Gece yatmadan su içmenin faydaları

 Gece yatmadan su içmenin faydaları

Suyun sağlık açısından önemini söylememize gerek yoktur sanırım. Peki gece yatmadan önce su içmenin faydalarını biliyor musunuz? İşte uyumadan önce su içmenin faydaları.

Kadınların vücudunda yaklaşık yüzde 50 olan su oranı erkeklerde ise yüzde 60 civarındadır. Çocuklarda ise bu oran yüzde 75’e kadar çıkmaktadır. Su yaşam için gereken temel maddeler arasındadır. Su olmazsa yaşam olmaz. Peki gece yatmadan önce bir bardak su içmenin faydalarını biliyor musunuz? Uyumadan önce içilen su sağlık için faydalı mıdır?

Gece yatmadan önce su içmenin faydaları

uyumadan önce su içmenin faydaları

uyumadan önce su içmenin faydaları

Uyumadan önce su içmenin faydalarına geçmeden önce suyun iki hidrojen ve bir oksijen atomundan oluştuğunu ve içerisinde vücudun ihtiyacı olan bir çok mineral barındırdığını bilmenizi isteriz. Uyumadan önce içilen su ise vücudun işlevsellik açısından gerekli maddeleri almasını sağlar. Peki gece yatmadan önce su içmenin diğer faydaları nelerdir?

Kalp krizini önlemeye yardım eder.

Uyumadan önce içilen bir kaç bardak su gece uykuda kalp krizi geçirme oranını aşağıya düşürür. Vücudun sıvı kaybetmesi kanın akışkanlığını azaltır. Kanın akışkanlığının azalması ise kalp krizine sebep olmaktadır. Gece yatmadan önce içilen bir veya bir kaç bardak su kanın akışkanlığını normal düzeyde tutar.

Felç riskini azaltır

Gece yatmadan önce su içmek kanın akışkanlığını hızlandırdığından ötürü uykuda felç geçirme ihtimalini en aza düşürür.

Su oranını sabit tutar

Özellikle sıcak havalarda terlemeye bağlı olarak kaybedilen su seviyesinin dengede kalmasını sağlayarak vücut ısısının da düzenlenmesine destek verir.

Metabolizmayı çalıştırır

Uyumadan önce içilen su metabolizmanın çalışmasını hızlandırır. Çalışan metabolizma ise yağ yakmaya yardımcıdır.

Böbrek taşı oluşumunu engeller

Böbreklerin sürekli hareketsiz kalması içerisinde bulunan atıkların sabit durarak birbirleri ile etkileşime girmesini sağlar. Gece yatmadan önce içilen su böbrek taşı oluşumunu engeller.

Kan şekerinin düşmesini önler

Uyumadan önce içilen su vücudun kan şeker seviyesini düzenleyerek kan şekerinin düşmesini engellemeye yardım eder.

Kabızlığı önlemeye yardım eder.

Gece yatmadan önce içilen bir bardak su ertesi gün için kabız olma ihtimalini en aza düşürür.

Cildin beslenmesini sağlar

Cildin kırışmaması ve genç görünmesi için en önemli maddelerden biri sudur. Susuz kalan cilt solgun, mat ve daha fazla kırışık gözükür. Cildin genç kalması için gece yatmadan önce su içmek faydalıdır.

Belki defalarca duymuşsunuzdur her gün iki veya üç litre su içilmesi gerektiğini su hayattır, su sağlıktır. Gece yatmadan önce içilecek suyun aynı zamanda şu faydaları bulunmaktadır.

  • Emziren kadınlarda süt oluşumunu arttırır.
  • Metabolizmanın çalışması ile vücutta tutulan yağ miktarının azaltılmasına yardımcıdır.
  • Sindirim sisteminin çalışmasını sağlar.
  • Sinir sistemini düzenler.
  • Vücutta toplanan zararlı maddelerin atılmasını sağlar.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın