Dudak Kuruması Hangi Hastalığın Belirtisidir?

 Dudak Kuruması Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Dudaklar, susuzluktan, fazla rüzgar ve güneşe maruz kaldığı zaman nemini kaybederek kuruyabilir. Peki dudak kuruması hangi hastalığın belirtisidir? Dudak kuruluğu nasıl önlenir?

Kurumuş dudaklarınızda, ateş, kırmızı gözler ve dil var, şişmiş lenf düğümleriyle ellerde ve ayaklarda kırmızı bir ten ve şiş bir görünüm varsa, bütün bu belirtiler Kawasaki hastalığının (mukokütanöz lenf nodüllü sendrom) erken tanısında önemli belirtiler olabilir. 2-5 yaş grubu arasındaki çocuklarda yaygın olarak görülen bu hastalığın doktorlar tarafından kesin bir nedeni bilinmemektedir. İyileşen çocuklarda dahi bu hastalıktan dolayı kalp ile ilgili sorunlar görülebiliyor.

B vitamini yeterliğinden dolayı dudaklar kurumuş ve çatlamış olabilir. Dudak kuruması hangi hastalığın belirtisidir? Örneğin, bir belirti olmasa dahi çatlamış dudaklar folik asit eksikliğinin habercisidir. Riboflavin (B2) vitamini yetersizliği de belirtiler arasında olabilir. Yaşlı ve alkol problemleri olanlarda bu durum risk taşıyor. Dengeli, sağlıklı beslenme veya vitamin takviyesi yardımıyla riboflavin eksikliğinin tedavisi mümkün.

Sadece uzman doktorlar, dudak kuruması hangi hastalığın belirtisidir ve dudak kuruluğuna neden olan bir sağlık problemi olup olmadığını teşhis edebilir. Dudak kuruluğunuz iyileşmez ve belirtile çoğalırsa mutlaka bir doktora başvurmanızda fayda var. Erken teşhis hastalıkların tedavi süresinde büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Dudak kuruluğu ve pullanma sağlık sorunu olduğu gibi görünüm açısından da sorun oluşturur. Büyük bir hevesle aldığınız rujunuz kuru dudaklarınız nedeniyle hoş bir görüntü oluşturmadığı için hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Bunun için sizlerle dudak kuruluğuna iyi gelen birkaç formülden bahsedeceğim.

Dudak Kuruluğu Nasıl Önlenir?

  • Susuzluk dudak kuruluğunun en büyük nedenidir. Gün içinde 2lt su tüketimi öneriliyor. Eğer yeteri kadar su içmiyorsanız hiç değilse susadığınız zaman bir bardak daha su içmeye gayret edin. Yemeklerde çorba içerek hem su tüketimine katkıda bulunabilir hem de midenize bir fayda sağlayabilirsiniz.
  • Gerekli olduğu kadar su tükettiğinize inanıyor fakat yine de dudaklarınızın kurumasını engelleyemiyorsanız bunun diğer sebebi çok sıcak ve soğuk hava şartlarıdır. Bu hava şartlarından dudaklarını korumak için dışarı çıkarken güneş ışınlarına karşı fayda sağlayan lip balm ürünleri kullanmalısınız.
  • Dudaklarınızdaki ölü derilerden kurtulmak aynı zamanda hücrelerin harekete geçmesini sağlamak için dişlerinizi fırçalarken aşırı sert olmadan dairesel hareketler şeklinde dudaklarınızı da fırçalayarak farkı hissedeceksiniz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın