Take a fresh look at your lifestyle.

Emzirme Döneminde Kilo Vermenin 7 Sağlıklı Yolu

0 3

Bebeğinizi dünyaya getirdikten sonra kendinizi daha hafif hissediyorsunuz ama gerçek şu ki, hala fazla kilolara sahipsiniz.

Peki emzirme döneminde kilo verilir mi? Emzirme döneminde nasıl kilo verilir? İşte emzirme döneminde kilo vermenin 7 sağlıklı yolu

 

Emzirme bebeğiniz için çok önemli bir aşamadır, bu nedenle sürekli sağlıklı ve besleyici yiyecekler yemelisiniz. Bu aşamada, aklınıza gelebilecek en son şey her hangi bir diyeti uygulamak ve moda olan diyetleri takip etmek olmalıdır.

İyi haber şu ki – doğru ve disiplinli yemek alışkanlıkları ile vücudunuzdaki “bebek ağırlığını” azaltabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli yerseniz, düzenli bir egzersiz rejimi uygularsanız, bu ekstra kiloları vücudunuzdan başarıyla kaybedebilir ve aynı zamanda bebeğinizin her hangi bir beslenmeden mahrum kalmamasını sağlayabilirsiniz. Peki emzirme döneminde nasıl kilo verilir? İşte size emzirme döneminde kilo vermenin 7 sağlıklı yolu.

Emzirme döneminde kilo vermenin 7 yolu

 

Emzirme döneminde kilo vermek
Emzirme döneminde kilo vermek

Hamilelikten önceki kilonuzun ve vücut şeklinizin değiştiğini biliyoruz. Ama o güzel meleğiniz için biraz sabırlı olmanız gerekiyor. Var olan kilonuzu nasıl kademeli olarak aldıysanız hepsini sağlıklı şekilde yine kademeli olarak verebilirsiniz.

Emzirme döneminde nasıl kilo verilir?

Emzirme döneminde nasıl kilo verilir
Emzirme döneminde nasıl kilo verilir

Vücudun kilo vermeyi öğrenmesi ve eski halini geri kazanmaması gerekir, bu yüzden acele etmeyin her şeyi olması gerektiği gibi zamana bırakın ve aşağıdaki tavsiyelerimize mutlaka göz atın.

1. Meyve ve Sebzeler:

Bebeğinizi büyütürken, besin listenize her türlü meyve ve sebzeyi dahil etmeyi unutmayın. Meyve ve sebze alışkanlığı, vücudunuzda ihtiyaç duyulan ve dolaylı olarak yeni doğan bebeğinize faydalı olacak en gerekli vitamin ve mineralleri sağlayacaktır.

Meyve ve sebzeler aynı zamanda anne sütünün oluşmasına yardımcı olan, çok önemli olan sıvı bileşenleri verir.

2. Proteinler:

Artık sizin daha büyük bir sorumluluğunuz var. Yemek listeniz protein açısından zengin olmalıdır. Proteinler, bebeğinizin kas güçlenmesini sağlamakla birlikte gerekli enerjiyi ve gücü verecektir.

Daha az protein sizi güçsüz kılabilir ve aynı zamanda sütünüzün eksilmesine neden olacaktır..

3. Tam Tahıllar:

Pilav, rafine buğday veya diğer unları tüketmek yerine, tam tahıllı ürünleri tercih edin.

Tam tahıllı ürünler, enerji üretmek için vücudunuzun ihtiyaç duyduğu karbonhidratları sağlayacaktır. Bunlar aynı zamanda işlenmiş olanlardan ziyade doğal nişasta ve şeker formlarıdır. Sizi kilo almaktan korur hatta kilo vermenize yardımcı olur

4. İyi Yağlar:

Emzirme aşamasında vücudunuzun yağa ihtiyacı vardır. Ancak bu sağlıksız yağlar olmamalıdır.

Bu nedenle, tekli ve çoklu doymamış yağlardan ayrı olarak, uygun olmayan bütün yağlara hayır demelisiniz.

5. Su:

Emziren bir anne için su çok önemlidir ve en iyi içecek olarak işlev görür.

Ortalama olarak emziren bir anne her gün en az 12-16 bardak su tüketmelidir. Su, vücudunuzun toksinlerden arınmasına ve her zaman nemlendirilmesine yardımcı olur. Vücuttan su sayesinde atılan toksinler hem bebeğinizin daha sağlıklı büyümesine yardımcı olur hem de metabolizmanız hiç durmadan çalışır.

6. Et ve Balık:

Bazı kişiler et yemenin emzirme döneminde faydalı olmayacağını söylemektedir. Ancak içeriğinde protein ve Omega 3 yağ asidi olduğunu unutmayın. Emzirme döneminde kilo vermek için aşağıdaki etleri besin listenize ekleyin.

Kırmızı yerine yağsız veya beyaz et yemeye çalışmalısınız. Buna tavuk ve hindi gibi kanatlı kümes hayvanları ve balık da dahildir.

7. Egzersiz:

Emzirme döneminde kilo vermek için egzersizin önemini de vurgulamak gerekir. Eğer günlük egzersiz yapmazsanız, yukarıda belirtilen diyetleri tüketme fikri işe yaramaz. Günde en az 30-45 dakika yürümenizi öneririz.

Emzirmenin ilk aşamalarında sıkı egzersizler yapmamalısınız, ancak küçük miktarlarda fiziksel aktivite sizi aktif yapabilir.

Size en uygun egzersizleri bulmak için her zaman doktorunuza danışabilirsiniz ve unutmamalısınız ki emzirme döneminde bebek yeni alınan besinleri kullanırken vücut ise önceden depolamış olduğu yağları kullanır. Sizin sağlıklı beslenmeniz zaten alınan fazla kiloları vermenize yardımcı olacaktır.

Emzirme döneminde nelerden uzak durmanız gerekir?

Emzirirken, gıda olarak aldığınız her şeyin, süt biçiminde bebeğinize geçeceğini unutmayın. Eğer bebeğiniz için belirli bir yemek veya içecek sağlıksız olacaksa bu maddeyi tüketmekten kaçının.

1. Alkol:

Bebeğinizin doğumundan sonraki ilk iki ayda, tamamen alkol almaktan kaçınmalısınız. Fakat gerçek olan şu ki emzirme döneminde kesinlikle alkolden uzak durmalısınız.

2. Kafein:

Kafein yeni doğmuş bebeğiniz için sağlıklı değildir ve bu yüzden fazladan çay veya kahve içmemelisiniz. Bir çok kişi çay ve kahve bağımlısıdır. Fakat bebeğiniz için bunlardan uzak durmanız tavsiye edilir.

3. Abur cubur:

Emzirme döneminde kilo vermek için dikkat edilmesi gereken şeylerden biri de açlıkla savaşmak olabilir. Ama bu abur cubur yemek için bir bahane değil! Sebze çubukları veya kuruyemiş gibi sağlıklı atıştırmalıklar tercih edin.

Her durumda, yüksek kalorili hızlı yiyeceklerden, alkolsüz içeceklerden ve tatlılardan uzak durmalısınız.

Daha hızlı kilo verme hakkında önemli bir bilgiye sahipseniz bu yazıyı okuyacak herkes ile yorum bölümünden paylaşın.

Leave A Reply

Your email address will not be published.