Biz Biliyoz

Evde altın nasıl parlatılır?

Evde altın nasıl parlatılır?

Bir çok kişinin internette aramış olduğu konular içerisinde gelen evde altın nasıl parlatılır, evde altın nasıl temizlenir gibi sorularınızın cevaplarını bu yazımızda bulacaksınız.

Atlın takılar zaman içerisinde kullanım şartları, kimyasal maddelere maruz kalma, uzun süre kullanma, güneş gibi dış faktörlerden ötürü parlaklığını kaybeder ve matlaşır. Peki matlaşan altın takılar nasıl temizlenir? Evde altın nasıl parlatılır? Özellikle bir çok kimyasal maddeye maruz kalan, oraya buraya sürtünüp çarparak matlaşan altın yüzük evde nasıl parlatılır? İşte altın parlatma yöntemleri ile ilgili merak edilenleri Biliyoz.com sizler için araştırdı. Altın parlatma nasıl yapılır hep birlikte inceleyelim.

Kararan altın nasıl parlatılır?

evde altın parlatma

evde altın parlatma

Altın parlatmada kullanılan yöntemlerin bazıları altınlarınıza zarar verebilir. Bu yüzden sizler için en makul olan, en verimli ve risk içermeyen tekniklere yazımız içerisinde yer vermek istedik. Burada anlatacağımız tekniklerin hemen hepsi binlerce kişi tarafından kullanılarak kesin sonuçlara ulaşılmış ve altınlarınıza zarar vermeyecek tekniklerdir. Ama yine de tavsiyemiz altınlarınızı işin uzmanı olan kuyumculara teslim etmenizdir.

Altın nasıl parlatılır? Bulaşık deterjanı yöntemi

Çok sıcak olmayan su dolu bir kap içerisine bir kaç damla bulaşık deterjanı damlattıktan sonra altınlarınızı bu kap içerisinde 15 dakika kadar bekletin. Bekleme süresi bittikten sonra altınlarınızı yumuşak uçlu bir düş fırçası yardımı ile yavaşça fırçalatın. Diş fırçasının gerçekten yumuşak kıllara sahip olmasına dikkat edin. Aksi taktirde altınlarınız daha fazla çizilebilir. Fırçalama işlemi biten altınlarınızı tekrar duru su yardımı ile yıkayın ve yumuşak bir havlu ile kurulayın.

Evde altın nasıl patlatılır? Diş macunu yöntemi

Diş macunu kullanarak altın temizleme işlemi çok uzun süredir bilinen bir yöntemdir. Aynı yöntemi gümüşleriniz içinde kullanabilirsiniz. Yumuşak kıllı diş fırçasının üzerine dişlerinizi fırçalayacakmış gibi biş macunu sıkın ve sonrasında altın takılarınızı bu macun ile temizleyin. İşlem bittikten sonra altın takılarınızı ılık su ile durulayın ve yumuşak bir havlu ile kurulayın.

Altın parlatmak için kaynatma yöntemi

Bir tencere içerisine su doldurarak altın takılarınızı atın ve suyu kaynatın. Bu yöntem sayesinde altın takılarınız üzerinde barınan kir ve yağdan kurtulmuş olacaksınız. Yalnız altınlarınızı 3 en fazla 5 dakikadan fazla kaynatmamanız tavsiyemizdir.

Altın kaynatma yöntemi yerine altınlarınızı kaynar su içerisinde de bekletebilirsiniz. Bu yöntem altınlarınız için daha sağlıklı olacaktır.

Evde altın parlatmak için tuz yöntemi

Altın temizleme yöntemleri arasında belki de en zahmetli yöntemdir ama sonucu oldukça iyidir. Bir kap içerisini tamamen alüminyum folyo ile sarın veya bu yöntem için alüminyum kap kullanın. Alüminyum folyo ile sardığını kabın içerisini su ile doldurun. Suyun içerisine kabın büyüklüğüne göre bir veya iki yemek kaşığı tuz ekleyin. Eğer varsa kaya tuzu yoksa normal tuz kıllanın ve altınlarınızı bu kap içerisinde 3 – 5 dakika kaynatın. Ardından ılık su ile altınlarınızı durulayıp yumuşak bir havlu ile kurulayın.

Karbonat ile evde altın parlatma

evde altın nasıl temizlenir

Evde altın parlatma yöntemleri içerisinde en çok kullanılan diğer bir yöntem ise karbonat ile altın parlatma yöntemidir. Bir kap içerisinde bir miktar karbonat ve üzerine az miktarda su koyun. Su ile karbonatı karıştırarak macun haline getirin. Yumuşak kıllı bir diş fırçasını macun haline getirdiğiniz karbonata batırın ve altınlarınızı bu karışım ile fırçalayın. Sonra ılık su ile durulayıp yumuşak bir havlu ile ovarak kurulayın.

Evde beyaz sabun ile altın parlatma

Aslında beyaz sabun tortu bırakan bir maddedir. Ama temizliği iyice yapıldıktan sonra tortu yerine parlaklık verir. Altın parlatmak için beyaz sabun kullanabilirsiniz. Bit kap içerisine bir miktar beyaz sabun ekleyin ve üzerine amonyak dökün. Hazırladığınız bu karışım içerisine altınlarınızı atın ve 30 dakika kadar bekleyin. Süre sonunda altınları kap içerisinde çıkarıp durulayın ve ovarak kurulayın.

Evde altın temizlemek için amonyak yöntemi

Amonyak altın parlatmak için sıkça kullanılan bir yöntemdir. Fakat çok fazla yapılması halinde altınlarınızı matlaştırabilir. Bir kap içerisine su doldurun ve bir kaç damla amonyak ekleyin. Altınlarınızı bu suyun içerisine atın bir kaç dakika bekleyin. Sonra altınlarınızı ılık su ile durulayın ve yumuşak bir havlu ile ovarak kurulayın.

Altın parlatma bira yöntemi

Bir biraz kutusunun veya bir bardağa koyacağınız bira içerisine altınlarınızı atın ve 5 dakika bekleyin. Sonra isterseniz yumuşak uçlu bir diş fırçası ile bira içerisinde altınlarınızı fırçalayın. Daha sonra durulayıp ovarak kurulayın. İşte hepsi bu kadar

Evde altın parlatma yöntemleri ile ilgili sıkça sorulan sorular.

Evde altın parlatma yöntemleri

Evde altın temizleme ile ilgili araştırmalarımızı yaparken bu konuda tereddütleri olan kişilerin merak ettiği sorulara rastladık ve bu soruların cevaplarını da sizler için araştırdık.

Altın temizleme ne kadar zamanda bir yapılmalıdır?

Evde altın temizleme yöntemleri çok sıklıkla uygulanmamalıdır. Eğer çok gerekiyorsa işlemleri en az 3 ayda bir kere uygulayabilirsiniz.

Altınımın üzerinde değerli taş var hangi yöntemi uygulamalıyım.

Üzerinde değerli taşlar bulunan altınlarınız için bulaşık deterjanı yöntemini uygulayabilirsiniz. Ama yine de bu türdeki altınlarınız için uzman yardımı almanızı öneririz.

Altın parlatırken nelere dikkat etmeliyim.

Tekrar hatırlatmak isteriz ki evde altınlarınızı parlatmaya başlamadan önce konunun uzmanı bir kuyumcudan destek almanızda fayda var fakat ben altınları evde patlatmak istiyorum diyorsanız şu maddelere dikkat etmenizi öneririz.

Evde altınlarınızı sürekli parlatmayın. Altınlarınızın gerçekten parlatılmaya ihtiyacı olduğunda veya en az 3 aylık zaman dilimlerinde parlatın.

Altınlarınızı fırçalarken keçe veya yumuşak uçlu diş fırçası kullanmaya dikkat edin.

  • Altınları parlatmak için lavabo veya banyoyu kullanmayın üzerinde olan taşların düşme ihtimaline karşı işlemlerinizi tezgah üzerinde veya masada yapın.
  • Üzerinde değerli taşlar olan altınlar için kesinlikle kaynatma yöntemi kullanmayın.
  • Altınlarınızı kurularken mutlaka havlu, tüylü yumuşak bir bez veya kadife kullanın.
  • Gerekli işlemleri altınlarınıza uyguladıktan sonra durulama işlemini mutlaka ılık su ile yapın.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Recep Hilmi TUFAN dedi ki:

    Altınım olmadığı hâlde yazıyı neden okudum bilmiyorum. 🙂

BİR YORUM YAZ