Take a fresh look at your lifestyle.

Fotojenik Olmak için Bilmeniz Gerekenler

0 10

Selfienin çıktığı günden bu yana herkes de bir güzel gözükme endişesi değer kazandı. Fotojenik olmak, resimlerde daha güzel çıkmak her ne kadar sizin duruşunuz, bakışınız, haliniz, tavrınızla ilgili olsa da bazı detaylara dikkat ederek resimlerde daha güzel ve çekici çıkmak mümkün.

Biliyoz.com ekibi olarak sizler için fotojenik olmak, resimlerde güzel çıkmak için neler yapmak gerektiğini araştırdık. İşte sizlere fotojenik olmak için öneriler.

Selfie çekilirken en çok karşılaşılan sorunlardan biri ayna karşısına geçtiğiniz zaman saç baş düzgün, kılık kıyafet yerinde her şey dört dörtlük ama konu selfie ye gelince sonuç hiç ayna karşısında göründüğünüz gibi değil. Bir çok kişinin işte bu resimde süper çıkmışım diyerek kendini beğendiği resim sayılıdır. Bu durum elbette ki fotojenik olmak ile ilgili.

Fotojenik olmak, resim çekildiği zaman daha iyi çıkmak kişinin her ne kadar duruşu, ve bakışı ile bire bir ilgili olsa da bazı detaylara özen göstererek çekilen resimlerde daha iyi çıkmak elbette ki mümkün. Peki resimlerde daha iyi çıkmak, fotojenik olmak için neler yapılmalı hadi hep beraber inceleyelim. Fakat önce fotojenik nedir? Fotojenik ne demek öğrenelim.

Fotojenik nedir? Fotojenik olmak ne demek?

Fotojenik kelimesini kısaca anlatmak gerekirse, ışığın cisimler üzerinde yaptığı veya yarattığı kimyasal etki veya bu etkilerin yaratılması olarak adlandırılır. Fakat halk dilinde fotojenik nedir veya fotojenik ne demektir anlamı resimlerde güzel çıkmak olarak kullanılır.

fotojenik-olmak-sol

Fotojenik olmak için dikkat edilmesi gerekenler.

Işıklandırma çok önemli

Işıklandırmada ters ışık kavramını artık duymayan bilmeyen yoktur sanırım. Fotoğraf çekilirken ışığın vuruş şekli çok önemli bir konu. Işığın dik olarak yüze vurması resim çekilme esnasında maalesef hoş görüntüler doğurmuyor. Bir çok kişi direk vuran ışığın iyi olacağını düşünse de bu durum yüzdeki istenmeyen görüntülerin ortaya çıkmasına sebep oluyor. Resim çekilirken direk vuran ışık yerine doğal bir ışık yüzde oluşan gölgelerden dolayı çok daha güzel bir görüntü elde etmenizi sağlıyor. Gün batımında oluşan ışığın resim çekilmek için en ideal ışık olduğunu bu işin uzmanları savunuyor. Gün batımı esnasında aşağıya doğru vuran ışık sayesinde göz altında beliren torbalar çekilen resimde çıkmıyor ve olduğunuzdan daha küçük çıkmanıza imkan sağlıyor.

Duruşa dikkat

Şekil yapmaktan uzak olun doğallık resim çekilirken önemli. Azınızı burnunuzu bükerek şekil yapmayın poz verin veya poz veriyormuş gibi davranın. Öne doğru hafif eğilin baston yutmuş gibi dim dik durmayın bu size doğallık katarak ilgi çekici bir görünüm yaratacaktır.

Kafanızı veya çenenizi biraz aşağıya eğin burun delikleriniz kamera görüntüsünde hoş gözükmeyecektir. Hafif yan durun ayağın bir tanesi yan duruşa göre ön tarafa gelmeli ki beden boyunuz olduğu gibi çıksın.

Eski resimlerinizi kontrol edin

 

Nasıl fotojenik olunur sorusunun en iyi cevaplarından bir tanesi için eski resimlerinizin referans alınmasıdır. Öncelikle kendinizi tanıyın. Eski resimlerinizden beğendiğiniz bir resimdeki pozu vermeye çalışın hatta denemeler yapın. Gerek aynaya bakarak bu denemeleri gerçekleştirin gerek se selfie çekerek en iyi duruşunuzu seçin. Bu duruşu tekrar tekrar çalışın.

Resimlerde güzel çıkmak için açınızı belirleyin

Resimlerde açı önemlidir. Hangi profilden daha iyi çıkıyorsunuz buna dikkat edin. Sağ taraftan mı daha iyisiniz sol taraftan mı bunu belirleyin. Herkese göre açı değişse de yapılan araştırmalar sol profilin sağ profile göre daha fotojenik olduğunu söylemektedir. Bu notu unutmayın.

fotojenik-olmak-aci

Fotojenik olmak için gülümseme

 

Fotojenik gözükebilmek için gülümsemenize dikkat edin unutmayın ki azınızı çok açtığınız zaman gülüşünüz çok iyi olmayacaktır bunun yerine gözlerinizle gülümsemeyi deneyin. Eğer azınızı açarak gülümseyecekseniz açıklık oranı alt ve üst dişleriniz arasına diliniz sıkışacak açıklıkta olması gerektiğini unutmayın. Geçmiş referanslarınızı inceleyin fotojenik olmanın ilk şartlarından birinin içten gülümseme olduğunu aklınıza mutlaka yazın.

İlginizi çekebilir: Zeka geliştirmek için 7 mükemmel öneri

Resminizi nerden çekeceğinizi belirleyin

Resimlerdeki minik hilelere dikkat edin. Fotojenik olmak için kendi çekim şeklinizi belirleyin. Boynunuzu baz alın. Boynunuzun üst tarafından çekilen resimlerde daha ince gözükür, boynunuzun alt tarafından çekilen resimlerde ise daha uzun gözükürsünüz. Direk karşıdan çekilen resimlerde ise hem daha kilolu hem de daha kısa gözüktüğünüzü unutmayın.

Diyelim ki birazcık gıdınız var ve gizlemek istiyorsunuz çözümü kolay basınızı biraz yukarı kaldırarak çekimi boynunuzun üst tarafından yapın.

fotojenik-olmak-genc

Makyaja dikkat

Selfie çekimlerinde makyajın önemi biraz daha fazladır. Resmin koyu çıkmaması için genellikle karşıya alınan ışık sizin yüzünüzdeki hataları da ortaya çıkaracaktır. Bu yüzden özellikle bayanların hafifte olsa makyajlı olması her zaman uzmanlar tarafından tavsiye edilir.

Elbette kıyafet

Sadece fotojenik olmak için veya resimlerde daha iyi çıkmak için değil hayatınızın her anında giyiminize özen gösterin. Önemli olanın marka olmadığını vücudunuzu tanıyarak giyinmek olduğunu asla unutmayın. Renk ve model seçimine dikkat edin. Üstünüz başınız uyumsuzsa siz ne yaparsanız yapın resimlerde hoş çıkmayacaksınız.

Resim çekilmeyi sadece tam boy çekimler için değerlendirmeyin. Vesikalık ve selfie çekimlerinde de duruş açılarınızın önemli olduğunu unutmayın. Kendi duruş açınızı denemeler yaparak kesinleştirin. Kendi resimlerinizi çekin ayna karşısında çalışmalar yapın. Bir yakınınızdan sizi çekmesini isteyin veya telefonunuzu bir yere sabitleyerek zamanlayıcıyı açın. Bu sayede en doğru duruşunuzu kendini bulabileceksiniz.

fotojenik-olmak-agiz

Özellikle kadınlar için resimlerde güzel gözükmek erkeklere göre çok daha önemli. Bu yüzden herkes iyi resim çekilmenin yollarını araştırır oldu biz biliyoz.com ekibi olarak sizlerle fotojenik olmanın püf noktaları paylaştık.

Verdiğimiz önerilere dikkat ederek çok daha iyi resimler çekilebilir. Kendinizi olduğunuzdan daha fotojenik gösterebilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.