Take a fresh look at your lifestyle.

Ender Saraç ve Ahmet Maranki’den Menopoz Kürü

0 20

Her kadının hayatında doğal bir olgu olan menopoz her kadında kendini farklı özelliklerde göstermektedir. Bu yazımızda menopoz kürü ve menopoz hakkında kısa bilgiler vereceğiz.

Menopoz sağlıklı olan her kadının yaşadığı, adet kanamalarının sona ermesi yani yumurtlamanın kesilmesi durumu olarak tanımlanır. Kadınlar ortalama olarak 48 yaşına geldiklerinde menopoz belirtileri başlar. İlk başlarda biraz zor olan bu süreçte süreci menopoz kürü uygulayarak kolaylaştırabiliriz.

Bu zorlu dönemde bir çok bayan hem ruhsal hem bedensel açıdan sıkıntılar yaşamaktadır. Bu vakitlerde E vitamini ve E vitamini içinde barındıran yiyecekler bu sıkıntıların daha hafif geçmesine olanak verir.

Bitki uzmanı olan Ender Saraç ve İbrahim Saraçoğlu’nun bu konuda yayınlamış oldukları menopoz formüllerini sizlerle paylaşıyoruz. Size düşen tek şey ise seçeneklerden birini seçmek ve uygulamak olacaktır.

Ender Saraç Menopoz Kürü

Bitkilerle faydalı içerikler yapan Ender Saraç menopoz döneminde içilecek bitki çaylarını şöyle sıralıyor. Papatya, civanperçemi, anason ve ada çayı çaylar arasında en etkili olanlarıdır.

Baharatlar ise anason, tarçın, maydanoz tohumu, keten tohumu gibi baharatlar faydalıdır.

Menopoz döneminde nasıl beslenilmeli

Bu sıkıntılı zamanda özellikle bol bol sıvı almak güzeldir. Yukarıda bahsettiğim bitki çaylarının bol bol içilmesi çok faydalıdır. Soya fasülyesi nohut gibi, doğal yolla fitoostrojen içeren yiyeceklerinde büyük faydası bulunmaktadır.

Bu dönemde kırmızı et gibi ağır yiyeceklerin tüketilmemesi iyi olacaktır. Bu yiyeceklerin yerine B1 ve B6 vitaminleri, yüksek oranda kalsiyum, D vitamini, manganez, çinko gibi bileşikleri içeren besinlerin bolca tüketilmesi güzel olacaktır. Ayrıca yoga ve susam yağı masajı da bu dönemde oluşabilecek stresle başa çıkmak noktasında yardımcı olacaktır.

Ahmet Maranki Menopoz Kürü

Prof. Ahmet Maranki diyor ki menopoz öncesinde başlayan terleme, iç sıkıntılar, depresif haller, menapoz zamanında daha da şiddetlenir. Bu sıkıntı verici hallerde kullanılacak en etkili bitkilerden birisi de Civanperçemidir. Peki menopoz kürü olarak kullanılan civanperçemi nasıl kullanılmalıdır?

Civanperçemi Kürü

Kullanılan Malzemeler: 15 gram kıyılmış civanperçemi, 1.5 litre su
Hazırlanışı: Civanperçemini 1.5 litre kaynar suda haşlayın ve soğuyunca süzünüz
Nasıl uygulamalıdır? Hazırladığınız çayı, günde 3-4 defa, yemeklerden evvel yarım fincan içiniz. (Dikkat: kür gün içinde bitmelidir) Bu küre 3 hafta müddetle devam ediniz, akabinde 1 hafta ara veriniz. Küre bu şekilde 3 ay devam edebilirsiniz. Önemli: Etken maddelerin etkilerini yitirmemeleri için bitkileri nemsiz bir yerde saklayın.

Adaçayı Kürü

Kullanılan Malzemeler: Yaklaşık 1 tatlı kaşığı adaçayı ve 200 cc su Hazırlanışı: 1 bardak kaynar suya, yaklaşık 1 tatlı kaşığı adaçayı ilave edilir. Hazırlanan çay 10 dakika kadar demlendikten sonra içilir.

Nasıl İçilir? Bu şekilde hazırlanan Adaçayını birinci hafta müddetle, sabah ve akşam, aç karnına bir bardak içiniz. 2. hafta gün aşırı olmak üzere yine günde 2 defa içilir. 3. hafta da 3 günde bir devam edilir. 4. hafta kürün uygulanmasına ara verilir. Adaçayı kürüne bu şekilde 3 ay boyunca devam edebilirsiniz.

Önemli: Çeşitli yakınmalara neden olmaması için adaçayını günde 3 bardaktan fazla içmemeye çalışınız. Bunla beraber bir yıldan fazla bekletilmiş otları kullanılmamalıdır. Hamilelik döneminde de kullanmamaya da özen gösteriniz.

Çobançantası Kürü
Kullanılan Malzemeler: 20-25 gram çobançantası ve 1 litre su Hazırlanışı: 1 litre sıcak suyun içine 20 – 25 gram çobançantası ilave ediniz. Çayı birkaç dakika kadar kaynatın ve sonra süzünüz.
Kürü nasıl uygulamalısınız? Bir hafta müddetle her gün, bir litre çobançantası kürünü içiniz. Sonra bir hafta ara verdikten sonra, küre tekrar bir hafta devam ediniz. Çobançantası kürüne bu şekilde 3 hafta boyunca devam ediniz.

Önemli: Hazırlanan çayı sıcak yada soğuk olarak tüketebilirsiniz. Bitkiyi etkisini geçmemesi için serin bir yerde saklamaya dikkat edin. Aynı zamanda Çobançantası’nı çiğ olarak tüketebilir veya yemek olarak da yiyebilirsiniz.

Dikkat edilecekler

Çayın doğru bir şekilde hazır edilmesi kürden etkili sonuç almanızda çok önemlidir. Mesela bitkinin içindeki etken maddenin suya karışabilmesi için bardağın 100 derecelik bir ısıda olması önemlidir. Eğer kür demleme yöntemiyle hazırlanacaksa çayı kaynatmayın. Zira hem kürden sonuç alamadığınız gibi hem çeşitli yan etkilere de maruz kalabilirsiniz.

Hususi söylenmedikçe kürün içine şeker, bal ve limon gibi tatlandırıcılar ilave etmemek gerektir. Çünkü Bu ürünlerin içeriğindeki etken maddeleri kürden fayda sağlamanıza engel olabilir. Yol kenarlarında yada emin olmadığınız açık ürünleri almayınız. Zira bitkiler açık ortamlarda bakterilere maruz kalır. Bundan dolayı ambalajlı ürünleri tercih edin.

Bununla birlikte unutmayalım ki durumunuza bağlı olarak menopoz kürü uygulanmasını uzman kişilerle görüşebilirsiniz. Böylelikle kendi mizaç ve yapınıza uygun hareket etmiş olursunuz. Gaz sancısı neden olur? başlıklı makalemizin linkini tıklayarak okuyup bu konu hakkında da bilgi alabilirsiniz.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.