Take a fresh look at your lifestyle.

Kan Vermenin Vücuda Faydaları Nelerdir?

0 7

Kan vermenin faydaları nelerdir? Kan vermek bize fayda sağlar mı?

Çok önemli bir role sahip olan kan konusunda, herkes sizin kadar şanslı olmayabilir. 

Vücudumuzun damarlarında dolaşan kanın ne kadar önemli olduğunu mutlaka biliyorsunuzdur. Çok önemli bir role sahip olan kan konusunda, herkes sizin kadar şanslı olmayabilir. Peki kan vermenin faydaları nelerdir? Kan vermek bize fayda sağlar mı? 

Kimi insanlar yaşadıkları ciddi kan kaybı yüzünden kan bağışına ihtiyaç duyabiliyorlar ve uygun kan bulamadıklarında hayatlarını kaybediyorlar. Şimdi empati yapın, ne kadar üzücü değil mi bir avuç kan yüzünden sevdiklerinizi kaybetmek.

Bu yüzden doktorlar kan bağışı konusunda sağlıklı bireylerin teşvik edilmesi gerektiğini savunuyor. Yapılan araştırmalara göre kan bağışının tek iyi tarafı yardıma ihtiyacı olan insanlara yardım etmek değildir aynı zamanda vücudumuza birçok faydası da vardır.

Kan vermenin vücuda faydaları nelerdir

Kan vermenin insan vücudu için faydaları aslına bakarsanız bu 4 maddeden ibaret değildir. Kan vermek her şeyden önce vücut içerisindeki kanın yenilenmesini sağlar. Buda bizim yaşam kaynağımız olan sıvının tazelenmesi anlamına gelir. İçerisinde bulunan atıklardan arınır ve yerine vücudun ürettiği kan ise resmen sıfırdan üretilmiş kandır.

Düzenli olarak kan vermek ise vücut içerisinde barınan kanın sürekli olarak temiz ve yeni olmasını sağlar. Peki kan vermenin faydaları nelerdir?

Kan akışını düzenler

Yapılan araştırmalara göre kan bağışı yapan bireylerde %88 oranında kalp krizi riski azalıyor. Bunun sebebi kan bağışı yaptıkça kan akışkanlığının artması ve kanın damar duvarlarına zarar vermeyecek ölçüde incelmesidir. Bu yüzden düzenli olarak kan verdiğiniz takdirde kalp hastalıklara karşı büyük ölçüde önlem almış olursunuz.

Demir seviyesini düzenler

Sağlıklı yetişkin bireylerin genelinde 5 gram demir bulunmaktadır. Bağış yapıldığında azalan demir seviyesini demir içeren gıdalarla tekrar aynı seviyeye getirebilme şansına sahipsinizdir. Ancak kan vermedikçe artan demir seviyesi damarlarınıza zarar verebilir.

Daha uzun yaşarsınız

Yapılan araştırmalara göre kan bağışı yapan bireyler yapmayanlara oranla çok daha uzun yaşıyor. Bunun sebebinin tamamen psikolojik olduğunu öne süren bu araştırma, başkalarının hayatını kurtarmanın zihinde yarattığı etkinin diğer hiçbir şeyle ölçülemeyeceğini vurgulamaktadır.

Mini Check-Up yaptırmış olursunuz

Kan bağışı yapmadan önce vücut ısınız, nabzınız, kan basıncınız ve hemoglobin seviyeniz ölçülmektedir. Sizden alınan kan örneği laboratuvara gönderilerek 13 farklı teste tabi tutulmaktadır. Bu testlerden biri de HIV ‘dir eğer test sonuçlarından size olumsuz bir geri dönüş yapılırsa, farkında olmadığınız bir rahatsızlığı erken teşhis etmiş olabilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.