Biz Biliyoz

Diyet Yapmadan Kilo Vermek İçin 12 Basit Öneri

  • 19 Mart 2019
  • 156 kez görüntülendi.
Diyet Yapmadan Kilo Vermek İçin 12 Basit Öneri

İstediğin her şeyi yediğini kararında yiyerek, diyet yapmadan zayıflamak için çözümler olduğunu hayal et. Bu herkesin hayalidir. Maalesef, bir çok kişi ya açlığına yada iradesine yenik düşüyor. Neyse ki artık değil. İşte diyet yapmadan kilo vermek için bilimsel olarak kanıtlanmış 12 yol. Bu bir şaka değil. Buyurun diyet yapmadan nasıl kilo verilir.

 

Diyet yapmayı denemeyen kaldı mı? Peki kaç kişi memnun kaldı yaptığı diyetten? Bir çoğumuz azimdi davranamadık Pazartesi sabah diyete aşlayıp öğlen yemeğinde bıraktık.

 

Yemeğe özelliklede tatlı ve hamur işlerine alışkın bireyler olduğumuzu kimse inkar edemez. Diyete başladığımız zaman gözümüzün önünde hiç aklımıza gelmeyen yemekler geçmeye başlar. Özellikle diyet konusunda millet olarak pek iradeli değiliz. Buna bende dahil.

Bir çok kişinin diyet yapmadan “Kilo vermek mümkün mü?” dediğini duyar gibiyim evet “Diyet yapmadan zayıflamak, diyet yapmadan kilo vermek mümkün” peki nasıl?

Diyet yapmadan kilo vermek

Diyet yapmadan zayıflamak için yapılması gereken adımları sizler için tek tek ele aldık. İşte diyet yapmadan nasıl kilo verilir.

1- Diyet yapmadan zayıflamak için daha fazla uyuyun

Kilo kaybına yardımcı olmanın en basit yollarından biri yeterli uyku almaktır. Uyku, hem bedenin hem zihnin hem de fiziksel yapının restorasyonunu sağlamanın en doğal yoludur. Yeterli uyku olmadan vücudunuz ve zihniniz en verimli şekilde performans gösteremez. Uykusuzluk, grelin üretimini uyararak iştahımızı arttırır ve leptin seviyesini düşürür;

Uyku ve eksikliği, aynı zamanda hareket fonksiyonlarını azaltırken yemek yeme isteğinizi arttırır. Kendinizi yorgun hissettirerek daha fazla hareketsiz kalmanızı sağlar. Uyku aynı zamanda stres seviyenizi de etkiler ve aşırı stresli ise, vücudunuz bir iştah uyarıcısı olan kortizol seviyesini yükseltir.

Columbia Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada, yeterli düzeyde uyuyan kişilerin, uykusuz olanlara göre günlük 300 kalori daha az aldığı sonucuna varıldı. Diyet yapmadan zayıflamak için uyku düzeninize dikkat edin.

2- Diyet yapmadan zayıflamak için kahvaltı yapın

Alınan kalorileri azaltmak ve zaman kazanmak için kahvaltıyı atlamak veya kahvaltıyı geciktirmek size cazip gelebilir. Fakat geç vakitte yapılan kahvaltı diğer bir öğün veya ara atıştırmalıklar ile zaman farkını azalttığından daha fazla kalori almanıza imkan sağlayacaktır. Tel Aviv Üniversitesi’nden araştırmacılar, kahvaltı yapmayanların kahvaltı yapanlara göre daha fazla kalori aldıklarını ortaya koydu.

Peki neden kahvaltı yapanlar, kahvaltı yapmayanlara göre daha fazla kalori kaybeder hemen açıklayalım. Metabolizmanın çalışmaya başlaması için içerisine bir takım besin maddelerinin girmesi gerekir. Besin maddesi alamayan metabolizma durgun vaziyettedir. Az da olsa sabah kahvaltı yapılması metabolizmanın çalışmasına olanak sağlayacaktır. Unutulmamalıdır ki metabolizmanın en verimli çalışma zamanı uykudan uyanıldığı zamanlardır.

Diyet yapmadan kilo vermek için sabah hafif bir kahvaltı yapın. Kalorisi düşük olan gıdaları safranızda barındırın. Domates, salatalık, biber, beyaz peynir ve bir yumurta hem sizi tok tutacak hem de metabolizmanızın çalışmasını sağlayacak. Aynı zamanda verdiğimiz besin maddeleri kilo almanızı engelleyecektir.

3- Diyet yapmadan zayıflamak için yemeğinizi yavaş yiyin

Yemeklerde ne kadar yediğinize odaklanmak yerine, onları ne kadar zamanda yediğinize odaklanmaya çalışın. İnsanın doyduğunu hissetme süresi ortalama 20 dakikadır. Yemeğe başlayan bir kişi 20 dakika kadar sonra doyduğunu hisseder. Bu tamamen beyninizin algılamasıdır. Beyninizi kandırırsanız daha az yiyerek doyduğunuzu hissedeceksiniz.

Örneğin lokmalarınızı daha yavaş çiğneyin bu hem zamanı geçirmenize hem de yediklerinizi daha rahat sindirmenize yardımcı olacaktır.

Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde yayınlanan araştırmaya göre, her bir ağız dolusunu yemeği 40 kez çiğneyenlerin, 15 kez çiğneyenlerden yaklaşık yüzde 12 daha az kalori aldıkları bildirildi. Diyet yapmadan nasıl kilo verilir diye araştırma içine girenlerin bu kurala dikkat etmesi gerektiğini unutmayın.

4- Yemeklerinize konsantre olun

Diyet yapmadan zayıflamak

Diyet yapmadan zayıflamak

Diyet yapmadan nasıl kilo verilir herkesin merak konusudur. Yemek yemeye zaman ayırmanın yanı sıra, yediğinize odaklanmak, yediğinizin tadını daha fazla çıkarmaya sizi teşvik ederken, daha az yemenize yardımcı olabilir. British Nutrition Journal’da yayınlanan bir araştırma bulgularına göre, dikkatiniz dağıldığında yemek yemek vücudunuzun dolgunluk belirtilerini görmezden gelmenize neden olabilir ve bu nedenle yemek yerken televizyon izlemek yerine yemeğinize odaklanmaya çalışın. Dikkatiniz dağılırsa ne kadar tükettiğinizin farkına varamayabilirsiniz.

5- Gereksiz atıştırmalıkları ortadan kaldırın

Diyet yapmadan kilo vermek için yediğiniz öğünleri kısmak yerine, yerken bile fark etmediğiniz atıştırmalıkları bırakarak aldığınız fazla kilolarınızı kolayca kaybedebilirsiniz. Özellikle dışarıda yemek yerken, ne yediğinize dikkat etmemek ve fazladan yenen atıştırmalıklar kilo verebilmenizi engelleyen yağ yapıcı besinlerden imal edilmiş olabilir. Diyet yapmadan zayıflamak için gereksiz ve fazladan yenilen atıştırmalıklara dikkat edin. Besin değeri düşük olan bu atıştırmalıkların yağ tutucu maddelerden imal edildiğini unutmayın.

6- Diyet yapmadan zayıflamak için daha sık yemek yiyin

Yediğiniz öğün sayısını arttırmak metabolizmanızın daha verimli çalışmasına imkan sağlayacaktır. Her öğün arasına bir ara öğün eklemek ana öğünlerin hem daha az yenmesini hem de metabolizmanızın uyarılmasına sebep olacaktır. Kan şekerinizin sürekli düzenli bir seviyede tutulması acıkmanızı geciktirerek ana öğünlerinizin küçülmesini sağlayacaktır. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken husus ara öğünlerin mideyi doldurmasını sağlayacak fakat yağ yapmayacak besin maddelerinden oluşması gerekmektedir.

Örneğin ara öğün olarak tüketeceğiniz bir domates ve salatalığın kalorisi yok denecek kadar az fakat midenizde acım kaplayacak besinlerdir. Veya yoğurt içerisine doğranan bir elma sizi enerjik tutacak hem de midenizi dolduracaktır. Diyet yapmadan kilo vermek için mutlaka ara öğünler yiyerek metabolizmanızı çalıştırın.

7- Egzersiz yapın veya yürüyün

diyet yapmadan kilo vermek

diyet yapmadan kilo vermek

Kimse lezzetli yiyeceklerin verdiği mutluluktan fedakarlık etmek istemez. Hayatınıza bazı egzersizler ekleyerek istediğiniz yemeği yemeye devam edebilirsiniz. Sağlıklı beslenmek ve egzersiz yaparak ideal bir kilo verme yöntemi olsa da, diyet yapmadan kilo vermek egzersiz ile mümkündür.

Düzenli egzersiz yalnızca tükettiğiniz kalorileri yakmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda vücudunuzun şeklini iyileştirmeye yardımcı olur. Fakat bir çoğumuz spor yapmaktan da kaçınıyoruz. O zaman size minik bir tavsiye merdiven çıkarak kilo verin. Ortalama 70 – 80 kilo arasında olan biri 2 dakika merdiven çıkarak 20 – 30 kalori yakmaktadır. Günde 5 kere iki dakika merdiven çıkan birinin yakacağı kalori ise 100 – 150 arasındadır. Diyet yapmadan nasıl kilo verilir diyenlerin hayatlarına biraz egzersiz eklemesi gerekir.

8- Sağlıksız yiyeceklerden kaçının

Diyet yapmadan kilo vermek yediklerinize dikkat etmeyle başlar.Yeni bir diyete başlamak stresli ve göz korkutucu olabilir. Ancak, kilo vermek için en sevdiğiniz yiyecekleri kesmenize gerek yoktur. Sevdiğiniz yiyecekleri tamamen kesmek yerine, 80/20 kuralını izlemeyi deneyin. Günlük aldığınız besinlerin yüzde 80’ini sağlıklı yiyeceklerden oluşturun. Geri kalan yüzde 20 si ile de kendinizi ödüllendirin.

9- Margarin yerine zeytinyağı

Birçok insan sağlıklı beslenmenin düşük yağlı besin olduğunu düşünür. Kilo vermek için tüm yağları kesmenize gerek yoktur. Aslında, tekli doymamış yağlar (avokado, zeytinyağı, fındık yağı) kilo kaybına yardımcı olabilir.

Kilo vermeye çalışırken amacınız bazı yağ depolarını yakmaktır, ancak yapılan araştırmalar, tekli doymamış ve düşük doymuş yağlardan zengin bir diyet yemenin yardımcı olabileceğini göstermiştir. Özellikle karın bölgesini, kilo vermeyi teşvik eder. Hayatınızdan yağı değil donma imkanı olan margarin ve benzeri yağları çıkartmak diyet yapmadan kilo vermek için önemli bir adımdır.

10- Doğru yiyecekleri seçin

Ne yenilmesi gerektiği konusunda biraz üşengeç olabilirsiniz. Ama kolay olanı seçmek yerine size faydalı olanı hazırlamak hem kilo almamanıza hem de iştahınızı kontrol altına almanıza yardımcı olacaktır.

Diyet yapmadan kilo vermek için bazı besin maddeleri ile aranızı açmanız gerekmektedir. Patates, makarna, pilav gibi yiyecekler sizi şişirecek hem hazmı zorlaştıracak hem de fazladan kilo almanızdan başka bir işe yaramayacaktır. Onun yerine özellikle yeşil renkli besinleri tüketmeniz alacağınız fazladan kaloriyi engelleyecektir.

11- Aç iken alışveriş yapmayın

Kesinlikle kanıtlanmış bir teoridir. Açken alışveriş yapan kişilerin çok fazla abur cubur aldığı bir gerçektir. E alınmışı çöpe mi atacaksınız. Elbette onlar bir şekilde olması gereken yere yani mideye inecektir.

Bu tarz sağlıksız yiyecekler hızla kilo almanıza sebep olacaktır. Tok karna alış veriş yapan kişilerin ise sadece ihtiyaçları doğrultusunda alışveriş yaptığı bir gerçektir. Diyet yapmadan kilo vermek için açken alış verişten uzak durmanız gerekmektedir.

12- Diyet yapmadan zayıflamak için geç saatte atıştırmayın

Vücudunuz içerisinde bulunan enerjinin tamamı yatmadan önce tüketilemez. Siz uyusanız dahi enerji tüketimi yavaşta olsa devam eder. Fakat yatmadan önce alınan fazla enerjinin tamamının tüketilememesi vücudunuzda yağ oluşumuna sebep olacaktır. Gece yatmadan önce yemek yemek diyet yapmadan kilo vermek isteyenlerin en büyük düşmanıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Ruhan dedi ki:

    Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Her yaz sezonunda yaşanan fazla kilo problemi insanların korkulu rüyası oluyor. Bende bu problemi yaşıyorum. Kesinlikle en etkili yöntem disiplinli bir diyet ve spor 🙂

    1. Biliyoz.com dedi ki:

      Önemli olan o disiplini sağlamak

BİR YORUM YAZ