Take a fresh look at your lifestyle.

Evlenmeden Önce Bu 5 Soruyu Kendinize Sorun

0 1

Dışarıdan bakıldığında veya flört döneminde harika bir birliktelik yaşamanız evliliğinizde harika olacağı anlamına gelmez. Birlikte iken çok eğlenir, çok güzel zaman geçirir, çok iyi anlaşırsınız peki ya aynı evin içerisine girdiğiniz zaman her şey aynımı olacak. Evlenmeden önce kendinize birkaç soru sormaya ne dersiniz.

Evlilik çocuk oyunu değil insan hayatındaki en ciddi işlerden biridir. Peki hayatınızı devam ettireceğiniz kişi doğru kişi mi? Doğru insanla mı evleniyorsunuz?

 

Peki insanlar neden boşanıyorlar?

Deli gibi birbirlerini severlerken çok eğlenirlerken evlilikleri neden iyi gitmiyor hiç düşündünüz mü? Ben size söyleyeyim boşanmalardaki en büyük problem iletişim probleminden kaynaklanmaktadır. Sizde Evlenmeden önce sonrasını düşünerek ilişkinizi son bir kez daha gözden geçirmelisiniz.

 

Çok iyi arkadaş mıyız?

Sevdiğiniz kişi ile hayatınızı idame ettirmeye karar verdiğiniz tam o anda kendinize sormanız gereken yegane sorulardan biri “ Biz birbirimize gerçekten aşık mıyız? “ Peki aşk tek başına ne kadar yeterli?

Aşık olmak ve aşık olmaya bağlı olarak gelen yoğun duygular ve romantizm çoğu zaman mantıklı düşünmeye engel olan bir unsurdur. Çok sevilen bir söz var “ Aşk Kalbe Girince Akıl Tatile Çıkar “ diye. İşte tamda o misal bizlerin mantıklı düşünmesini engelleyen ve çoğu zaman doğru kararlar veremediğimiz bu süreç te kendinize hemen şu soruyu sormalısınız “ Biz iyi bir arkadaş mıyız?”

İstediğiniz kadar aşık olun eğer iyi arkadaş olamadıysanız aşk bir gün sona erecek ve hayatın acı gerçekleri ize yüz yüze kalacaksınız. Aşk çıkar ilişkisi gibidir, bencildir. Yaşanan duygu yoğunluğu çoğu zaman karşılık bekler. Ama arkadaş olmak sağlam temellere dayanmak var olan arkadaşlığı ileri taşımak, fedakarlık, sevgi, huzur ve mutluluk gibi kavramları içerisinde taşıdığından evlilik için aşktan bir tık öndedir.

 

Birbirimize karşı dürüst müyüz?

Dürüst olmak güven almak ve güven vermek evlilikte en önemli süreçlerden biridir. Gerek duygusal gerekse genel olan tüm konularda çiftler birbirlerine karşı açık ve net olmalıdır. İki insan birbirlerine karşı dürüst ve net davranmadığı sürece sahte yüzlerini açığa çıkarırlar buda zaman içerisinde ilişkilerin yıkılmasına sebep olacaktır.

Duygular açıkça ifade edilmelidir her zaman. Kişiler zaman zaman zayıf görünmemek için duygularını ifade etmekten kaçınır ve zaman içerisinde bu bu durum bir davranış şekli olmaya başlar. Fakat bu tutum çok yanlış bir tutumdur. Evleneceğiniz kişiye elbette ki onun da size karşı tamamen açık ve net olmanız, duygularınızı ve düşüncelerinizi açıkça ifade etmelisiniz.

 

Sorunlara çözüm bulabiliyor musunuz?
İlişkilerde iletişim kadar önemli bir durum yoktur. İletişimin güçlü olması saatlerce konuşmak anlamına gelmez. Anlamak ve anlaşılmak ilişkinin temelini oluşturmaktadır. Elbette ki her ilişkide olduğu gibi sorunlar mutlaka olacaktır. Sorunlara çözüm üretilebiliyor mu? Bir konuyu nasıl anlattığınızdan çok ne anlattığınızla ilgileniliyor mu? Peki sonuctan her iki tarafta tatmin oluyor mu? Eğer bu sorulara cevabınız evet se doğru yoldasınız demektir.

 

İhtiyaçlarınız önemseniyor mu?
Evlilik normal şartlarda hayatı her anlamda paylaşmaktır. Bencillik ve egoizim ise evliliğe sekte vuran tavırlardır. Her hangi bir konuda gerek şahsınız gerekse birlikteliğiniz için bir şeylerin yapılması, sonsuz desteklenmesi veya size yardım edilmesi omuz omuza olduğunuz hissini size uyandıracaktır. Eğer bir takım konularda kendinizi yalnız hissediyor destek görmüyorsanız durumunuzu tekrar gözden geçirmenizde fayda var. Bencilce hareket eden sadece kendini düşünen biri ile hayat geçer mi?

 

İç sesiniz ne söylüyor
Tüm soruları cevapladık peki içinizden geçen ses size ne söylüyor. Arkadaşız, sorunlara çözüm buluyoruz, sonsuz yardım görüyorum destekleniyor ve iletişimimizde hiç bir sorun yok ve birbirimizi seviyoruz. E daha ne duruyorsunuz hayatınızdaki mükemmel insan karşınızda.

Leave A Reply

Your email address will not be published.