Biz Biliyoz

Evde Sivrisinek Kovucu Yapımının Doğal Yolları

Evde Sivrisinek Kovucu Yapımının Doğal Yolları

Sivrisinek den kurtulmanın doğal yollarını inceleyeceğimiz bu yazımızı iki farklı şekilde ele alacağız. Birincisi sivrisinekten korunma yolları ikincisi ise sivrisinekleri uzak tutmak. Yani hem sivrisinek ten kendimizi korumak için neler yapabileceğimizi hem de sivrisinekleri bulunduğunuz ortamdan uzak tutmak için neler yapabileceğinizi inceleyeceğiz. Peki evde sivrisinek kovucu yapımı için gereken bitkiler nelerdir?

Sivrisinek Kovucu Yapımı Tarifi

Yazın gelmesi ile birlikte kendini gösteren sivrisineklerin ısırıkları hemen herkesin canını sıkmaktadır. Hem kaşındırıcı etkiye hem de kötü görüntüye sebep veren sivrisinek ısırıklarının zararları bu kadar basit olarak ele alınmamalıdır. Bir çok hatalığın taşıyıcısı olan sivrisinek ısırığı yüzünden her yıl milyonlarca kişi hayatını kaybetmektedir. Peki sivrisineklerden korunmak için neler yapılmalıdır? Sivrisinek ısırıklarından kurtulmanın doğal yolları nelerdir? Ev veya kapalı alanlara sivrisinek gelmemesi için neler yapılabilir? Evde sivrisinek kovucu yapımı için hangi bitkiler kullanılır? Sivrisinekleri kendinizden uzak tutmak için atılabilecek en önemli adımları biliyoz ekibi olarak sizler için araştırdık. Yazımızı sonuna kadar okuyarak sivrisineklerden korunmak ve kurtulmak için neler yapılabileceğini tam olarak öğrenebilirsiniz.

Sivrisineklerden korunmak için neler yapılmalıdır?

Sivrisineklerden korunmak için

Sivrisineklerden korunmak için

Sivrisinekleri kendinizden ve  bulunduğunuz ortamdan uzak tutmak için alınabilecek önlemlerin neler olduğunu tek tek araştırdık.

1- Koyu renk kıyafetlerden kaçının.

Sivri sinekler koyu renkleri kendi barınma alanları olarak görmektedirler. Dikkat ettiğiniz taktirde sivrisinekler koyu ve kuytu yerleri seçerler. Bu yüzden siyah ve kırmızı renkli kıyafetlerden uzak durmanız sivrisineklerin size daha az gelmesine yardımcı olacaktır.

2- Sarımsak veya soğan tüketin.

Doğal antibiyotik olarak bilinen soğan ve sarımsak sivrisineklerinde baş düşmanları arasında yer almaktadır. Sivrisinekler soğan ve sarımsak tüketen insanlardan uzak durduğu yapılan araştırmalar sonucunda ortaya konulmuştur.

3- Ortamı yeşillendirin.

Sivrisineklerde diğer bir çok haşere ve böcekler gibi kokulu bitkileri sevmezler. Bahçe, balkon ve evinize ekebileceğiniz fesleğen, nane ve lavanta gibi kokulu bitkiler sivrisinekleri bulunduğunuz ortamdan uzak tutacaktır. Aynı zamanda sivrisinek kovucu ilaçların ham maddesine oluşturan idrisotu, yalancı melisa ve kedi nanesi gibi bitkiler yetiştirmeniz sivrisineklerin bulunduğunuz ortama yaklaşmamasını sağlayacaktır.

4- Sirke kullanın.

Açık balkon ve pencereler sivrisinekler için içeri giriş biletidir. Balkon ve pencerelerin yanına koyacağınız bir bardak sirke güçlü kokusundan dolayı sivrisineklerin ortama girişini engelleyecektir.

5- Duş alın.

Sivrisineklerin ter kokusuna karşı hassas oluğu ve ter kokusunu tespit ettiği bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir. Sürekli duş almanız ve kişisel temizliğinize özen göstermeniz sivrisineklerin size yaklaşmamasına yardımcı olacaktır.

6- Durgun suları kurutun.

Bahçenizde veya evinizin yakınlarında bulunan durgun sular sivrisineklerin en çok sevdiği ortamlardır. Durgun suların kurutulması veya suların bir motor sayesinde sürekli hareket halinde olması sivrisineklerin çevrenizde ürememesine yardımcı olacaktır.

7- Camlara sineklik takın

Cam ve balkonlara sineklik takmanız sivrisineklerin ve diğer haşerelerin evinize girmemesine yardımcı olacaktır.

Sivrisineklerden kurtulmanın doğal yolları nelerdir?

Sivrisineklerden kurtulmanın doğal yolları

Sivrisineklerden kurtulmanın doğal yolları

Sivri sineklerin sizden uzak durması için neler yapılmalıdır. Sivri sineklerden korunmanın yolları nelerdir. Sivrisineklerden kurtulmanın yollarını tek tek ele alıyoruz. İşte detaylar.

1- C vitamini içeren besinler tüketin.

Terlemeyi azaltmak ve vücut sağlığını korumak için tüketeceğiniz C vitamini içeren meyve ve sebzeler bir miktarda olsa sivri sineklerin sizden uzak durmasına yardımcı olacaktır.

2- Lavanta yağı kullanın

Özellikle lavanta ve nane yağı tüm haşerelerin uzaklaşmasını sağlayacak kokulu yağlar arasında yer almaktadır. Bir miktar su içerisinde damlatacağınız bir kaç damla uçucu yağı vücudun açık kalan yerlerine sürmeniz hem cildinizin beslenmesine yardımcı olacak hem de sivrisineklerin sizden uzak kalmasını sağlayacaktır.

3- Çay ağacı yağı kullanın

Sivrisineklerle mücadele etmenin en kolay yollarından biride çay ağacı yağıdır. Bir miktar su içerisinde bir kaç damla damlatacağınız çay ağacı yağını vücudunuza sürün. Bu sayede sivri sinekler sizden uzak duracaktır.

4- Vanilya yağı

İnsanları cezbeden vanilya kokusu sivrisineklerin kabusu olan kokular içerisinde yer almaktadır. 2 çay kaşığı vanilyayı bir fincan su ile iyice karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı ucunda fısfısı olan bir püskürtme şişesi içerisine boşaltın ve vücudunuzun açık kalan yerlerine uygulayın. Bu sayede hem mis gibi kokacak hem de sivrisineklerden korunmuş olacaksınız. Bunun için aldığınız vanilyanın saf olmasına özen gösterin. Şeker ve alkol içeren vanilyalarda sonuç kesinlikle istenildiği gibi olmayacaktır.

5- Karabiber

Doğal bir sivrisinek kovucu olan karabiberi az miktarda su ile karıştırarak vücudunuza sürmeniz halinde içerisinde bulanan doğal kimyasal olan picaridin sivrisineklerin sizden uzak kalmasını sağlayacaktır. Picaridin cildi tahriş edebilir. Bu yüzden karabiberin çok yoğun olarak kullanılmaması gerekir.

6- Elma sirkesi

Elma sirkesini vücudunuza uygulamanızı oluşacak kokudan ötürü tavsiye etmiyoruz. Fakat elma sirkesinin çok güçlü bir sinek kovucu olduğunu unutmayın. Tükettiğiniz salatalar içerisine bir miktar elma sirkesi dökmeniz de sineklerin size yaklaşmamasına yardımcı olacaktır.

7- Sarımsak

Sivrisinekler sarımsaktan nefret eden canlılardır. Yaz aylarında sarımsak yemek veya vücüda sarımsak yağı sürmek biraz tehlikeli olabilir. Bunun için kokusu alınmış sarımsak içeren şampuanlardan destek alabilirsiniz. Sarımsak içeren şampuanla duş almanız halinde sivrisinekler sizden mümkün mertebe uzak duracaktır.

Sivrisineklerin eve girmemesi için ne yapmalıyız?

Sivrisineklerin eve girmemesi

Sivrisineklerin eve girmemesi

Yukarıda verdiğimiz uçucu yağ içeren tüm yöntemleri eviniz içinde uygulayabilirsiniz. Lavanta, limon, nane yağı gibi koku içeren yağlar ile hazırlayacağınız spreyi evinize sıkmanız halinde sivrisinekler sizden uzak duracaktır.

Bunlara ilaveten yarım limon içerisine saplayacağınız bir kaç adet karanfil bulunduğunuz ortama sineklerin gelmemesine yardımcı olacaktır.

Evde sivrisinek kovucu yapımı.

Evde sivrisinek kovucu

Evde sivrisinek kovucu

Evde sivrisinek kovucu yapımı oldukça kolay bir işlemdir. Bir çok şekilde sivrisinek kovucu yapılabilir. Örneğin lambanın yanına asacağınız bir poşet su ilginç şekilde sivrisinekleri ortamdan uzaklaştırmaya yaramaktadır. Özellikle Karadeniz bölgesinde uygulanan bu yöntemin bilimsel olarak neden kaynaklandığı bilinmemektedir. Fakat bizim size anlatacağımız 2 yöntem oldukça basit ve ortamınızı ferahlatacak içerikler ile hazırlanmıştır.

Evde sivrisinek kovucu yapmak için 2 farklı yöntemi ele alacağız.

1- Kahve ile sivrisinek kovucu yapmak

2- Uçucu yağlar ile sivrisinek kovucu yapmak.

Kahve ile evde sivrisinek kovucu yapmak

Bir cezve içerisine 2 tatlı kaşığı kadar kuru kahve koyun. Cezveyi ocağa yerleştirin ve kahveyi kuru kuru pişirmeye başlayın. Bir süre sonra kahveden dumanlar çıkmaya başlayacak hatta kahveniz ufak ufak yanacak.

Üzerinde dumanlar tüten cezveyi ev içerisinde dolaştırın. Siz önce kahve kokusunu hissedeceksiniz ama içeriye sinen koku 3 – 4 gün siz hissetmeseniz de kalacak. Bu sayede camlarınız acık olsa bile sivri sinekler ortamınızdan 3 – 4 gün uzak duracaktır.

İlgili konu: Sivrisinek ısırığına ne iyi gelir? Doğal yöntemler.

Not: Yazımızda belirtilen uçucu yağlara karşı vücudunuzun alerjik bir tepki verip vermediğinden emin olmadan kesinlikle kullanmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ