Biz Biliyoz

En Güzel İkna Etme Taktikleri, 7 Basit Yöntem

En Güzel İkna Etme Taktikleri, 7 Basit Yöntem

Fazla uzatmadan başlayayım ama şunu da ekleyeyim; bunları uyguladığınız takdirde kesin başarı garanti değil. Türkçe isimlerini de bilemeyecek kadar elitim.

En Güzel ve Geçerli Kız Tavlama Taktikleri

1)Foot-in-the-door Tekniği:

 

 

Bu tekniğe çoğumuz aşinayız aslında, kapı pazarlamacılarının sıklıkla kullandığı yöntemlerden birisi budur. Açıklamak gerekirse; kişiden öncelikle ufak bir yardım istenir, kabul ettiği takdirde daha büyük bir yardım istenir. Örnek olarak; “Biz Greenpeace için yardım topluyoruz, bize 50 Lira bağışta bulunur musunuz?” dendiğinde doğal olarak “50 Lirayı kim bulmuşta ben size veriyorum?” dersiniz, bu cevabınızdan sonra gönüllü kişi soru değiştirerek “Peki 5 Lira gibi bir yardımda bulumak ister misiniz?” der ve siz otomatik olarak “Oh ucuz yırttık, 5 lira olur lan” diyerek kabul edersiniz.

 

2)Door-in-the-face Tekniği:

Bu tekniğimiz yukarıdaki taktiğin tersten tekerrür edeni. Şöyleki; bu sefer sizden ufak bir ricada bulunuluyor, şayet kabul ederseniz daha büyük bir ricada bulunuluyor. Yukarıdakinden daha fazla karşılaşmayız ama bunda işin içine mantıktan sonra biraz da social desirability yani toplumsal cazibe işin içine giriyor, biraz daha açarsak: toplum tarafından beğenilme, kabullenilme arzusu. Örneklersek; “Eğitim gönüllüleri adına çalışıyorum, bize 10 Lira yardımda bulunmak ister misiniz?” der gönüllü ve siz bu ücreti makul olarak değerlendirip bu meblayı öderseniz, karşıdan şu cümle gelir “Bu ücreti her ay bize vermek bağışlamak ister misiniz?” sorusu gelir, buradan sonrada toplumsal cazibe devreye girer. Karşınızdaki birey tarafından pinti ya da başladığı işi yarım bırakan birisi olarak gözükmemek için bu teklifi kabul edersiniz.

 

3)That’s-not-all Tekniği: (Hepsi Bu Değil)

Bunun Türkçesini bulabildim, çünkü Türkiye halkı olarak en sevdiğimiz teknik bu. Yukarıdaki görselden az çok tahmin edebilirsiniz ne olduğunu, hatta az çok Flash TV ya da Kanal 7 izliyorsanız işimiz iyice kolaylaşıyor. “X ürünü bu güne özel, sadece 100 TL”  ya da “5 Kilo bal alın yanında anamı avradımı da gönderecem!” tekniğidir. Çok anlatmama gerek olduğunu düşünmüyorum, örneklerini falan da verdiğimi göre bu konu bu kadar.

 

4)Low-ball Tekniği:

. Açıklama olarak; bu teknik daha çok işin içerisinde bir pislik olduğunda kullanılır, önce onlara reddedemeyecekleri bir teklif sunarsınız, ardından da işin söylersiniz. Örnek vermek gerekirse; Emlakçı size fiyatı uygun, manzaralı, aidatı uygun bir daire gösterir. Size daireyi över de över ama depozitodan bahsetmez, ertesi gün kontratı imzaladıktan sonra size depozitoyu söyler, sizde döt gibi kalırsınız.

 

5.) Borca Sokma Tekniği:

Örneğin bir giyim mağazasına gittiniz, çalışan kişi raflardan ne kadar ürün varsa bir bir indirmeye başlıyor. O kadar çok uğraşıyor ki, şimdi hiç bir şey almadan çıkarsam ayıp olacak gibi bir psikolojiye sokuyorlar. Bunu bilinçli olarak farkında olmasanız da karşı tarafın bu çabalarından ötürü almaya olan yatkınlık kişilerde artıyor. Bu tarz teknikler esnaflar tarafından sıkça kullanılır, fakat  esnaflar bu taktikleri kitaplardan değil bizzat hayatın kendisinden deneme yanılma yolu ile tecrübe ederek öğrenmişlerdir ve bu taktikleri genellikle kendileri de bilincinde olmadan uygulamaktadır.

 

6.)Omu bumu taktiği

Bir dönerciye gittiniz diyelim, 2 döner sipariş ettiniz ve içecekleri daha söylemediniz.Bu durumda dönerci size içecek ister misiniz diye sorarsa bu tecrübeli bir dönerci değildir. Tecrübeli dönerci burada ayran mı kola mı diye direk sorar. İçecek ister misiniz sorusu evet yada hayır gibi iki seçenek arasında insanları düşündürürken ayran mı kola mı sorusu ise ayran ve kola arasında düşündürür. Yani ikna ederken olumsuz şıkları kendiniz eleyin ve iki seçeceğinde işinize geldiği şekilde sorularınızı düzenleyin.

 

 

7.)Oldu bittiye getirmek

Bunu pazarcılar da çok görüyorum, daha kilosu ne kadar diye sorar sormaz hemen tartının içine poşeti koyup ne kadar veriyim diyor. Daha fiyat sorarken hemen poşeti açar hazırlar ve o şekilde konuşmaya devam ederler. Zaten satın alma işleminin yarısına gelindiği fikrini subminal olarak karşıya işlerler. Bunu alışveriş siteleri de yapıyor, siparişi güzel güzel alıp ödeme formu ve gerekli bilgileri en sonda bir kaç sayfaya bölerek yapıyorlar. Eğer ki tek sayfada tüm bilgilerinizi sorsalar hatta girişte sorsalar alıcıların bir çoğu almaktan vazgeçecek. Zaten sepette attın ve son aşama geldin gibi oldu bittiye getiriyorlar.

  Not: Bu taktikler işe yarasa da pek çok insan çok istemediği halde satın aldığı şeyler için içerisinde bir burukluk yaşar. Ve uzun vadede bu kişilerin beyinleri onları sürekli manipüle ettiğiniz için sizi zararlı kişi olarak damgalayabilir. Sürekli bir kişiyi manipüle ederseniz bu kişi zamanla sizden soğuyacaktır. Bu yöntemler genellikle satış danışmanlığı gibi işler için uygundur. Zaten pek çok firma çalışanlarına bu konuda eğitim vermeye de başladı. Pazarlamacılar, ısrar eden insanlar, manipüle eden insanlar toplumda sevilmezler. Pazarlamacıların ve satış danışmanlarının zaten böyle bir kaygısı yok. Çoğu zaman o müşteriyle tekrar karşılaşma ihtimalleri bulunmuyor.

  Fakat sosyal hayatınızda insanları ikna etmeye çalışmak, sürekli istediklerinizi yaptırmaya çalışmak insanları sizden soğutur ve uzun vadede size karşı savunma geliştirmelerine sebep olur. Örneğin bir gsm operatörü beni yeni bir tarifeye geçirmek için aradıkları zaman konuşmadan direk kapıyorum. Neden? Çünkü iyi bir şey olsa arayıp teklif etmeyeceklerini biliyorum. Kağıt üstünde sözde avantajlarla beni istedikleri farklı yöne çekmeye çalışacaklar, bende de savunma olduğu için direk konuşmuyorum bile. Sizde etrafınızdaki insanlara fazla ısrarcı olursanız bir yerden sonra size karşı geliştirecekleri savunma sayesinde sözlerinizin artık hiç bir kıymeti kalmayacaktır.

Aşk meşk işleri gibi uzun vadeli konularda en iyi yöntem ısrardan ve baskıdan uzak durmak , hoşgörülü olmaktır. Böylece karşı taraf size karşı savunma geliştirmez. Nadiren yapacağınız isteklerinde çok daha kolay kabul edileceğini göreceksiniz. Arkadaş v.s her türlü uzun vadeli ilişkide her isteğin bir eksi puan olduğunu unutmayın. İstek haklarınızı acil ve zorunlu durumlara saklamak en iyi taktiktir.

Yazımın burada sonuna geldim. Peki sizin bildiğiniz başka ikna etme taktikleri var mı? bildiğiniz başka ikna etme taktikleri varsa yorum kısmına yazabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ