Biz Biliyoz

Doğal Sakinleştirici Etkisi Olan Besin Maddeleri

Doğal Sakinleştirici Etkisi Olan Besin Maddeleri

Günlük hayatın içinde karşılaşılan sorunlar hemen herkesin yaşam kalitesini düşürmekle birlikte sosyal hayatında olumsuz etkilemektedir. Gün içerisinde yaşanan sorunlar insan psikolojisi olumsuz etkilemekte ve rahatlama ihtiyacı hissetmektedir. biliyoz.com ekibi sizler için sinir sistemini rahatlatan besin maddelerini araştırdı. İşte size stresi azaltan doğal sakinleştirici yiyeceklerin listesi.

İçeriğinde bulunan mineral ve vitaminler sayesinde doğal sakinleştirici etkisi olan besin maddelerinin neler olduğunu biliyor musunuz?

Doğal Sakinleştiriciler

Havuç: İçerisinde sinir sisteminin daha iyi çalışmasını sağlayan, B6 vitamini açısından çok zengin bir besin maddesidir.

Pancar: B vitaminleri stresi azaltan sakinleştirici etki sağlayan vitaminler içerisindedir. Pancar da içerisinde B vitamini barındıran besin maddesidir.

Patates: Karbonhidrat barındıran besin maddesidir. Hemen her sofraya giren ve bir çok yemekte kullanılan patates dopal bir sakinleştiricidir.

Kırmızı Meyveler: Kiraz, çilek, böğürtlen, kızılcık gibi meyveler doğal şeker kaynağıdır ve vücudun şeker ihtiyacını karşılar. Bu meyveler içerisinde bulunan C vitamini sayesinde kortizolu azaltır. Vücuttaki kortizol seviyesinin düşmesi stresin azalmasına sebep olmaktadır.

Elma: Susuzluk gideren bir meyvedir. Elmanın içeriğinde %85 oranında su bulunmaktadır. İçerisinde asit, antioksidanlar ve fosfor olmasından ötürü sinir sistemini rahatlatan bir meyvedir. Gece uyumadan önce tüketilmesi halinde vücudunuza rahatlama hissi sağlayacaktır.

Hindi Eti: içerisinde serotonin ve melatoni hormonunu arttıran elementler bulunmaktadır. Bu hormonlar mutluluğu arttıran hormonlardır. Mutluluğu arttırmasından dolayı stresi azaltan gıdalar arasındadır

Kuşkonmaz: Folik asit mutluluk arttır ve kuşkonmaz içerisinde bulunmaktadır. Bu sayede sinir sisteminizde rahatlama olacaktır

Biber: Bir çok yemek ve salatada kullanılabilen bir besin maddesidir. İçerisinde bulunan vitaminler sayesinde sinir ve stresi azaltan bir özelliğe sahiptir.

Yumurta: En önemli protein kaynaklarından biridir. Tok tutar ve şişkinliği gidermesinden dolayı stresi önler. Aynı zamanda vücuda enerji verir.

Fesleğen: sakinleştirici etkiye sahip olan fesleğen aynı zamanda uykusuzluğa da iyi gelmektedir. Salata, sandviç ve pişirme esnasında yemeklerde kullanılabilir.

 

Sakinleştirici bitkiler gurubuna giren besinlerin sürekli tüketilmesi halinde üzerimizde bulunan stresin azaltılmasında ciddi önemi bulunmaktadır. Listede verilmiş olan besin maddelerinin hemen hepsi günlük hayatta tüketilebilecek ürünler içerisindedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ