Biz Biliyoz

Zekayı Arttırıp Hafızayı Kuvvetlendiren Besinler

Zekayı Arttırıp Hafızayı Kuvvetlendiren Besinler

Bu yazımızda unutkanlık nasıl önlenir ve zeka nasıl arttırılır konularına değinmek istedik.

Unutkanlık , çağın hastalığı haline geldi neredeyse. Uzmanlar bu konuyla ilgili çeşitli sebepler gösteriyor. Gerçekten yaşları 70 ve üzeri olan insanlarla konuştuğunuzda o insanların çocukluk ve yetişkinlik zamanlarında ,çevreleri henüz teknoloji çöplüğüne dönüşmemiş, tarımda zirai ilaçlama az denecek kadar az, yapay gübre yerine doğal hayvan gübreleri kullanılmıştır.

 

Unutkanlık Nasıl Önlenir? Zeka Nasıl Arttırılır?

Televizyon bilgisayar başında saatlerce oturmak yok.Beden sürekli hareket halinde yenen içilen her şey düzenli olarak vücut tarafından yakılıyor vücutta biriken yağ yada toksinler yok. Sürekli radyasyona maruz kalmak yok.Beyninizi uyuşturacak, düşünme denen beyin egzersizlerini sizin yerinize yapan elektrikli-elektronik araçlar yok.
Görüldüğü üzre unutkanlığa neden bir çok etken var. Radyasyon,zirai ilaçlamalar, dengesiz düzensiz beslenmeler, hareketsizlik, besinlerin yapaylığı ve beyin egzersizlerinin bitme noktasına gelmesi.

Çaresi yok mudur? tabiiki var. Bol bol hareket edin,oksijeni bol miktarda alın içinize, bol bol okuyun, chat yerine karşılıklı yüz yüze konuşun,mümkün olduğunca naturel beslenin, bulmacalar çözün, kendinizi bu konuda (unutkanlık) sık sık test edin, cep telefonlarınızla uzun konuşmalarınızı kulaklıkla yapın, uykularınıza dikkat edin, gündüz uykusu yerine gece uykularını tercih edin.

 

Bilim adamlarının yaptığı bir araştırmaya göre hafızayı güçlendiren, problem çözme yeteneğimizi geliştiren meyve ve sebzelerin haritası çıkarıldı.
Çilek , çikolata, tahıl grubu, patates, yoğurt, üzüm, fasulye, domates, balık ve bir çok besin zeka gelişimine olumlu yönde katkıda bulunuyor. İşte bu besinler ve faydaları:

Çilek:

Çilek meyvesi içerdiği fisetin maddesiyle hafıza kaybını geciktirip, bunamayı geciktiriyor.

Çikolata, antioksidan ve magnezyum içeren maddeler içermesi nedeniyle, beyine daha hızlı oksijen taşınmasını sağlayıp beyini taze tutuyor.

 

Patates: Kan şekerini dengede tutup, beynin aktif olarak çalışmasına fayda sağlar.

Yoğurt, içerdiği tirozin maddesiyle beyni uyarıp, hafızanın güçlenmesine fayda sağlamaktadır.

 

Üzüm içermiş olduğu dopamin maddesiyle, beynin çalışmasına katkıda bulunup, problem çözme yeteneğine katkıda bulunuyor.

 

Kırmızı ve turuncu renki meyve ve sebzeler, içerdikleri antioksidan maddelerle beynin taze kalmasına katkı sağlamaktadır.

Beynimizin gelişimine besinlerle katkıda bulunmak istiyorsak, bu yukarıda sayılan besinleri ihmal etmememiz gerekmektedir.

Zekayı Geliştirmek İçin Neler Yapılmalıdır?

Zeka geliştirme yöntemleri denildiğinde akla gelen IQ’dan önce EQ yani duygusal zeka gelişimidir. Kişilerin kendi hislerini ve karşısındakinin hislerini tanıyabilmesi, anlamlandırabilmesi ve yönetebilmesine duygusal zeka denmektedir.

Peter Salovey ve John D. Mayer tarafından ilk olarak ortaya sürülen duygusal zekanın; Daniel Goleman tarafından kitaplaştırılmış hali büyük ilgi topladı.

Bu kitap ile yükselişe geçen EQ gelişimi, IQ geliştirme araştırmalarının önüne geçmiştir.

Salovey ve Mayer duygusal zekayı 4 sınıfa ayırırlar.

Bunlardan birincisi duyguları tanımadır. İkinci sırada duygularla bir düşünce oluşturabilmek gelmektedir. Üçüncü Safha duyguları birbirinden ayrıştırabilmedir.

Dördüncü ve son aşama ise duyguları yönetebilmedir.

Doğum ile başlayan ve kişinin çevresini uyaran kişiler ile gelişim gösterir.

Doğuştan gelen bir yetidir ve anne baba tavırları ve kişinin kendi özellikleri ile gelişebilmektedir.

IQ ve EQ Arasındaki Farklar Nelerdir?

IQ Nedir?

IQ kişinin zeka katsayısını ve bununla birlikte aynı zamanda zekanın işlevsellik katsayısını ifade eder.

EQ Nedir?

EQ ise insanın anlayabilme kapasitesi ve karşısındaki insanı anlayabilme kapasitesidir.

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi duygusal zeka anlamına gelir.

İnsanın IQ değeri yüksek ise EQ değeri de yüksek olacak diye bir kural yoktur.

Lakin EQ değeri yüksek ise bu IQ değerini destekleyen bir durumdur.

Geçmişte IQ değerine önem verilirken artık günümüzde EQ değerine daha çok önem verilmektedir. Bunun sebebi EQ değeri yüksek olan insanlar IQ’sunu daha yüksek verim ile kullandığı için iş ve sosyal hayatta ön plana çıkıyor olmasıdır.

Zeka Geliştirmek İçin 7 Mükemmel Öneri  yazımıza da bakmak isteyebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ