Biz Biliyoz

Gece Yatmadan Önce Süt İçmenin 10 Faydası

  • 30 Aralık 2018
  • 564 kez görüntülendi.
Gece Yatmadan Önce Süt İçmenin 10 Faydası

Yatmadan Önce Süt İçmenin yararları nelerdir? Süt, ilk çağlardan bu yana kullanılan su kadar önemli en temel besin kaynaklarından biridir. Süt sağlık için gerekli olan çeşitli vitamin ve mineralleri içerisinde barındırmaktadır. Bu yazımızda gece yatmadan önce süt içmek, Yatmadan önce süt içmek zararlı mı? Gibi sorunların cevaplarını bulacaksınız.

Süt sağlıklı bir besin maddesi olarak kabul edilir. Bu nedenle, gününüze bir bardak sütle başlamak sağlık ve özellikle kemik sağlığı açısından avantajlı olacaktır. Fakat uzmanların çoğu, gece yatmadan önce ılık süt içmeyi öneriyor. Yatmadan önce süt tüketmek zor bir günün ardından rahatlamanıza ve daha iyi uyumanıza yardımcı olacaktır.

 

Süt tüketimi, önemli besin değeri nedeniyle sağlıklı beslenmenin en temel maddesidir, 200 gram süt yaklaşık 94 kaloridir. Yaklaşık olarak sütün içeriği şu şekildedir. %87,3’ü su olan sütün %5’i karbonhidrattan oluşmaktadır. Süt içerisinde %3,5 yağ bulunurken, %3,4’ü ise protein den oluşmaktadır. Sütün %0,7’si mineraldir.

Yatmadan önce süt içmek zararlı mı?

Sütün insanlar için faydalı olduğuna dair eğer aksi bir durum yoksa hiçbir şüphe yoktur. Peki ya geceleri süt içmek? Bir çok kişi özellikle geceleri iyi geleceğini söyleyerek çocuklarına yatmadan önce süt vermektedir. Süt ve süt ürünleri, uykuya yardımcı amino asit olan triptofan içerir. Triptofanın uykuya yardımcı olan yatıştırıcı bir etkisi vardır. Süttün içerisinde uyku düzenini, düzenlemeye yardımcı olan melatonin hormonu bulunmaktadır. Yalnız tek başına süt içmek uyku için yetersiz olabilir. Tüketen protein ve karbonhidratlarla birlikte veya sonrasında süt içmek kan dolaşımına kolaylaştırmaya yardımcı olan insülin salınımını uyardığı için uykuyu daha etkin hale getirmesi muhtemeldir.

Ancak bazı uzmanlar sütün uykuyu düzenlediğinin sadece bir efsane olduğuna inanıyor. Sütün uykuyu teşvik edici özelliği olmadığını süt içildiği zaman uyku gelmesinin psikolojik bir durum olduğunu savunuyor.

Fakat her ne şekilde olursa olsun süt ve süt ürünleri öyle yada böyle uykuyu getiren bir besin maddesi olduğu açıkça ortada. Sütü yatmadan bir kaç saat önce alınması faydalı olabileceği gibi yatarken de içilmesi dahi uykuyu getirebilir. Yatmadan önce uygun olan süt tüketimi bir bardaktır. Ne kadar faydalı bir ürün olursa olsun her şeyin fazlası zarardır. Fazla miktarda alınan süt sindirim sistemini olumsuz etkileyebilir.

Gece süt içmenin faydaları

Yatmadan önce gece süt içmenin sağlığa faydalarından bazıları şunlardır:

1. Süt rahat uyumanıza yardımcı olur

Yatmadan önce süt içilmesi uyku kalitenizi önemli ölçüde artırabilir. Süt, uyku düzenini olumlu yönde etkileyebilecek bileşenlere sahiptir. Stres, sıkıntı ve yorgunluk nedeniyle uykuya dalmakta güçlük çekenlerin rahat bir uyku için, yatmadan önce bir bardak süt içmeleri tavsiye edilir.

2. Kilo vermeye yardımcıdır

gece-yatmadan-sut-icme

Geceleri süt içildiğinde kilo kaybı sağlanabilir. Gece açlık hissine iyi geleceğinden ötürü tokluk hissi verir. İnsanlar gece yarısı atıştırma dürtülerine sadece bir bardak ılık süt içerek başarılı bir engel olabilirsiniz. Ayrıca, süt kan şekeri seviyelerinin korunmasına yardımcıdır. Özellikle az yağlı süt uzmanların tavsiyesidir.

3. Sağlıklı kemik gelişimi için süt

Süt, sağlıklı kemiklerin oluşumu için gerekli olan kalsiyum emilimini gerektiren D vitaminine sahiptir. D vitamini, ‘kırılgan kemik’ rahatsızlığı, kalp hastalığı ve diyabet gibi birçok hastalığın neden olduğu oluşum ve zararı engellemeye yardımcıdır.

4. Süt cildi besler

Cilt için geceleri süt içmenin birçok faydası vardır. Düzenli süt tüketimi cildin gençleşmesine yardımcı olur veya cilt üzerindeki zamanın etkilerini azaltır. Süt cildin elastik yapısını koruyama yardımcıdır. B12 vitaminine sahiptir. Sütte bulunan A Vitamini, yeni hücre oluşumlarını destekler ve farklı cilt rahatsızlıkları ile savaşarak sorunsuz bir cilt görünümüne yardım eder.

İlginizi Çekebilir: Unutkanlık için ne  yapmak gerek.

5. Enerji verir

Gece uyumadan önce süt içmek, ertesi güne daha enerjik uyanmasını sağlar. Gün boyu aktif ve iyi bir ruh halinde kalmanıza yardımcı olur.

6. Stres seviyelerini düşürür

sut-icmek

Yatmadan önce süt içmek stresi azaltmak için harika bir doğal üründür. Sütte bulunan protein ve Lactium, kan basıncını azaltarak, kasları gevşetir ve stres altındayken vücut tarafından salınan bir hormon olan kortizol seviyelerini düşürerek vücut üzerinde rahatlatıcı bir etki yaratabilir.

7. Kolesterol seviyelerini düzenler

Yarım yağlı veya yağsız süt tüketmemek, kolesterol seviyesini düşürme konusunda harikalar yaratabilir. Sütün içerdiği proteinler kötü kolesterolü (LDL) azaltma etkisine sahiptir. Süt aynı zamanda iyi kolesterol yani (HDL) arttırabilir. İnek sütü, kalp sağlığına olumlu ölçüde katkıda bulunur. Süt yoğun miktarda A, D vitaminleri ve kalsiyum içerir.

8. Sindirim Geliştirir

Bal ve sütün büyülü karışımı, arzu edilen enerjiyi verir. Sağlık açısından büyük bir güce sahiptir. Yatmadan önce bal ile süt içmenin faydalarından biri sağlıklı sindirim için faydalıdır. Süt, bal ile birleştirildiğinde, iyi bakterilerin büyümesini besleyen ve bağırsakta hastalığa neden olan kötü bakterileri ortadan kaldırabilen prebiyotik etkiye sahiptir.

9. Öksürüğe karşı süt

Geceleri zerdeçal ekleyerek hazırlanan ılık sütü yudumlamak soğuk algınlığı ve öksürük belirtilerini hafifletmek için güçlü bir doğal ilaç görevi görür. Zerdeçal sütün antioksidan ve antibakteriyel özellikleri arttırır.

10. Bağırsak rahatsızlıklarına süt

Geceleri soğuk süt içmek, mide asidinin düzenlenmesine yardımcıdır. Kabızlık, şişkinliğe iyi gelir fakat bazı bünyelerde gaz sorunu oluşturabilir. Aynı zamanda ılık süt mide yanmasına doğal ve en etkili çözümler içerisindedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Hande dedi ki:

    Ah birde gaz yapmasa

    1. Biliyoz.com dedi ki:

      Haklısınız. Nedendir bilinmez ama bu devirde gaz herkesin yaşadığı en sancılı sıkıntılar içerisinde yer alıyor

BİR YORUM YAZ