Take a fresh look at your lifestyle.

Gaz Sancısı Neden Olur? Gaz Sancısına Ne İyi Gelir?

0 8

Gaz sancısı ve sırt ağrısı bir çoğumuzun yaşadığı sorunların başında gelmektedir. Gaz sıkışması bazı ağrılara da neden olmaktadır. Peki gaz sıkışması sırt ağrısı yapar mı? Gaz sıkışması sırt ağrısına neden olur mu? Detaylar yazımızda…

Gaz sıkışması veya diğer adıyla gaz sancısı, sindirim sırasında bağırsaklarda oluşan hava sonucunda midenin ve bağırsakların bu gazı atmada zorlanmasıyla yaşanır. Bu gazın atarken vücudun fazla zorlanması şişkinlik ve şiddetli ağrılar ile sonuçlanabilir.

Gaz Sancısı Nedir?

Gaz sancısı besinlerin sindirimi sırasında bağırsak ve midede hava meydana gelmesi şeklinde açıklanıyor. Genellikle karın bölgesi ve bağırsak bölgesinde ağrıya neden olan gaz sıkışmasının, sırt bölgesinde de ağrıya neden olup olmadığı merak edilmektedir. İlk olarak gaz sıkışması sorunu yaşadığınızdan emin olmanız için belirtilerini sıralayalım.

  • Karın bölgesinde oluşan şişlik
  • Bağırsaklar da sancı
  • Midenin dolu olduğunu hissetme
  • Karın bölgesinde ağrı

Gaz sıkışması yukarıda da belirttiğim gibi karın ve bağırsak bölgesinde ki ağrılar ile görülmektedir. Gaz sancısı genellikle beslenme sorunları ile yaşanmaktadır. Karın ve çevresinde ki bölgede ağrıya neden olmasıyla birlikte sırt bölgesine de yansır mı sorusu merak edilmektedir. Şimdi gaz sıkışması sırt ağrısı yapar mı? sorusunu cevaplayalım.

Gaz Sıkışması Sırt Ağrısı Yapar mı?

Gaz sıkışması karın ve bağırsak bölgesinde ki sancılara neden olmaktadır. Bu bölgelerde yaşanan ağrılar sırt bölgesine de yansıyabilmektedir. Bu nedenle nadiren de olsa gaz sıkışması sırt ağrılarına neden olabilmektedir. Fakat sırt ağrılarının farklı nedenleri de olabilir.

Gaz sıkışması sorunu yaşayanlar, sırt ağrılarını kesin olarak gaz problemine bağlamamalıdır. Ağrıların şiddetine ve sıklığına göre doktora görünmenizi tavsiye ederim.

Gaz Sancısına Nasıl Geçer?

Sık sık gaz sıkışması yaşıyorsanız yediğiniz besinlere dikkat etmeniz gereklidir. Bazı besinler vücutta gaz yapar ve bu oluşan gaz vücuttan zor atılmaktadır. Bu besinler kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Vücudunuz da gaz yapabilecek besinleri iyice bilip onları yemeyi azaltabilirsiniz.

Genellikle bulgur, kuru fasulye, nohut gibi besinler gaz sancısı yapmaktadır. Fakat en sağlıklısı gaz yaptığını fark ettiğiniz besinleri kendiniz tespit etmenizdir.

Ayrıca gaz sancısı yaşadığınız dönemler de tüketebileceğiniz bazı bitkisel besinler bu sancıları azaltabilmektedir.

Gaz Sancısına İyi Gelen Bitkisel Besinler

  • Toz zencefil
  • Papatya çayı
  • Nane limon
  • Kimyon (Çok iyi bir gaz alıcıdır. Gaz sorunu yaşıyorsanız yemeklere kesinlikle katmanızı öneririm.)
  • Elma sirkesi

Gribe Ne İyi Gelir? Gribi önleyen çaylar ve besinler nelerdir okumak için linke tıklayınız.

Leave A Reply

Your email address will not be published.