Take a fresh look at your lifestyle.

Adet Ağrısı Nasıl Geçer Bitkisel Yöntemler

0 0

Adet ağrısı nasıl geçer, Adet sancısı nasıl geçer bitkisel yöntemler nelerdir?

Adet söktürücü bitkiler hangileridir? Adet söktürücü doğal yöntemler nelerdir? Adet dönemi ağrıları nasıl geçer? Adet ağrısı nasıl geçer bitkisel yöntemler hangileridir? Adet sancısına iyi gelen çaylar hangileridir?

Adet sancısı doğal yolla nasıl geçer? Adet sancısı doğal ağrı kesici olarak hangi bitkiler kullanılır? Regl döneminde doğal ağrı kesici bitkilerin etkileri nelerdir?

Adet dönemi her sağlıklı ve doğurgan kadının rutin yaşadığı çoğu kişide ağrılı ve sancılı geçen bir döngüdür. 

Regl döneminde yaşanılan sorunların çözümü için bu yazımızda adet söktürücü bitkiler nelerdir? Regl sancıları için neler yapılması gerektiğiniz biliyoz kadın ekibi sizler için araştırdı. İşte kadınların korkulu rüyası regl.

 

Regl dönemi her sağlıklı ve doğurgan kadının rutin yaşadığı çoğu kişide ağrılı ve sancılı geçen bir döngüdür. Rahim içerisinde oluşan duvar ve damar çeperi döllenme bulunmadığı için bir sonraki dönem yenilenmek üzere parçalanarak kanama yolu ile dışarı atılır.

Sağlıklı bir kadında 21-28 gün aralıklı döngüler halinde devam eder. Bu sürecin daha az yada 36 günden fazla olması durumunda mutlaka doktora başvurulmalıdır. 2 günden az yada 10 günden fazla süren kanamalar normal görünmemekte ve mutlaka tıbbı yardım gerektirmektedir. Regl beraberinde bir çok problemi de getirir.

Regl döneminde yaşananlar

Regl dönemi bilinenin aksine öncesi ve sonrası etkileri ile yorucu bir süreçtir. Regl döneminde yaşananlar kadınlar için ciddi sorunları da beraberinde getirmektedir. Regl döneminde aşırı halsizlik uyku yada uyuyamama, aşırı yemek yeme iştah açılması yada belirli yiyeceklere istek duyma gibi durumlar yaşayabilirler.

Regl dönemindeki kadınlar yoğun duygu durumu bozuklukları, duygu karmaşası yaşayabilirler. Birden kendini mutsuz üzüntülü hissetme ağlamaklı olma kolay kızma, öfkelenme kendini küçümseme umutsuzluk bunaltı gerginlik sinirlilik anlaşılamama gibi ani ve aşırı duygu bozukluğu durumu yaşanabilir. Uyuşukluk aşırı yorgunluk halsizlik odaklanma güçlüğü görülebilir.

Regl bilindiğinin dışında öncesi ve sonrası olan bir dönemdir. Regl öncesi kısa kramplar, ağrılar, baş ağrıs,ı göğüslere hassasiyet, şişlik, vücutta ödem, aşırı iştah, tatlı krizleri gözlemlenebilir. Regl dönemindeki bir kadının bu süreci daha rahat ve konforlu geçirebilmesi için yapılabilecek bir çok şey vardır. Bu dönemde bulunan kadınların etrafında onları anlayabilecek birilerinin olması kadınlar için en büyük şanstır.

Regl dönemi takvimi

Öncelikle regl döneminizi düzenli takip edebilmek için mutlaka bir takvim kullanmanız gerekir. Bunu telefonunuzda bulunan uygulamalarla takip edebileceğiniz gibi çantanızda küçük bir not defteri de bulundurabilirsiniz. Regl döneminizi hesaplamak, adet takvimini tutmak özellikle telefonlar sayesinde çok kolay bir hale gelmiştir. Kadınlar bu dönemde daha sinirli hırçın kavgacı alıngan kırılgan olabilirler. Çevresindekilerle huzursuzluk ve çatışmalar yaşayabilirler.

Kadınlar kadar çevresindekilere de iş düşüyor burada daha ılımlı anlayışlı olarak bu süreçte yardımcı olabilirsiniz. İlgi görmek her kadını mutlu eder. Karşı cins dışında kızınız kardeşiniz annenizin de size ihtiyacı olduğunu unutmayın. Regl zor ve gerçekten ağrılı bir süreçtir. Ağrılarınızı hafifletecek bir çok yöntem vardır. İlaç kullanımında mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir ancak ağrılarınızı azaltmak için bitki çaylarından yardım alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Hamileyken yataktan nasıl kalkılır?

Adet sancısına iyi gelen çaylar

Adet sancısı doğal yollarla nasıl geçer biliyoz ekibi sizler için araştırdı. Aşağıda verilmiş olan doğal çaylar adet sancısı doğal ağrı kesici olarak kullanılmakta ve regl döneminde yaşanılan sorunları en aza indirmektedir. Peki adet ağrısı nasıl geçer bitkilsel yöntemler nelerdir.

Sıcak kompres Adet sancısına İyi Gelir

Adet dönemi ağrıları nasıl geçer sorusu için ilk cevabımız sıcak komprestir. Rahim kaslarını rahatlatıcı etkisi bulunduğundan dolayı sıcak su torbaları yada ısıtıcı bant kullanabilirsiniz. Bu sayede adet dönemi ağrınızı büyük oranda azaltacak ve rahatlatacaktır.

Zencefil çayı adet sancısına iyi gelir

Regl döneminde doğal ağrı kesici olarak kullanılan zencefil çayını hazırlamak için 1 su bardağı suya bir miktar taze zencefil rendeleyip 5 dakika kaynatıp süzün. Bir kaç damla limon ve bal ile tatlandırarak günde 2 kez tüketebilirsiniz. Adet döngünüzü düzenler. İltihap giderici özelliği vardır.

Tarçın çayı adet sancısına iyi gelir

Tarçın bilinen en iyi adet sancısı doğal ağrı kesicilerden biridir.1 bardak sıcak süte 1 çay kaşığı tarçın ekleyip yada çubuk tarçınla içebilirsiniz yada 1 bardak sıcak suya 1 çay kaşığı tarçın ekleyip 2 dakika kaynatıp günde 2 kez tüketebilirsiniz. İçerisinde bulunan kalsiyum demir ve magnezyum sayesinde kramp ve ağrılarınızı rahatlatacak ayrıca tatlı krizlerinizi azaltacaktır. Bu küre adet döneminizden 3 gün önce başlayabilirsiniz.

Papatya çayı adet sancısına iyi gelir

Regl döneminde doğal ağrı kesici olarak kullanılan papatya çayını hazırlamak için 1 bardak sıcak su 1 tatlı kaşığı kuru papatyayı 5 dk. demleyip bir kaç damla limon ve bal ile tatlandırabilirsiniz. Bulantı kusma hazımsızlık şişkinlik ağrı ve kasılmalara iyi gelecektir.

Maydanoz çayı adet sancısına iyi gelir

Regl dönemi karın ağrısı bilinen en iyi bitkilerden biride maydanozdur. Yarım demet maydanozu 1 bardak sıcak suda 5 dakika kaynatıp dinlendirin ılıyınca günde 2 kez tüketebilirsiniz. Ayrıca adet söktürücü özelliği bulunmaktadır.

Keten tohumu adet sancısına iyi gelir

2 yemek kaşığı keten tohumunu yoğurt yada salatanıza ekleyerek tüketebilirsiniz. İçerisinde bulunan yağ asitleri sayesinde hormonlarınızı dengeleyerek regl donemi kadın ağrısı sorunlarının azalmasını sağlar. Rahim içi sorunlar ve doğurganlıkla ilgili sıkıntılara da iyi gelir.

Rezene çayı adet sancısına iyi gelir

1 bardak kaynamış suya 1 tatlı kaşığı rezene tohumu ekleyip kısık ateşte 5 dakika demleyin. Süzdükten sonra bal ile tatlandırıp günde 2 kez yine regl döneminden 3 gün önce uygulamaya başlayabilirsiniz. Adet sancısının azaltması rahatlatması krampları azaltması ve sizi sakinleştirmesi için kullanabilirsiniz.

Karışık bitki çayları adet sancısına iyi gelir

Civanperçemi aslanpençesi çobançantası ve adaçayı ile ister karıştırıp bir çay isterseniz tek tek kullanarak bitki çayları hazırlayabilirsiniz. Bir taşım kaynatıp bal ile tatlandırıp regl dönemi doğal ağrı kesici olarak kullanabilirsiniz.

Soğan suyu adet sancısına iyi gelir

1 adet soğanı parçalayarak 2 bardak su ile kaynatıp ılıyınca tüketebilirsiniz. Müthiş bir adet söktürücüdür. İsterseniz adet döngünüzü düzenlemek için 15 gün boyunca uygulayabilirsiniz. Günde 2 kez tüketebilirsiniz.

Safran çayı adet sancısına iyi gelir

1 tutam safranı 1 bardak sıcak suda kaynatıp bal ile tatlandırıp kullanabilirsiniz. Kasılma ağrı sancı için iyi gelecek ağrılarınızı azaltacaktır.

Civan perçemi çayı adet sancısına iyi gelir

Kür olarak etkili olması için regl döneminden 3 gün önce uygulamaya başlayabilirsiniz. Yarım litre suya kaynar suya 1 çay kaşığı civanperçemi otu ekleyip kısık ateşte bir kaç dakika demleyip sabah akşam günde 2 kez tükettiğiniz taktirde adet sancılarının ortadan kaybolduğunu göreceksiniz.

Nane çayı adet sancısına iyi gelir

Adet sancısına iyi gelen çaylar arasında bulunan nane çayı için1 bardak sıcak suya 1 çay kaşığı nane ekleyip demlendirip günde 3 kez tüketebilirsiniz.

Melisa çayı adet sancısına iyi gelir

Regl ağrısı için melisa çayını ister sallama paket çay olarak isterseniz aktarlardan alıp kendi çayınızı hazırlayabilirsiniz. Şişliğe ödeme iyi gelir sakinleştirir ve ağrılarınızı mutlaka hafifletir.

Ahududu çayı adet sancısına iyi gelir

Aden dönemi ağrılarına iyi gelen ahududu çayı krampları önler yabanmersini çayı kasları rahatlatır ağrıları azaltır.

Fesleğen çayı adet sancısına iyi gelir

1 bardak sıcak suya 1 çay kaşığı fesleğen 10 dakika dinlendirip içebilirsiniz. Dinlendirici ve yatıştırıcı etkisi olduğu için günde bir kez tüketmeniz önerilir. Fazlası aşırı halsizlik yapabilir.

Adaçayı adet sancısına iyi gelir

1 bardak sıcak suya 1 tatlı kaşığı ada çayı ekleyip 2 dakika demlendirip içebilirsiniz. Mutlaka ağrılarınıza iyi gelecektir.

Kekik çayı adet sancısına iyi gelir

1 bardak sıcak suda 1 yemek kaşığı kekiği 3 dakika demleyip günde 2 kez kullanabilirsiniz. Midenizi rahatlattığı gibi ağrılarınızı da rahatlatacaktır.

Zerdaçal çayı adet sancısına iyi gelir

Adet sancısı doğal yolla nasıl geçer diyenlere mutlaka zerdeçal çayı tavsiye edilmektedir. 1 su bardağı süte yarım çay kaşığı zerdeçal ekleyip günde 1 kez tüketebilirsiniz. Rahim kaslarınızı rahatlatacak ve ağrılarınızı azaltacaktır.

Rezene çayı adet sancısına iyi gelir

1 su bardağı suda 2 yemek kaşığı rezeneyi 1 gece bekletip süzüp tüketebilirsiniz. Ağrılarınızı azaltmada mutlaka faydasını göreceğiniz.

İlginizi Çekebilir: Ev yapımı doğal varis kremi

Bitki çayları dışında süt, balık, ayçiçeği, soya fasulyesi, yerfıstığı, ceviz, balık, mısır, fındık, elma, incir, limon, portakal, ananas, muz, ciğer, böbrek, yumurta, yeşil yapraklı sebzeler, tüketebilirsiniz.

Ayrıca kramp ve şişliklere karşı mutlaka günde 3 litre su tüketmelisiniz. Suya atacağınız bir çubuk tarçın ile tatlı krizlerini önleyebilirsiniz. Ayrıca vücudunuzda ödem olacağı için tuzu azaltmak gerekir.

 

Son olarak sizin için bir kaç küçük öneride bulunacağım. Regl döneminizi mutlaka takip edin. Öncesi ve sonrası bitki kürleri ve çayları ile destekleyin. Çantanızda mutlaka ped. ağrıkesici ve çikolata 🙂 bulundurun. Seçeceğiniz ped’ e mutlaka önem verin. Gece sızıntılarına karşı mutlaka boyutunu ayarlayın. Ped inizi sık sık değiştirin olası enfeksiyon ve kötü koku oluşumunu hiç kimse istemez. Oturacağınız yere mutlaka dikkat edin gerekirse hırkanızı yada herhangi bir şey serin.

 

Regl dönemindeki kadınlar için erkeklerinde yapabileceği bir çok şey bulunmakta. Bu dönemi kötü ve olumsuz olarak yüzüne vurmayın aksine sağlıklı bir kadın olduğu için onu motive edin. Bu dönem duygu karmaşası yaşadığı için önemli konuları konuşmayı sonrasına erteleyin. Daha anlayışlı ılımlı ve sevecen davranın.

Küçük hediyelerle mutlu edebilirsiniz. Regl dönemindeki kadınlar yorgun halsiz ve ağrılı olacaktır. Sosyal aktiviteler yerine yalnız dinlenmek isteyebilir ona uygun ortamı hazırlayın. Aşırı iştah yada yeme isteği olabilir. Kırıcı olmak yerine ona eşlik edin. Vücudundaki değişim ve ağrılar nedeni ile nasıl görünürse görünsün mutlaka iltifat edin. Önemli olduğunu hissettirin.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.