Biz Biliyoz

Bilgisayar Oyunlarının Çocuğa Etkileri

 • 27 Temmuz 2020
 • 114 kez görüntülendi.
Bilgisayar Oyunlarının Çocuğa Etkileri

Bilgisayar ve konsol oyunları çocuklar, gençler ve hatta yetişkinler için büyük bir eğlence kaynağıdır. Peki bilgisayar oyunlarının çocuğa etkilerini biliyor musunuz?

Bilgisayar oyunlarının faydaları ve Bilgisayar oyunlarının zararlarını ele aldığımız bu makalemizde çocuk üzerindeki olumlu, olumsuz ve psikolojik etkilerinden de sizlere bahsedeceğiz.

Son çalışmalar, bilgisayar oyunları oynamanın sıklıkla tasvir edildiği gibi şeytani olmadığını göstermektedir. Bu eylem eğer sorumlu bir şekilde yapılırsa, çocuğunuzun kişiler arası, sosyal ve bilişsel yeteneklerinin geliştirilmesi üzerinde bazı potansiyel olumlu etkileri olabilir. Ancak, ebeveyn rehberliği ve uyanıklığı kaçınılmazdır.

Bilgisayar Oyunlarının Çocuğa Etkileri

İçeriğe, oynamaya ve harcanan zamana bağlı olarak, bilgisayar veya konsol oyunlarının çocuğunuz üzerinde olumlu ve olumsuz etkileri olabilir. Yapılan bir araştırmaya göre, eğitsel video oyunları iyi bir akademik performansla, şiddet içeren video oyunları ise zahmetli ve olumsuz davranışlarla ilişkilendirilmiştir.

Bununla birlikte, bu sonuçlar iki faktöre bağlıdır. Oynanan oyun ve bu oyunların oynanma sıklığı. Ebeveyn olarak bu faktörleri kontrol etmek isteyebilirsiniz ki sürekli çocukları gözetim altında tutmak akıllıca bir yöntem olacaktır.

Bilgisayar oyunlarının olumlu olumsuz etkileri

Bir çok ebeveyn çocuklarının bilgisayar ve konsol oyunları oynamasına karşı olsa da bu oyunların çocuklar üzerindeki etkileri tartışılmazdır.

Bu konuda size kendimden örnek vermek isterim. 12 veya 13 yaşındaydım ilk bilgisayarım olduğunda he bilgisayar dediğime bakmayın 90′ larda çocuk olanlar Commodore 64′ ü bilirler bir klavye bir kaset çalar görünümünde oyun yükleme aracı ve birde Joistik. Orta 1. sınıftaydım o dönemde. Yani şu zamanın 6. sınıfı.

commodore 64

Okul döneminde hafta içleri oynamama pek izin yoktu ama hafta sonları olabildiğince oynuyordum. Tek televizyon vardı evde ve o bilgisayar televizyona bağlanarak kullanılıyordu. Evet monitörleri vardı satılan ama tv’de büyük büyük oynamak daha zevkliydi.

Cuma günleri akşam yemeğini yedikten sonra hemen uyurdum. Neden mi? Özel televizyonlar daha yeni yeni açılıyordu. Her cuma ve cumartesi gecesi korku filmi yayınlanırdı kanallarda. Korku filmleri bittikten sonra ebevenylerim yatarken beni uyandırırlardı. Öyle istiyordum oyun oynamak için ve o yüzden akşam yemeginden sonra hemen yatıyordum.

Gece saat 2 gibi kalkar otururdum bilgisayarın başına ve başlardım deli gibi oyun oynamaya. Wizard of wor ve Cobra en sevdiğim oyunlardı. Hafta sonu oldugu için her zamankinden daha geç uyanırlardı ebeveynlerim bende yetmez doymazdım ama 10 saat aralıksız oynardım. Eğer sevdikleri izleyecekleri bir şey yoksa da bu oyun seanslarım akşama kadar sürerdi.

Wizard of wor

O zamanlar modaydı cep televizyonları şuanki kullandığımız mobil cihazların yarısı kadar bir ekrana sahipti ve ben bilgisayarımı ona bağlar sobalı evin soğuk odasında montla onyadığım zamanları bilirim.

Zaman geçti bilgisayarlar değişti ve ben 2000 yılından beri normal windows işletim sistemli bilgisayarlara geçiş yaptım. Özetle şuan 42 yaşındayım ve 30 senedir sürekli bilgisayar başındayım.

Şimdi kendime bakıyorum da bu kadar bilgisayar bağımlısı bir adam olmama rağmen ne asosyal biriyim neden saçma sapan huyları olan şiddet bağımlısı bir insanım.

Acaba bilgisayar olmasaydı ve ben evde zaman geçirmek yerine dışarıda zaman geçirsaydim nasıl biri olurdum. Yine şuandaki gibi birimi yoksa dışarıda yaşanan olumlu veya olumsuz tavırlardan etkilenen biri olarak farklı bie yapıya mı sahip olurdum. Bunun cevabını geri dönmek gibi bir şansımız olmadığı için maalesef hiç bir zaman öğrenemeyeceğiz.

Ancak o zaman oynanan bilgisayar oyunları ile şu zaman ki oyunlar arasında büyük bir fark olduğu da unutulmamalıdır. Ozaman oyunlar online değildi, karşımızda gerçek kişiler yoktu ve birileri ile sürekli iletişim halinde değildir. Uzmanların ve araştırmacıların bilgisayar oyunlarının çocuğa etkileri konusunda neler dediğine geçmeden önce kendi şahsi fikrimi de beyan etmek isterim.

Benim bigisayar ve konsol oyunları ile tanıştığım yaş 12 ve şuan benim o zamanlardaki yaşında bir oğlum var ve armut dibine düşermiş demekten ileri gidemiyorum. Ben o yaşlarda neysem kendisi de aynen o şekilde. Sabah kahvaltıdan sonra bilgisayarın başına oturur ve gece yatana kadar.

Gençliğimi Oğlumda Görüyorum.

2000 li yıllarda askerden geldikten sonra aktif bir internet kullanıcısı oldum o zamanlar böyle mi 56 K modem le internete bağlanmaya çalışırdık ve kazara elektrik kesilse veya internet ile ilgili bir sıkıntı oluşsa adeta benim de fişim çekiliyordu. Bir sinir bir stres sormayın sanki bilgisayar başında dünyaları kurtarıyormuşum gibi bir tavır sergiliyordum.

Şimdi oğlum aynı şekilde internet kazara kesilse veya elektrik gitse aman Allah’ım sanki dünyanın sonu gelmiş gibi bir tavra bürünüyor. Bilgisayar oyunlarının çocuğa etkileri inanılmaz bir boyutta. Peki bu gerçekten zararlı mı?

Bunun doğru ve yanlışlarını tartışmadan önce benim oğlum nasıl bir ortam içerisinde bilgisayarla haşır neşir onu da anlatmak isterim. Ben bilgisayar başında oğlum bilgisayar başında birincisi kesinlikle ayrı odalarda değiliz. Evimizin bir odasını bilgisayar ve oyun odası haline getirdik.

Tüm teknolojik ekipmanlarımız bu odada. O bir masada ben bir masada bilgisayar başındayız. Playstation, home sinema sistemi tüm ekipmanlarımız bu odada ve yan yananız sürekli aynı zamanda günün 24 saati takibindeyim. Hangi videoları izliyor, hangi oyunları oynuyor ve oyun oynarken arkadaş gurubundan kimlerle konuşuyor hatta ne konuşuyor hepsini çok net duyuyor ve aynı zamanda bende konuşmalara müdahil oluyorum.

Oynadığı oyunlar ise Lol, Cs go, Roblox içerisinde bulunan oyunlar, Rainbow sixsiege ara ara ise Gta onu gerçi genelde ben oynuyorum. Hangi youtube kanalına üye kimleri izliyor, takip ediyor hepsini her an görüyorum. Belki yine de uzun süreler pc basında oturması doğru değil ama iyi yanları olduğu da tartışmasız.

İyi yanları içerisinde en çok hoşuma giden tarafı 6. sınıfı bitirmiş olmasına rağmen okuduğu okulun ve arkadaşlarının çok daha ileri düzeyinde bir İngilizceye sahip. Konuştuğu arkadaşlarının en az yarısı yurt dışında yaşayan insanlar ve onlara tamamen İngilizce olarak konuşuyor.

Dışarısı bizim dönemimizdeki gibi değil maalesef ve doğrusunu söylemek gerekirse dışarıdan olabildiğince izole olması benim daha çok hoşuma gidiyor çünkü oturduğumuz apartmanın önü ana cadde. Bisiklete bile binebileceği bir ortam yok. Anca ebeveyn eşliğinde farklı alanlarda bisiklete binilebilir ki zaten onu da birlikte sık sık yapıyoruz.

Evet bu kadar uzun süre bilgisayar başında olmasını bende istemiyorum ama ne yaparsınız ki çocuk yerinde duramıyor ve hepsinin bitmek bilmeyen bir enerjisi var o yüzden gözümün önünde olması benim için daha mantıklı geliyor. Peki bilgisayar oyunlarının çocuğa etkileri hakkında uzmanlar ne diyor.

Bilgisayar Oyunlarının Faydaları, Yararları

Peki genel olarak uzamanlar bilgisayar oyunlarının çocuğa etkileri hakkında ne diyor? Bilgisayar oyunlarının zararları, yararları, faydaları, etkileri nelerdir?

Oyun oynamak Ruh halinizi yükseltir.

Angry Birds gibi oynaması ve erişimi kolay oyunlar ruh halini yükseltebilir, rahatlamayı teşvik edebilir ve sevinç gibi olumlu duyguları geliştirebilir.

Bilgisayar oyunları sosyal becerileri güçlendirir.

Oyun tarafından sağlanan görsel uyarım zihnin can sıkıntısından ve hayal kırıklığından uzaklaşmasına yardımcı olabilir. Çok oyunculu oyunlar, çocukların sosyal etkileşim yoluyla olumlu ilişkiler geliştirmelerine yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bir çocuğun sosyal becerilerini güçlendirmek için bazı ekran dışı etkinlikleri de deneyebilirsiniz .

Oyun oynamak yaratıcılığı güçlendirir.

Iowa Eyalet Üniversitesi tarafından yapılan psikolojik bir araştırma, bazı durumlarda video oyunlarının yaratıcılığı artırmaya yardımcı olabileceğini ortaya koydu. Yaratıcılık, çocuğunuzun kutunun dışında düşünmesini sağlayan önemli bir beceridir.

Oyunlar çocukların problem çözme becerileri geliştirir.

Araştırmalar, stratejik oyunların ve rol yapma oyunlarının çocuklarda problem çözme becerilerini geliştirmeye ve yardımcı olabileceğini göstermektedir. Çocuğun mevcut kaynaklarla genel bir strateji geliştirme becerisini öğrenmesine yardımcı olabilir.

Oyunlar çocukların dikkat ve çalışma performansını artırır.

Araştırmalar, hedefe yönelik bir aksiyon oyunu oynamanın çocuğunuzun seçici bilgi işleme becerisini geliştirmesine yardımcı olacak yaklaşımlardan biri olabileceğini göstermektedir. Bu beceri, karmaşık ve dinamik ortamlarda gezinmek için bilgileri en iyi şekilde kullanmak için önemlidir.

Geliştirilmiş durumsal farkındalık.

Aksiyon oyunlarının oyuncunun durumsal farkındalığını artırabileceği göstermektedir. Durumsal farkındalık kazanmak, hataları en aza indirmek ve performansı iyileştirmek için bilgileri algılamak, anlamak ve tahmin etmek için önemlidir.

Öğrenmeyi teşvik edin.

Genel olarak insanlar yeni beceriler kazanmak için büyüleyici bir yeteneğe sahiptir. Çalışmalar, video oyunları oynamanın çocuğun yeni görevler ve beceriler öğrenme yeteneğini destekleyebileceğini düşündürmektedir.

Keskin görsel beceriler.

Bilgisayar oyunlarının çocuğa etkileri içerisinde görsel beceriler de bulunmaktadır. Araştırmalar, oyunların çocuğun görsel becerilerini keskinleştirmeye yardımcı olabilecek görsel uyaranlar sağladığını göstermektedir. Görsel beceri, hareket, derinlik, mesafe algısı ve mekansal navigasyon için gerekli olan bilişsel becerilerden biridir.

Gelişmiş göz-el koordinasyonu.

Keskin görsel beceriler ve hızlı göz ve el koordinasyonu, birkaç hızlı tempolu aksiyon oyunu oynamak için gereklidir. Video oyunları oynamak çocuğun uzun vadede göz-el koordinasyonunu geliştirmeye yardımcı olabilir.

Ben yıllar yılı oyunlar oynayan sayısız oyunu bitiren bir insan olarak şimdi oğlumdan geri olduğumu görüyorum. Benim göremediğim algılayamadığım şeyleri görüyor ve şunu da ilave etmek isterim ki aynı zamanda yıllarca org çalmış biri olmama rağmen oğlumun parmak becerisi ve hızı benden kat be kat üstün.

Stratejik planlama ve kaynakların yönetimi.

Araştırmalar, simülasyon oyunlarının verilen kaynakların tutumlu kullanımını teşvik etmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bu beceriyi öğrenmek, bir çocuğun oyuncak ve harçlık gibi zaman ve kaynakların uygun şekilde yönetilmesiyle organize kalmasına yardımcı olabilir.

Artan sağlık bilinci.

Son zamanlarda yapılan bir araştırma, fitness koçluğu ve bir adım izleyici ile kulüp haline getirilen video oyunlarının aşırı kilolu çocukların aşırı kilo, düşük kan basıncı , kolesterol ve fiziksel aktiviteyi artırmasına yardımcı olduğunu göstermiştir. Video oyunları öz bakım becerilerini teşvik edebilir ve bu da çocuğun fiziksel ve zihinsel refahını artırabilir.

Bilgisayar Oyunlarının Zararları

Bilgisayar oyunlarının çocuğa etkilerini ele aldığımız bu makalemizde konsol ve video oyunlarının zararlarından bahsetmemek olmazdı. Gelin bilgisayar oyunlarının çocuklara olumsuz etkilerini de inceleyelim.

Duyu sisteminin aşırı uyarılması.

Bir çocuk video oyunları oynadığında, parlak renklere ve hızlı hareketlere sahip ekran görselleri sinir sistemine aşırı uyarıcı mesajlar gönderir. Bu, bir stres hormonu olan adrenalin nedeniyle vücutta bir uçuş veya kavga tepkisi yaratır. Bununla birlikte, çocuk video oyunları oynamadığı zaman, bu stimülasyon azalır, böylece sinirlilik, zayıf dikkat, yönleri gözlemlemede zorluk ve diğer nörolojik etkilere yol açan duyusal yoksunluğa neden olur.

Saldırgan davranış.

Amerikan Pediatri Akademisi’ne (AAP) ve Amerikan Psikoloji Derneği’ne (APA) göre, şiddet içeren video oyunları çocuklarda şiddetli davranış riskini artırabilir. AAP, ebeveynlerin altı yaşın altındaki çocukları tüm sanal şiddetten korumasını önermektedir, çünkü çocuk fantezi ve gerçeklik arasında ayrım yapamaz. Ayrıca, simüle edilen şiddet, istenmeyen etkilere yol açan küçük çocuğu duyarsızlaştırabilir.

Yanlış değerlerle ilişkilendirme:.

Genellikle video oyunlarının çarpık bir doğru ve yanlış hissi verdiği söylenir. Çocuğun ahlaki bir kontrolü elinde tutmadığı durumlarda, sigara içmek, tıkınırcasına içki içmek, pervasız sürüş gibi riskli davranışlar uygulamak için cazip gelebilir . Bazı araştırmacılar, bazı video oyunlarının empati gibi psikososyal özellikleri azaltabileceğine inanmaktadır.

Yetersiz sosyal gelişim.

Araştırmalar, video oyunlarının yoğun kullanımının çocuğun sosyal gelişimini etkileyebileceğini göstermiştir. Bu, çoğunlukla çocukların oynamak için daha fazla zaman ayırmak adına uyguladıkları kendi kendine tecrit nedeniyle olur. Bununla birlikte, bu etki büyük ölçüde duruma özgüdür ve uygun ebeveyn rehberliği ile hafifletilebilir.

Fiziksel sağlık sorunları.

Yerleşik video oyunlarının uzun süre kullanılması, yeme ve uyku düzenlerini etkileyerek çocuğun sağlığını etkileyebilir. Yerleşik Bilgisayar oyunlarının çocuğa etkileri içerisinde şunlar da bulunmaktadır.

 • Artan ağırlık / obezite
 • Nöbetler
 • Kas-iskelet sistemi bozukluğu
 • Sinir sıkışması

Yukarıdaki etkiler genellikle ağır hareketsiz oyun oynama ve oyun sırasında zayıf ergonominin sonucudur. Bu nedenle, bazı araştırmacılar vücut hareketini içeren aktif video oyunlarına bu endişelere bir çözüm olarak bakarlar.

Akıl sağlığı sorunları.

Uyku eksikliği ve aşırı uyarılmış duyu sistemi sinirlilik, ruh hali değişimleri ve saldırganlığa neden olabilir. Video oyunlarının uzun süreli kullanımının DEHB gibi zihinsel sağlık sorunlarına yol açabileceği gözlenmiştir. Bununla birlikte, vakayı kanıtlamak için çocuklarda daha hedefe yönelik araştırmalara ihtiyaç vardır.

Akademik kaygılar.

Bilgisayar oyunlarının çocuğa etkileri pek hafif olmamakla birlikte kontrol altına alonabilecek düzeydedir. Bir çalışma, video oyunları ve düşen notlar gibi zayıf akademik sonuçlar arasında doğrudan bir ilişki olduğunu kaydetmiştir. Bu sonuç büyük ölçüde video oyunlarının yarattığı dikkat sorunları ve dürtüsellik ile ilgilidir. Birçok uzman, video oyunlarının aşırı oynamanın beyin işlevlerini değiştirdiğini ve böylece akademik performansta bir düşüşe neden olduğunu öne sürüyor. Bilgisayar oyunlarının çocuğa etkileri içerisinde bağımlılık başlıca sorunlar arasındadır.

Bilgisayar Oyunlarının Çocuğa Etkileri Bağımlılık

Video oyunları oynamak eğlenceli, ilginç ve ilgi çekici olabilir. Böylece çocuklar onlara bağımlı olurlar. Bununla birlikte, çocuğunuzun oyun süresini, fiziksel sağlığını ve genel davranışını gözleyerek çocuğunuzun oyun alışkanlıklarını düzenleyebilirsiniz. İşte çocuğunuzun bir video oyunu bağımlılığı geliştirdiğini gösteren bazı işaretler.

Fiziksel belirtiler

 • Genel bir tembellik veya yorgunluk hissi.
 • Göz yorgunluğuna neden olan video oyunu kullanımının artması nedeniyle sık görülen baş ağrıları.
 • Uzatılmış oturma saatleri nedeniyle boyun ve omuz sertliği.
 • Karpal tünel sendromunun gelişimi. Bir denetleyicinin veya bilgisayar faresinin aşırı kullanımı nedeniyle ortaya çıkabilir.
 • Hareketsiz bir yaşam tarzı nedeniyle ağırlık, kilo artışı.
 • İştahsızlık ve kişisel hijyen .

Duygusal semptomlar

 • Oynamadığı zaman güçlü anksiyete, huzursuzluk ve sinirlilik duyguları.
 • Oynamaya izin verilmediğinde yoğun duygusal patlamalar.
 • Akademik performansı etkileyen bilişsel ve dikkat sorunları.
 • Önceki çevrimiçi etkinlik hakkında hayal kurmak.
 • Bir sonraki oyun oturumunun yoğun ve huzursuz beklentisi.
 • Oynamak için harcanan toplam süre hakkında arkadaşlarınıza veya ailenize yalan söylemek.
 • Oyun oynamaya daha fazla zaman ayırmak için kendini izole etme (sosyal izolasyon).
 • Depresyon gibi artan psikolojik konular.

Bağımlılığı gösteren başka önemli işaretler olabilir. Bu nedenle, bazı hızlı önlemler almak akıllıca olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ