Take a fresh look at your lifestyle.

Depresyonda Olduğumu Nasıl Anlarım?

0 5

Depresyon günümüzün en yorucu psikolojik hastalıklarından birisidir.

Günlük hayatın her geçen zaman kalitesinin düşmesine neden olan depresyon, insanların her türlü işlerinin ertelenmesine sebebiyet verir.

Bazen insanlar içinde bulundukları depresyon halini tam olarak anlamakta güçlük çekebilirler.

Bu yazımızda depresyonda olan kişilerin bu durumu nasıl anlayacağını anlatmaya çalışacağız.

Depresyon Ne Gibi Belirtiler Veriyor?

  • Kendini devamlı olarak sebepsiz şekilde üzgün hissetme
  • Hiçbir şeyden zevk almama durumu
  • Uykusuzluk veya aşırı şekilde uyuma isteği
  • Yersiz uyuşukluk hali
  • Değersiz hissetme
  • Kendini suçlu görme
  • Sürekli gelişen intihar fikirleri
  • Nedensiz şekilde kilo alma veya kaybetme
  • Yorgunluk ve enerji kaybı

Depresyon Yaşadığınızı Nasıl Anlarsınız?

Özellikle yukarıdaki belirtilerin çoğunu taşımanız durumunda konuya biraz daha dikkatli yaklaşmanızda fayda var.

Bunun yanında daha önceki zamanlarda zevkli bir şekilde yaptığınız işlerde bir ilgi kaybı başlamışsa bu durum depresyon başlangıcı olabilir.

depresyondamisiniz

Aynı zamanda huzursuz hissetme, kendini nedensiz şekilde suçlu olarak görme, kendini diğerlerinden daha değersiz olarak tanımlama depresyon döneminde sıkça görülen şeyler arasındadır.

Kimler Risk Altındadır?

Bazı kişilerin bu hastalık için daha fazla risk altında olduğunu belirtmek gerekiyor.

Özellikle kadınlarda görülme sıklığı biraz daha fazladır.

Erkeklerin ise %5’lik kısmında depresyonun görüldüğünü söylemeliyiz.

Bunun yanında mevsime bağlı olarak gelişen türüde vardır.

Bu daha çabuk geçtiği için genel olarak önemli olarak bulunmaz.

Depresyon Kendi Kendine Geçer mi?

Özellikle kişinin kendisinde bu rahatsızlığın sonlandığını belirtmek gerekir.

Mutlaka hasta kişilerin bir çaba göstermesi gerekecektir.

Eğer konu uzun süreli bir depresyona dönüştüyse bu sefer antidepresanlardan yararlanmak lazımdır. Tabi bu ilaçlar oldukça etkili olduğundan dolayı asla tek başınıza almaya çalışmamalı mutlaka doktor kontrolünde bunları kullanmalısınız.

Ancak bu şekilde başarılı sonuçlar almaya başlayabilirsiniz.

Depresyonun Bariz Belirtileri Nelerdir.

Depresyonda olduğunuzu gösteren belirtiler nelerdir. Depresyonda olduğunuzu anlamanın yolları. Çevrenizdeki birinin depresyonda olduğunu mu düşünüyorsunuz? İste depresyon belirtileri.

Depresyon insanları derinden etkileyen duygu ve durumlarında farklılıklar gösteren genellikle olumsuzlukları ortaya çıkaran tedavi edilebilen psikolojik bir rahatsızlıktır. Çevrenizdeki birinin depresyonda olduğunu anlamak için verdiğimiz 9 maddeye dikkat etmeniz yeterli olacaktır. Bu 9 maddelik özellikleri taşıyan birinin bulunduğu duygu ve durum değişikliğinden kurtulması için uzman desteğine ihtiyacı vardır.

1- Odaklanma Sorunu
Depresyona giren kişilerin her hangi bir şeye odaklanmakta zorluk çektiği gözlemlenmektedir. Hiçbir şeyi tam anlamıyla yerine getiremezler. Bir filmi sonuna kadar izleyemedikleri gibi bir kitabı da sonuna kadar okuyamazlar.

2- Hazırlama Zorluğu
Depresyondaki kişiler bir olayı veya olayın içerisindeki detayları hatırlamakta zorluk çeker veya hatırlayamazlar. Zaman zaman olayın kendisini dahi hatırlayamadıkları gözlemlenmektedir.

3- Kararsızlık
Karar verme yetisi gelişmiş olan kişilerde bile kararsız tavırlar gözlemlenir. Yanlış karar vermekten korkar ve hatta hiç karar veremediği dahi olur.

4- Enerjilerinde Düşme
Depresyonda olan kişiler genelde hasta gibi halsiz olurlar. Geçmişte yaptıkları aktivitelere hali olmadığını söyler veya yapmış olduğu şeyi yarıda bırakır. En zevk aldığı şeylere dahi büyük isteksizlik duyarlar.

5- Uyku Sorunu

Normal uykularının dışında bir uyku süreci geçirir. Ya çok fazla uyur yada pek uyumamayı tercih ederler. Uykuya dalmada güçlük çekmekle birlikte eğer günde 10 saatten fazla uyuyorsa bu kişiyi bir uzman ile görüştürmekte fayda vardır.

6- Olumsuzluk
Sürekli madalyonun arka yüzü ile ilgilenmeye başlarlar. Normal şartlarda tepki vermeyeceklere şeylere tepki verir her şeyi olumsuz tarafından değerlendirirler. İçlerimdeki iyimserlik ölmüş gibidir. Sürekli kaygı ve endişe depresyona giren kişilerin ortak özellikleri içerisindedir. Bu tarz insanların durumunun ciddiye alınması gerekir.

7- Yeme içme sorunu
Depresyondaki kişiler uyku düzeninde olduğu gibi yeme içme rutinlerinde de değişiklikler gösterirler. Ya sürekli yeme isteği duyar yada var olan iştahlarını tamamen kaybederler.

8- Değersizlik
Depresyonda olan kişiler kendilerini sürekli olarak değersiz ve işe yaramaz olarak görerek kendilerini daha fazla bunalımın içerisine doğru iterler.

9- Ölüm
Kendilerinin değersiz olduğunu düşündükleri için kendi yaşamlarını sorgulaya bilirler. Yaşamayı önemsiz bularak ölmenin daha iyi olacağı düşüncesine kapılırlar.

Depresyon Tedavisi İçin Güneş Işığı

Depresyona ne iyi gelir, Depresyondayım ne yapmalıyım, depresyondan nasıl kurtulurum sorularının cevaplarını merak ediyorsanız, bugünkü yazımızı okumalısınız.
Dünya’da hemen hemen herkesin ortak sorunu olan insan hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu durum insanı mutsuz ve umutsuz kılmaktadır. Bilim adamları bu konuda birçok çalışmalar yapmaktadır.
Burada sizlerle Antalya Yaşam Hastanesi Psikolojik Danışmanlık Bölümü’de UZM.Psikolog Zeynep Çakırlı Alşan’ın ortaya koyduğu düşünceleri sizlere aktarmak istiyorum. Alşan ,güneş ışınlarının depresyon üzerinde olumlu yönlerini anlatarak beyinde bulunan ve meletonin üretmekte görevli epifiz bezinin karanlıkta ortamlarda bu hormon üretiminin artırdığını vurgulayarak söz konusu meletonin hormononun ise insanın fiziksel haraketini yavaşlatan uykulu ve dingin ruh hali yaratan doğal bir sakinleştirici özelliği vardır. Özellikle kış aylarında meletonin hormonun üretimindeki depresif belirtilerin sıklığı artmaktadır.
Alşan,mevsimsel depresyonda güneşli ve aydınlık yerlerde yaşayanların daha az etkilediğini vurgulamaktadır. Tedavi süresince hastaların,gün ışığına daha fazla çıkmalarını kış boyunca güneş az da olsa sabah ve öğle saatlerinde dışarıda daha fazla zaman geçirmelerini düzenli yürüyüş ve spor yapmalarını önermiştir. Ayrıca karbonhidrat ve şeker tüketimini kontrol altına almalarını uyku saatlarini de düzenli olarak almalarını konusunda uyarmaktadır. Böylece depresyon hastaları kendini daha rahat hissetmeleri sağlanacaktır.

Kış Depresyonundan Kurtulmak İçin Öneriler

Kış mevsiminin gelmesi ile birlikte güneşli havalarda artık geride kaldı. Birçok kişi sonbahar ve kış aylarında ruhsal yönden birçok sıkıntıya girer.
İsteksizlik, azalan enerji, huzursuzluk, artan iştah ve uyku isteği gibi belirtilerle ortaya çıkan kış depresyonundan çıkmanın yollarını İngiliz Telegraph Gazetesi’ne konuşan davranış bilimcisi Dr. Pam Spurr önerilerini şu şekilde sıraladı:
1-Kendinizi kötü hissettiğiniz zaman aileniz ve arkadaşlarınızla konuşun.
2-Her gün mutlaka dışarı çıkın. Güneş yüzünü gösterdiğinde yürüyüş yapın spor yapmayı veya dans kursuna gitmeyi deneyin.
3-Sağlıksız besinlerden ve hazır yemeklerden uzak durun her gün meyve ve sebze yiyin. Kafein ve alkolden uzak durun.
4-Yeşil alanların insanın moralini yükselttiği kanıtlanmış bir gerçek. Doğa ile iç içe olmaya çalışın.
5-Sarılmak oksitosin hormonu salgılanarak mutluluğu arttırır. Bol bol sevdiklerinize sarılın.
6- Uyku saatini düzene koyup hep aynı saatte yatıp kalkmaya özen gösterin.
7-Yatmadan önce birer bardak rahatlatıcı bitkisel çay için veya ılık bir duş alın.
8-Altından kalkmayacağınız sorumluluklar almayın. Hayır demeyi bilin.
9-Evde kış uykusuna yatıp arkadaşlarınızdan uzaklaşmayın. Moralinizi yükselten insanlarla görüşün.

Leave A Reply

Your email address will not be published.