Biz Biliyoz

Efsaneye Göre Hz.Havva’dan Önce Lilith Vardı

  • 03 Kasım 2018
  • 75 kez görüntülendi.
Efsaneye Göre Hz.Havva’dan Önce Lilith Vardı

Efsaneye göre ilk insan olan Lilith Allah tarafından Hz. Adem ile eş olarak yaratılır. Peki Lilith kimdir? Lilith ile Hz. Adem Allah’ın lütfu olarak birlikte cennet bahçesinde yaşam sürdürürler. Fakat mutlu bir birliktelikleri yoktur. Boşanma davalarında bugün bile yaşanan gerçek sebepler ortaya atılır. Lilith efsanesi şu şekilde devam eder.

Musevilik ve Hristiyanlık’ta efsanelere konu olmuş Lilith Hz. Adem’in ilk eşi olarak tarihte yerini almıştır. Efsaneye göre Lilith’nin Hz. Adem ile aynı anda çamurdan yaratılmıştır.

 

Hz. Adem Lilith’nin tavır ve davranışlarından şikayetçidir. Kendisine hizmet etmediği, yaşadıkları yeri bakımsız bıraktığı, tembel ve isteksizlikle suçlar. Efsaneye göre cinsel hayatları da ele alınmıştır. Cinsel hayatlarındaki bazı tavır ve davranışları Lilith aşağılayıcı bulmaktadır.

Kısaca anlaşmazlıklarının sebebi Adem’in Lilith üzerinde sürekli olarak üstünlük kurmaya çalışmasıdır. Lilith’ye göre durum böyle olmamalıdır. İkisi de aynı anda aynı topraktan aynı şekilde yaratılmıştır. Birbirlerine karşı bir üstünlük sağlayamazlar ve ikisi de eşit olmalıdır. Lilith bu duruma dayanamaz ve Allah’ın söylenmemesi gereken isimlerinden birini söyler. Efsane bu ya bu isimde cennet bahçesinden çıkışın tek yoludur ve Lilith cennetten çıkartılarak dünyaya gönderilir. Lilith Kızıl Deniz yakınlarında bir mağaraya sığınır.

Lilith kendisine verilen nimetleri kabul etmeyerek cennetten çıkartılmış ve dışlananlar arasında yer alacaktır. Çevresinde bulunan cinler ve cinlerin kralı ( belki de şeytan ) Samael ile ilişkiye girer ve Samael’in çocuklarını doğurur. Lilith’nin Samael’den günde 100 kadar cin çocuğu olur. Efsaneyi benimseyen kesimlere göre kötülüklerin bu kadar yaygın olmasının sebebi budur. Bir çok kaynak Lilith den kötülüklerin anası olarak bahseder.

Cennette yalnız kalmış olan Hz. Adem Lilith’ye olan sevgisinden Lilith’nin geri gelmesi için Allaha yalvarır. Hz. Adem Lilith’yi geri istemektedir. Allah tarafından 3 tane Senoy, Sansenoy ve Semangelof isimli melek görevlendirilir. Görevleri Lilith yi geri çağırmaktır. Lilith ise geri dönmeyi reddeder. Kesinlikle geri dönmeyeceğini söyler. Melekler Lilith’nin geri dönmemesi durumunda her gün yüz çocuğunu öldürerek ondan alacağını söylerler. Lilith geri dönmediği için edilen tehdit yerine getirilir. Çektiği acıdan dolayı Lilith. Hz. Adem soyundan gelen bütün insan yavrularına, hamile olan kadınların yeni doğmuş bebeklerinin düşmanı olmaya kız çocuklarının doğduktan sonra ilk yirmi gün içinde, erkek çocuklarının ise ilk sekiz gün içinde canını almaya yemin eder. Dokunmayacağı çocuklar ise Lilith efsanesinde şu şekilde tanımlanır. Yakınında iç meleğin sureti bulunan veya ismini taşıyan bebeklerden uzak duracaktır.

Lilith’nin dönmeyeceğine kanaat getirildikten sonra Hz. Adem’in kaburga kemiğinden uyku esnasında Hz. Havva yaratılır. Hz. Havva, Hz. Ademin kaburga kemiğinden yaratıldığı için onun bir parçası olduğundan kendisine karşı çıkmayacağı düşünülmüştür. Hz. Havva, Lilith’nin adeta kopyasıdır. Bire bir aynı yaratılmıştır ve Hz. Adem, Hz. Havva’nın başla biri olduğunu anlamaz. Onun kendine karşı çıkmamasından ötürü akıllandığını ve ona boyun eğmeye karar verdiğini düşünür.

Lilith kötülüklerin anası olarak tanımlanır. Adem oğullarının ve kızlarının kısacası Hz. Adem’in soyundan gelen herkesin başına gelen felaketlerin tek sebebi olarak adlandırılır. Yeni doğmuş bebeklerin tıp dilinde bile tanımlanamayan ani ölümlerinin tek sorumlusu olduğuna inanılmaktadır. Lohusa dönemi ve Lohusa dönemi öncesinde kadınlara ve bebeklere gelen tüm kötülükler Lilith’den bilinir.

Lilith hikayesine göre yalnız yatan erkeklerde Lilith’nin musallat olduğu söylenmektedir. Uykusunda yalnız erkeklere yaklaşan Lilith onların zihinlerini ele geçirerek erotik düşler görmesine ve bu düşlerin sayesinde kendi ile ilişkiye girmesine sebep olur. Bu uyku esnasındaki durum sonucunda hamile kalır ve Cin nüfusunun artmasına katkı sağlar. Aynalar ile çok fazla yakın olan kadınları ise kendisine çeker.

Günümüzdeki bir çok Feminist, Lilith’yi kendine Hz. Adem ile arasındaki ilişkinin eşitliğinden dolayı ikon edinmiştir.

Anlatılan hikayenin bilimsel ve gerçek verilere dayanıp dayanılmadığı bilinmemektedir. Fakat bir çok kaynakta bu efsane geçmektedir. Hikayenin aslında Hz. Adem’ den Adem, Hz. Havva’ dan ise Havva diye bahsedilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ