikle oynadığı oyunlar yarar sağlayacağı gibi zarar da sağlamaktadır. Oyunların çocuğun el becerilerini geliştirdiği gibi, karar verme yetilerini arttırdığı, sorun çözme kabiliyetini geliştirdiği ve kendi gelişimine fayda sağladığı açıkça ortaya konmuştur.

 

2- Teknolojinin çocuğa zararları.

Oyun konusunda yararlarını saydığımız teknolojik ürünlerin zararlarına baktığımızda uzun süre oyun oynama eylemini gerçekleştiren bazı çocuklarda göz bozukluğu, sinir, stres, şiddet gözlemlenmiş olup kalp krizi riskinin de attığı yapılan araştırmalar içerisindedir.

 

Teknolojik ürünlere karşı ne tür sınırlamalar olmalı

– 0 ila 2 yaş arasındaki bebek sayılacak çocuklar tüm saydığımız teknolojik ürünlerden uzak durmalı
– Teknoloji ile tanışacak çocuklara fayda sağlaması adına kelime dağarcığını geliştirecek, hafızasını güçlendirecek, İngilizce, bilim veya matematik üzerine uygulamalar tercih edilmeli.
Çocukların yatacağı odada mümkünse telefon, tablet, bilgisayar hatta televizyon bile olmamalı. En azından uyku esnasında çocuklar teknolojik cihazların saçtığı radyasyondan uzak kalmalı.
– Belli kurallar ve belli kısıtlamalar çerçevesinde bu tarz cihazlar çocuğa serbest bırakılmalı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.