Take a fresh look at your lifestyle.

İyi Evlilik İçin Kadının Yapması Gerekenler

0 10

Evlilik takım çalışmasıdır. Ve her iki ortağın da evliliği en iyi şekilde yürütmek için bireysel çaba sarf etmesi gerektirir. Bu yazımızda iyi eş olmanın genel niteliklerini ele alacağız. İyi bir eş nasıl olunur? İyi eş olmak için neler yapmak gerekir? İyi bir eşin özellikleri nelerdir? Evlilikte kadın nasıl davranmalı? İşte iyi bir eş olmak ve iyi evlilik için kadının yapması gerekenleri Biliyoz.com ekibi sizler için araştırdı.

Tıpkı ‘iyi bir koca’da istediğiniz özellikler gibi, kocanız da iyi bir eş ve o eşe ait bazı özellikler ister. Peki “iyi bir eş nasıl olunur? İyi eş olmak için neler yapmak gerekir?” birlikte inceleyeceğiz. Aslına bakarsanız her şey ilgi ve alakadan geçer. Günümüzde yaşanan evliliklerin bir çoğu sosyo ekonomik statü, ve sosyal medyanın etkilerinden dolayı oldukça zor anlar yaşamaktadır.

İlgi göremeyen veya istediğini bulamayan çiftler sosyal ortamlara akarak geçici heyecanlar peşinde koşmaktadır. Baylar, bayanlar unutmayın ki sadece kendinizi kandırıyorsunuz. Elinizdekinin kıymetini bilin. Peki “İyi bir eşin özellikleri nelerdir? Evlilikte kadın nasıl davranmalı? hepsini birlikte inceleyeceğiz.

İyi Evlilik İçin Kadın Neler yapmalı?

İyi bir eş olmak için tek bedene uyan tek bir çözüm yoktur. Ancak, iyi bir eş olmak için bir ilişkide yapmanız ve yapmamanız gereken bazı şeyler vardır. Bu makalemizde, sizi iyi bir eş yapan bazı karakter özelliklerini sıralıyoruz. Bu yazımızda “Kadın kocasına nasıl davranmalı? İyi eş olmak için neler yapmak gerekir? iyi evlilik için kadının yapması gerekenler nelerdir?” sorularının cevaplarını ararken beyler içinde tavsiyemiz sizde boş durmayın ve Karınıza karşı romantik olmanın 29 basit yolu adlı makalemize bir göz atın.

1. İyi eş olmak için aşkınızı dile getirin

kadın kocasına nasıl davranmalı
kadın kocasına nasıl davranmalı

Kocanızı seviyor musunuz? Onun yanındayken kendinizi mutlu ve güvende hissediyor musunuz?

Eğer hayatını bir erkekle geçirmeyi o nikah gününde taahüt ettiyseniz, onu sevmelisiniz. Ama sevmek tek başına yeterli değildir. Bir ilişki, diğer duyguların yanı sıra, sevginin ifadesini geliştirir. Eğer kocanızı seviyorsanız, ona söyleyin ve sizin için ne kadar önemli olduğunu ona gösterin.

Her gün ayrıntılı olarak ona sevdiğinizi söylemek zorunda değilsiniz ki bu sevgi sözcüklerinin değerini yitirir. Fakar onu sevdiğinizi bir şekilde gösterebilirsiniz. Öpebilir veya sarılabilirsiniz. Her ne kadar kişilerin azınızdan çıkacak sevgi sözcüklerini ihtiyacı olsa da tepkilerle bunu gösterebilmek te çok önemlidir.

2. İletişim kurabilin

Evlilikte kadın nasıl davranmalı diye merak edenlere önemli bir önerimiz var. İletişim ilişkilerin temelini oluşturur. Herhangi bir ilişkide iletişim kurabilmek ilişkinin sağlamlığı açısından en önemli fakörlerden biridir. İyi bir eş kocası ile iyi iletişim halinde olan eştir.

Evliliğin veya her hangi bir ilişkinin temeli kurulabilecek iletişimden geçer. Eğer ki arada bir iletişim yoksa ilişkidr yoktur. Doğduğunuzdan beri ailenizle iletişim halindesiniz. Her hangi bir olaya yada konuya karşı nasıl tepki vereceklerini bilirsiniz. Çünkü geçmişte yaptığınız konuşmalar, sohbetler, yaşanan olaylar sayesinde onları en iyi şekilde tanıdınız. Peki ya kocanızı ne kadar tanıyorsunuz?

Evlilikte açık iletişim, eşinize ne düşündüğünüzü, ne hissettiğinizi ve ondan ne beklediğinizi söylemeniz anlamına gelir. Kocanızla konuşun, sorun, söyleyin ve hatta tartışın. İşleri daha da kötüleştirebilecek olan sessizlikten kaçının.

Atalarımız bile demiş insanlar konuşa konuşa, hayvanlar koklaşa koklaşa anlaşır.

3. Destekleyici olun

İyi evlilik için kadının yapması gerekenler listesinin önemli bir maddesi de eşe destek olmaktır. Bir kariyer, hobi ya da kocanızın takip ettiği herhangi bir şey olsun, sizin desteğinize ihtiyacı olacak söylemese bile sizden bu desteği bekleyecektir. Bir evlilikte destekleyici olmak, eşin zor zamanlar geçirdiği sırada orada olmakla ilgili değildir. Bir kilometre taşına ulaştığında ya da korkusunu yenip yeni bir şeyler denediğinde onu takdir etmek ya da övmekle ilgilidir.

Destek vermek her zaman iyi şeyler söylemenizi gerektirmez. Aynı zamanda ne yapıyorsa onu geliştirmesi için cesaretlendirmek için yapıcı eleştiri sunmaktan geçer. Örneğin, maddi olarak rahat olduğunuzda kocanızın yeni iş fikrine destek olmak, güvenini arttırmanın ve ilişkiyi güçlendirmenin iyi bir yoludur.

İyi bir eş nasıl olunur

4. Eşinizin en iyi arkadaşı olun

evlilikte kadın nasıl davranmalı
evlilikte kadın nasıl davranmalı

İyi bir evliliğin sırrı iyi arkadaş olmaktan geçer. Sadece iyi bir ecliliğin sırrı değil iyi bir ilişkininde sırrıdır iyi arkadaş olabilmek. Hiçbir şey en iyi arkadaşına aşık olmaktan daha iyi olamaz. Bu derin, güçlü ve gerçek bir sevgidir. Kocanızla aranızda sağlıklı bir arkadaşlık kurulmasına izin verin ve yaşamınız için ne gibi bir fark yarattığını görün.

Evliliğin düz mantığından kendinizi kurtarın. Evlilik işe gitmek, eve gelmek, yemek yemek ve tv karşısında sızmak değildir.

5. Kendisine saygı gösterin

Kadın kocasına nasıl davranmalı, elbette saygılı davranmalı. En iyi evlilikler, evliliği sağlayan ortakların birbirlerine saygı duydukları zaman gerçekleşir. Kocanız iyi veya kötü huyları ile kendisine özgü bir şahsiyettir. Yapacaklarını beklediğiniz şeyler için değil yaptığı şeyler için ona saygı duymanız gerekir.

Evlilikte karşılıklı saygı şarttır. Bu konuşma şekliniz ve birbirinizle olan davranışlarınızı yansıtır. Özel veya genel olarak, eşinizi küçümsemeyin, küçük düşürmeyin, ona karşı grev yapmayın veya zarar vermeyin. Biraz şakalaşmak sorun değil ama hakaret etmek kesinlikle doğru değildir.

6. İlgi alanlarına ilgi gösterin

Kocanızın sevdiği her şey sizi ilgilendirmez. Sevdiği şeyleri yapmak zorunda değilsiniz, ama kocana ilgi alanlarını araştırması ve yaptığı şeyle ilgili bir merak göstermesi için ona izin verin. Ona ilgi duyduğu oyun, kitap ya da hobi hakkında bilgi verin veya ondan bilgi isteyin.

Yaptığı şeyler sizin ilginizi çekmese bile yaptığı şeyler hakkında bilgi sahibi olmanız. Sormanız, ilgilenmeniz, alakadar olmanız onu mutlu edecektir. E mutlu olan erkek te mutlu etmeyi bilir. İyi eş olmak için ilgi şarttır.

7. Mekana olan ihtiyacına saygı duyun

Ülkemizde yaşanan evliliklerdeki en büyük sorunlardan biri kişilerin kendilerine ait özel alanları ve özel zamanlarının olmamasıdır. Gerek erkek gerek kadın ilgisi olan her şeyi ortada ve gözler önünde yaşar.

Bu konuyu biraz daha anlamanız için ufak bir örnek le ele alacağım. Futbol aşığı fanatik bir kocanız olduğunu düşünün. Gerek hayat şartları gerek gelir ve standartlardan dolayı sevdiği maçları salonda izlediğini ele alın. Bu durumda sizin eğer maca ilginiz yoksa somurtmaya başladığınızı ele alın ki bu çoğunlukla böyledir.

Fakat imkanınız varsa ona kücük bir oda tasarlayın. Yine imkan dahilinde o odayı onun keyif alacağı şekilde dekore edin. Maçıda izlerken önüne biraz patlamış mısır verin. Emin olun sizden kralı olmayacaktır.

Bu verdiğimiz örnek sadece eşiniz için değil sizin için de geçerlidir.

Evlilikte kadın nasıl davranmalı

8. İyi eş olmak için Dinleyin

İyi eş olmak
İyi eş olmak

İşte ilişkiyi oluşturan temel öğelerden bir diğeri de dinlemektir. İyi bir eş nasıl olunur? Tabi ki dinleyerek. Dinlemek sadece iyi bir eş olmanın kuralı değildir. iyi arkadaş olmanın, iyi sevgili olmanın, iyi ebeveyn olmanın, iyi patron olmanın hatta iyi bir insan olmanın temelinde yatar.

Dinlemek, etkili iletişim için en önemli araçlardan biridir. Belki konuşmaktan daha da önemlidir. Dinlemek derken herkes dinler ama herkes duyamaz. Dinlerken duymak istediklerinizle değil kocanızın söylemek istediği ile ilgilenin.

“Çalışma döneminde her zaman yanımda çalışan kişilere de aynı şeyi söylemişimdir. Müşterilerinizin bir şeyi nasıl anlattığı ile değil ne anlattığı ile ilgilenirseniz sonuca daha çabuk ulaşırsınız.”

Eğer evlilikte bir müessese ise sizde aynı taktiği kullanın. Kocanızın nasıl anlattığı ile ilgilenmeyin. Ne anlattığına dikkat kesilin. Bu şekilde hem anlatılanı daha iyi anlayacaksınız hemde ona olan saygınızı göstermiş olacaksınız. Dinlemek, onunla hemfikir olmanız gerektiği anlamına gelmez. Ama aynı fikirde olmasanız bile söylediklerini dinlemelisiniz.

9. Minnettar olmak

Erkekler de sevilmeye, takdir edilmeye ve övülmeye ihtiyaç duyar. Ona, çocuklar için ya da evde senin için yaptığı küçük şeyleri ne kadar takdir ettiğinizi söyleyin. Övgü onu sizin için daha fazla şeyler yapmaya teşvik eder ve çabalarının önemli olduğunu bildiren bir mesaj gönderir. Takdir göstermek için onu yerden göğe çıkartmak zorunda değilsin. Basit, gerçek ve içten bir “teşekkür ederim” yeterli olacaktır. Evlilikte kadın nasıl davranmalı sorusunun önemli bir özelliği de minnet duygusundan geçer.

10. Doğru dövüşleri seçin

Evlilik, farklılıkları olacak olan iki eşsiz bireyin bir araya gelmesi ile yaşanır. Uyuşmazlıklar ve farklılıklar bazen kavgalara yol açabilir. Ve bu kavgalar, çok fazla olursa, ilişkiyi zorlayabilir.

Bu, kavgalarınızı akıllıca düşünmeniz ve dövüşürken seçmeniz gerektiği anlamına gelir. Kendinize sorun – “Savaşmaya değer mi?” veya “Mutlu olmak mı, haklı olmak mı?” Egonuzun evliliğinize zarar vermesine izin vermeyin.

11. Dürüst olun

Dürüstlük ve güven ilişkisinin temelini oluşturur. Ev iyi evlilikler kandırmaca, aldatma ve yalan olmayan dürüst ilişkilere dayanız. Kocanızın size gözü kapalı güvenmeye ihtiyacı var. Tıpkı sizinde kocanıza gözü kapalı güvenmeye ihtiyacınız olduğu gibi.

Doğru olmak her zaman kolay olmayabilir. Bazen dürüstlüğün kocanı kızdırabilir ve hatta kavgalara yol açabilir. Ancak sahtekârlık, bir ilişkiye o kadar zarar verebilir ki, ortaklar tekrar birbirlerine güvenmek için zor zamanlar geçirir. Ufacık bir yalan dürüstlüğünüz hakkında kalıcı bir şüpheye sebep olabilir.

Kadın kocasına nasıl davranmalı

12. Kendiniz olun

İyi bir eş nasıl olunur
İyi bir eş nasıl olunur

Evliliklerdeki baş problemler arasında tarafların flört dönemindeki kişiler olmamasından geçer. Flört döneminde sırf ilgi odağı olmak için olmadığı bir kişi şekline dönüşen tarafların gerçek yüzleri nikahtan sonra ortaya çıkar.

Örneğin aileci olmayan biri bir bakmışsınız ki aileci oluvermiş. Her görüşmenizde eli kolu dolu olan kişi yerini bir sakız bile almayan kişiye bırakmış. Daha flört döneminde gerçek kendinizi gösterin. Kocanız olacak kişi kiminle evleneceğini net olarak bilsin.

13. İyi eğlenin, eğlenmeye zaman verin

Evliliğin her günü heyecan verici değildir. Yol boyunca bir yerlerde mutlaka can sıkıntıları ortaya çıkabilmektedir. Evlilik zaman içerisinde rutine girer ve aynı şeyleri her gün tekrarlarsınız. Sonunda o rutinlerin ufacıkta olsa dışına çıkıldığında tepkilere sebep olabilirsiniz.

Evliliğinizin bir rutine dönüşmesine izin vermeyin. Farklı zamanlarda mutlaka farklı şeyler planların. Geziler düzenleyin, pikniğe gidin, turlara katılın, film geceleri düznleyin, kocanızı birlikte yemek yapmaya zorlayın, spora gidin, dans edin artık ner ne yaparsanız yapın ama evliliğin sıkıcı rutinlerinden kurtulun.

14. Romantizmi arttırın

Romantizmi olmayan evlilikler er ya da geç sorun yaşamaya eğilimlidir. Bu yüzden romantizminizi bir ya da iki adım yükseltin. Bunun için pek bir şey söylemeye gerek yok. Siz kendinizi ve eşinizi zaten en iyi bilen kişisiniz.

İyi bir eş olmak, kocasının her ihtiyacına hitap eden itaatkâr bir eş olmak değildir. İlişkiye eşit derecede katkıda bulunan ve eşin kişiliğini tamamlayan mükemmel bir ortak olmakla ilgilidir. Evliliklerde bir çok şey karşılıklıdır, yani iyi bir koca istiyorsanız, iyi bir eş olmaya istekli olmalısınız.

İyi eş olmak hakkındaki fikriniz nedir? Aşağıdaki yorum bölümünden bizimle deneyimlerinizi paylaşın.

Leave A Reply

Your email address will not be published.