Biz Biliyoz

Topuklu Ayakkabıyla Nasıl Yürünür?

  • 26 Kasım 2018
  • 81 kez görüntülendi.
Topuklu Ayakkabıyla Nasıl Yürünür?

Bazı kadınların vazgeçilmezleri arasında gelir topuklu ayakkabı. Topuklu ayakkabım olmazsa asla diyenler vardır aralarında. Bazıları da ne kadar sevse de yürümekte zorluk çeker hatta belli eder yürümekte zorlandığını.

Topuklu Ayakkabıyla Yürüme Becerisi

Sizde topuklu ayakkabıdan vazgeçemeyenler denseniz bu haberimiz tam size göre. Topuklu ayakkabı ile nasıl yürünür merak edenlere, zorlanmadan, düşme korkusu yaşamadan, kibar ve zarifçe topuklu ayakkabı ile yürümek isteyenlere çok özel birkaç tavsiye.

Topuklu ayakkabıyla yürümek

Unutmayın topuklu ayakkabı giymek bir sanattır ve ufak tefek kazalar mutlaka olacaktır. Topuklu ayakkabı ile kazalar geçirerek giymeye alışmak sürekli olarak saçma sapan yürümekten çok daha hayırlıdır. İşte topuklu ayakkabı ile yürümek için dikkat edilmesi gereken püf noktalar.

En sevdiğiniz ayakkabıyı giyin

topulu-ayakkabiyla-yürüme

Topuklu ayakkabı ile yürüyen kadınlar arasına girebilmek için ilk olarak işe sevdiğiniz bir ayakkabı ile başlamalısınız ki daha fazla özen gösterin. Fakat bu en sevdiğiniz ayakkabının 15 Cm gibi yüksek topuklu olmamasına özen gösterin. 6 – 10 cm topuklu ayakkabı bu işe başlamak için idealdir. Merak etmeyin hayalinizdeki ayakkabıyı giyeceksiniz. Alışmak için mümkünse en sevdiğiniz Platformlu ayakkabıyı tercih edin.

İlginizi Çekebilir: Basenlerinizden Kurtulmanın En Kolay Yolları

Küçük adımlarla yürüyün

Belki daha fazla adım atacaksınız ama başlangıç için küçük adımlar daha temkinli olmanızı sağlayacaktır. Hem bu şekilde dengenizi de daha rahat kontrol edebilirsiniz.

Ayakkabı tabanını zımparalayın

Eğer ayakkabılarınız yeni, hiç kullanılmamış, kösele ve kaygan bir yapıya sahipse mutlaka tabanını zımparalayın. Bu sayede ayakkabının kayma ihtimalini ortadan kaldırır ve daha rahat bir yürüyüş sağlarsınız.

Arkanıza yaslanın

topulu-ayakkabiyla-yürüme-2

Topuklu ayakkabı ile yürürken ilk başladığınızda farkında olmadan öne doğru kendinizi eğersiniz. Bu doğru bir hareket değildir boyun ve omuriliğinize farkında olmadan zarar verirsiniz. Unutmayın nasıl başlarsanız öyle devam edersiniz. Dik durmaya çalışın kendinizi arkaya yaslayın bu şekilde daha az yorulmuş olursunuz.

Ara sıra oturun

Topuklu ayakkabı ile yürümeye çok alışkın değilseniz kendinize ufak molalar verin. Bulduğunuz müsait olan yerlere ara ara oturun. Bu sayede ayaklarınızı ve bacaklarınızı dinlendirmiş olacaksınız.

Önce topuklar

Normal spor bir ayakkabı ile yürürken nasıl önce topuklarınız yere basıyorsa topuklu ayakkabıda da kural aynıdır değişmez. Eğer düz olarak basmaya çalışırsanız ayak ve bileklerinizi çok fazla yormuş olacaksınız.

Ama burada dikkat etmeniz gereken tek şey merdiven inerken ve çıkarken ayağınızın tümü yere bassın yoksa düşme riskiniz veya topukların kırılma riski çok büyük.

Düz çizgide yürüyün

Topuklu ayakkabıyla yürümek kolay iş değildir. Karşınızda kendinize bir hedef seçin ve ona bakarak düz bir çizgide yürüyün. Eğer bir hedefe bakarak yürüseniz konsantrasyonunuz artar ve daha dikkatli yürürsünüz buda sizi düşme tehlikesinden korur.

İlginizi Çekebilir: Kırışıklıklara Ev Yapımı Maske

Ayakkabınız ayağınıza tam olsun

Eğer ayakkabınız ayağınıza tam değilse ayağınız ayakkabının içerisinde kayacaktır. Bu da size hem düşme riski hem de doğru yürüyememe olarak geri dönecektir. Topuklu ayakkabı ile yürümenin başlıca kurallarından biri ayakkabınızın tam ayağınıza göre olması.

Pratik yapın

topulu-ayakkabiyla-yürüme3

Topuklu kullanmaya pek alışkın değilseniz önce mutlaka pratik yapın. Pratiğe evde başlayın. Sonra kısa mesafe veya kısa zamanda gidip geleceğiniz yerlerde deneyin. Yalnız yürüyeceğiniz yol bozuk ise düz yolları tercih edin. Veya bakkala markete topuklu ayakkabı ile gidin. Bu iyi bir pratik olacak.

Zemin testi

Artık topuklu ayakkabı kullanmaya ufak ufak alıştınız fakat ayakkabılarınızı tam olarak kullanmaya hala hazır değilsiniz. Ayakkabılarınızı farklı zeminlerde test edin. Her zaman kaymak gibi yol karşınıza çıkmaz veya her an halı üzerinde yürüyemezsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ