Biz Biliyoz

Eko Şeritler Nedir? Almanya’da Carpool Kavramı

Eko Şeritler Nedir? Almanya’da Carpool Kavramı

Almanya’da  ‘en temiz araba’ teknolojisini test edebilmek için yalnızca elektrikli araçlardan oluşan bir şerit oluşturuldu.

 

Carpool Nedir? Carpool ne Anlama Geliyor?

Carpool: Birden fazla yolcu taşıyan araçlara ayrılmış şeritler

  Carpool lanes yani birden fazla yolcu taşıyan araçlara ayrılmış şeritler, 40 yılı aşkın süredir Kaliforniya’da peyzajın bir parçası olarak kabul ediliyor. Fakat, bunlar otobüs şeritleri yerine toplu taşıma sistemlerinin öncelikli olduğu ve büyük ölçüde yaygın olan Avrupa şehirlerinde daha az biliniyorlar.  

 

Almanya’nın şu anda ki planı ise yalnızca birden fazla yolcu taşıyan araçları değil aynı zamanda en düşük emisyona sahip olanları yani “eko şeritler” kavramını test etmek. Stuttgarter-Zeitung da olduğu gibi Baden-Wuerttemberg da “Umweltstreifen” adında eko şerit için bir fizibilite çalışması

yapılması planlanıyor.

 

   

Kaliforniya’da daima sıfır emisyonlu araçların Carpool şeritlerine erişim izinleri var. Bazı hibrit araçlara ise 2005-2011 yılları arasında izin verildi fakat şarj edilen bir başka deyişle prize ihtiyaç duyan araçlar bu ayrıcalığa sahip değildi.  

 

Alman testinde, şeritlerde;  elektrikli araçlara, şarj edilen hibrit araçlara, geçen yıl yürürlüğe giren son Euro 6 emisyon düzenlemelerine sahip araçlar bulunabiliyordu. Tabi ki Carpoollar da. Euro 6 emisyon düzenlemeleri kısaca, Avrupa’nın yeni  otomobil satışlarının yarısını oluşturan dizel araçlar üzerinde büyük etkisi olan 2008’den bu yana ABD’ de satış için geçerli standartlardır.  

 

Bu çalışma eko şertilerin hava kalitesine ve bunun yanı sıra niteleyici araçlara erişimi sınırlandırma yollarına etkisini tespit etmek için yapılacaktır.

Genel olarak, şarj edilen hibrit ve elektrikli araçlar genellikle en azından birkaç dış özelliğe sahip: rozetleri ve etiketleri.  

 

Bir aracı sadece Euro 6 kurallarına uygun olup olmadığına bakarak belirlemeye çalışmakta neredeyse imkansız olacaktır. Model yılı da genellikle otomobilin kayıt sayısına göre yansıtılmamıştır. 2013 yılında Ulaştırma Bakanlığı tarafından benzer bir öneri  de elektrikli araçların eko şeritlerden başka hiçbir yerde gitmemeleri yönündeydi.  

 

Çalışmanın, halk eğitimi ve bulguların tartışılması için 12 ay boyunca takip altına alındıktan sonra 6 ay sürmesi bekleniyor.  

 

Tartışılan bir nokta ise emisyonların ve şehir merkezine giren araç sayısının düşürülmesi için tedbirler alınması yönünde bir denge kurulması. Bir katılımcının da dediği gibi “Trafik sıkışıklığı elektrikli araç olsa da trafik sıkışıklığıdır.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ