Biz Biliyoz

Dudak Kuruması Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Dudak Kuruması Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Dudaklar, susuzluktan, fazla rüzgar ve güneşe maruz kaldığı zaman nemini kaybederek kuruyabilir. Peki dudak kuruması hangi hastalığın belirtisidir? Dudak kuruluğu nasıl önlenir?

Dudak Kurumasının Sebepleri Nelerdir?

Kurumuş dudaklarınızda, ateş, kırmızı gözler ve dil var, şişmiş lenf düğümleriyle ellerde ve ayaklarda kırmızı bir ten ve şiş bir görünüm varsa, bütün bu belirtiler Kawasaki hastalığının (mukokütanöz lenf nodüllü sendrom) erken tanısında önemli belirtiler olabilir. 2-5 yaş grubu arasındaki çocuklarda yaygın olarak görülen bu hastalığın doktorlar tarafından kesin bir nedeni bilinmemektedir. İyileşen çocuklarda dahi bu hastalıktan dolayı kalp ile ilgili sorunlar görülebiliyor.

B vitamini yeterliğinden dolayı dudaklar kurumuş ve çatlamış olabilir. Dudak kuruması hangi hastalığın belirtisidir? Örneğin, bir belirti olmasa dahi çatlamış dudaklar folik asit eksikliğinin habercisidir. Riboflavin (B2) vitamini yetersizliği de belirtiler arasında olabilir. Yaşlı ve alkol problemleri olanlarda bu durum risk taşıyor. Dengeli, sağlıklı beslenme veya vitamin takviyesi yardımıyla riboflavin eksikliğinin tedavisi mümkün.

Sadece uzman doktorlar, dudak kuruması hangi hastalığın belirtisidir ve dudak kuruluğuna neden olan bir sağlık problemi olup olmadığını teşhis edebilir. Dudak kuruluğunuz iyileşmez ve belirtile çoğalırsa mutlaka bir doktora başvurmanızda fayda var. Erken teşhis hastalıkların tedavi süresinde büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Dudak kuruluğu ve pullanma sağlık sorunu olduğu gibi görünüm açısından da sorun oluşturur. Büyük bir hevesle aldığınız rujunuz kuru dudaklarınız nedeniyle hoş bir görüntü oluşturmadığı için hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Bunun için sizlerle dudak kuruluğuna iyi gelen birkaç formülden bahsedeceğim.

Dudak Kuruluğu Nasıl Önlenir?

  • Susuzluk dudak kuruluğunun en büyük nedenidir. Gün içinde 2lt su tüketimi öneriliyor. Eğer yeteri kadar su içmiyorsanız hiç değilse susadığınız zaman bir bardak daha su içmeye gayret edin. Yemeklerde çorba içerek hem su tüketimine katkıda bulunabilir hem de midenize bir fayda sağlayabilirsiniz.
  • Gerekli olduğu kadar su tükettiğinize inanıyor fakat yine de dudaklarınızın kurumasını engelleyemiyorsanız bunun diğer sebebi çok sıcak ve soğuk hava şartlarıdır. Bu hava şartlarından dudaklarını korumak için dışarı çıkarken güneş ışınlarına karşı fayda sağlayan lip balm ürünleri kullanmalısınız.
  • Dudaklarınızdaki ölü derilerden kurtulmak aynı zamanda hücrelerin harekete geçmesini sağlamak için dişlerinizi fırçalarken aşırı sert olmadan dairesel hareketler şeklinde dudaklarınızı da fırçalayarak farkı hissedeceksiniz.

Dudak Neden Çatlar?

VİTAMİN VE MİNERAL EKSİKLİĞİ NASIL ANLAŞILIR?

ÇATLAYAN DUDAK
Eğer çatlayan bir dudağınız var ise bu B12 vitamini eksikliğinden kaynaklanır. Bunun için tüketmenizi önerdiğimiz besinler; Yumurta, peynir, kahvaltılık gevrekler, yoğurt, süt, tavuk..

YORGUNLUK
Aşırı yorgunluk çekiyor iseniz bu b grubu vitaminleri ve c vitamini eksikliğinizin olduğunu gösterir. Bunun için tüketmenizi önerdiğimiz besinler; Pirinç kabuğu, rafine edilmemiş tahıl, süt ve süt ürünleri, yumurta sarısı, kuru üzüm, yulaf ezmesi, ayçekirdeği, brokoli, bezelye, erik, fıstık, bira mayası, portakal, mandalina, çilek, kuşburnu..

EGZAMA:
Eğer egzama rahatsızlığı çekiyor iseniz muhtemelen çinko ve c vitamini eksikliğiniz vardır. Bunun için tüketmenizi önerdiğimiz besinler; portakal, mandalina, çilek, kuşburnu, kırmızı ve beyaz et, deniz ürünleri, süt ürünleri, yumurta, bitkisel gıdalar..

KIRILAN TIRNAKLAR:
Tırnaklarınız haddinden fazla kırılıyor ve bir türlü sağlıklı uzamıyor ise demir ve kalsiyum eksikliğiniz var demektir. Bunun için tüketmenizi önerdiğimiz besinler; kırmızı ve beyaz et, deniz ürünleri, süt ürünleri, yumurta, meyve ve sebze..

AZ UZAYAN SAÇ:
Saçlarınız haddinden fazla geç uzuyor ve bir türlü istediğiniz boyuta gelemiyorsa size vücudunuzun çinkoya ihtiyacı olduğunu söylemek isteriz. Bunun için tüketmenizi önerdiğimiz besinler; kırmızı ve beyaz et, deniz ürünleri, süt ürünleri, yumurta, bitkisel gıdalar, meyve ve sebze..

DİŞ ETİ HASTALIKLARI:
Diş eti problemleriniz çok sık oluyor ve buna bağlı olarak ağrı çekiyor iseniz hemen c vitamini içeren besinler tüketmeye başlamalısınız. Bunun için önerdiğimiz besinler; portakal, mandalina, limon, havuç çilek, kuşburnu..

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ