Take a fresh look at your lifestyle.

Gece, Uyku Terürü Nedir? Sebepleri ve Çözümleri Nelerdir?

0 2

Uyku terörünün sebepleri nelerdir. Gece terörünün belirtileri nelerdir? Peki gece terörü nedir? Sebepleri ve tedavisi nelerdir.Uyku terörü sorunu ile baş başa kalan bir çocuğa nasıl yaklaşmak gerekir?

 

Çocuğum her gece aynı saatte uyanıyor diyenlerden misiniz? Çocuğum her gece aynı saatte ağlayarak uyanıyor diyenler dikkat. Çocuğunuz gece terörü veya uyku terörü mağduru olabilir. Peki çocuklarda gece terörü nedir? Gece terörü ile ilgili tüm merak edilenleri öğrenmek için yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.

Gece Terörü Nedir?

Gece terörü veya “uyku terörü nedir?” sorununun cevabını en sade haliyle dille getirmek gerekirse uyanırken, uyurken veya uykuya dalma esnasında meydana gelen, fiziksel hareketler gösteren bir tür uyku bozukluğudur. Bu uyku bozukluğu genelde çocukların belirli saatlerde ağlaması veya ağlayarak, korkarak uyanmasına sebep olabilir.

 

Uyku terörü genellikle uykunun 3 – 4 evresinde meydana gelir. Seyrek olsa da uyuma veya uyanma esnasında da gözlemlenmektedir. Gece terörü mağduru olan bir çocuk genellikle çırpınarak, ağlayarak uyanır. Etrafını veya sizleri tanıyamaz veya tanımakta güçlük çeker. Hayali bir takım şeyler gördüğünü belirtebilir.

Uyku terörü kimlerde gözükür?

Gece terörü genelde 3 ila 15 yaşları arasındaki çocuklarda görülmektedir. Yaygın olarak saptanmış olduğu yaş aralığı ise 3 ila 7 yaş arasındadır. 9 yaşından sonra uyku terörü sorunu azalmaya başlar. Rahatsızlık genelde yedi yaşından önce kendini gösterir ve bir kaç yıl zorlu bir süreç sizleri beklemektedir.

 

Çocuklarda gece terörü ne kadar sürer?

Gece terörü süresi için tam bir süre vermek mümkün değildir. Fakat yapılan araştırmalar yaşanan sorunun 1,5 ila 20 dakika arasında olduğunu göstermektedir. Fakat genele bakıldığı zaman 1,5 ila 3 dakikalık bir süreçte her şey normale dönmektedir.

Uyku, Gece terörünün nedenleri nelerdir?

 

gece terörü
gece terörü

 

Gece terörü neden olur? Sorusunun cevabını aradığımız taktirde rahatsızlığın tek bir nedeni olmamakla birlikte bir çok sebebi olduğu düşünülmektedir. Gece terörünün nedeni, sebebi ile ilgili net ve bilimsel bir açıklama olmamakla birlikte aşağıda yazan maddelerin sebep olduğu düşünülmektedir.

  • Çocuğun içerisinde bulunduğu yaşamsal zorluklar.
  • Ateşin yükselmesi, yüksek ateş.
  • Yeteri kadar uyuyamama, uykusuzluk, uyku sorunları.
  • İlaç kullanımına bağlı yan etkiler.
  • Anestezi.
  • Geçmişte yaşadığı psikolojisini etkileyecek olaylar. ( Film, taciz, ölüm, yangın, deprem gibi )
  • Bilgisayar veya konsol oyunlarının etkisi. ( Korku içeren oyunlar )

Çocuğun fiziksel ve ruhsal olarak beyin ve hayal dünyasını etkileyecek her türlü sorun gece terörü veya uyku terörü sebebi olabilir.

Gece terörünün tedavisi, çözümü?

Rahatsızlığın net bir nedeni olmadığı için her hangi bir ilaç veya tıbbi tedavisi bulunmamaktadır. Ancak çocuğun bir psikoloğa gösterilmesi sebebin anlaşılması konusunda size ışık tutabilir ve uzmanın tavsiyesi ile bazı rahatlatıcı ilaçlar kullanılabilir.

Uyku terörü gibi bir sorunla karşılaşan ebeveynin kesinlikle kendi başına hareket etmemesi gerekmektedir. Aksi taktirde gece terörü çocuk üzerinde olumsuz etkilere yol açabilir

Uyku terörü yaşayan çocuğa nasıl davranmak gerekir?

Bu rahatsızlıkla baş başa kaşan kişiler kesinlikle çocuğu silkelemek, tokat atmak veya çocuğun yüzüne su atmak veya çocuğa bağırmak gibi eylemleri gerçekleştirmemesi gerekir. Çocuğun o anda yaşadığı sıkıntıdan ötürü sert hareket veya tepkiler çocuk üzerinde ciddi travmalara sebep olabilir.

Böyle bir durumda yapılabilecek en doğru hareket çocuğa sevgi göstererek avuç içleri ile yüzünü, elini, sırtını okşamak, sarılmak ve yumuşak bir ses tonu ile “ yanındayım, korkma, buradayım” gibi teselli kelimeleri kullanmak gerekir.

Gece terörü sorununu yaşayan çocuklar genellikle kendine geldiklerinde yaşadıklarını hatırlamayabilir. Hatırlaması konusunda ısrarcı olmak doğru bir yaklaşım değildir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.