Geçmişten Günümüze Kadar Gelen Batıl İnançlar

 Geçmişten Günümüze Kadar Gelen Batıl İnançlar

Geçmişten günümüze kadar gelen ve halen aktif olarak kullanılan batıl inançlar nelerdir? Batıl inanç nedir? Batıl inanç ne demek? İşte tüm sorularınızın cevabı.

Batıl inanç ne demek? Batıl inanç bilimsel bir gerçeğe dayanmayan inanç yada davranışların tümüne batıl inanç denir. Batıl inan nedir’in anlamını öğrendiğimize göre işte ülkemizde yaygın olarak kullanılan batıl inançlar.

Kara Kedi

Geçmişten bu güne kadar ulaşmayı başarabilmiş batıl inançlar listesinin ilk sırasını kara kediler kapsamakta. Sanırım herkes biliyordur kara kedinin uğursuzluk demek olduğunu. Peki bu güne kadar kara kedi görüpte bir uğursuzluğa şahit olan oldu mu?

Evde Şemsiye Açmak

Sanırım alım gücünün düşük olduğu dönemlerde çocuklar şemsiyeyi kırmasın diye ortaya atılmış bir söz. Evde şemsiye açıldığında o evin beti bereketi kaçar mış mış mış.

Birinin Üzerinden Atlamak

Birinin üzerinden atlarsanız eğer o kişinin boyu uzamaz kısa kalırmış. Vücut yapısı, kas yapısı, genetik bunlar boş şeyler üzerinizden biri atladım mı tüm genetik yapınız bozulur aman dikkat.

Kulak Çınlaması

Sanırım en çok kullanılan batıl inançlardan biri. Eğer kulağınız çınlıyor ise biri sizin hakkınızda konuşuyordur. Hemde öyle bir konuşuyordur ki anlatılmaz yaşanır.

Birine Bıçak Turmak

Çok az kullanılsa da eğer elinizde bir bıçak veya kesici alet var ise ve onu birine doğrultuyor sanız o bıçak uzar ve karşımızdaki kişiye zarar verir. Keşke böyle birşey olsa. Birine bıçağı tutsak ve bıçak Pinokyo’nun burnu gibi uzasa. Demirin kilosu kaç para biliyor musunuz. Zengin olurduk zengin.

Dilek Havuzu

En yaygın batıl inançlardan biridir. Yatır türbe gibi yerlerde bulunan havuzlara para atmak adettendir. Dileğiniz var ve kabul olmak istiyorsanız önce havuza rüşvet vereceksiniz. Sonra dileğiniz kabul olacak.

Merdiven Altından Geçme

Farklı yerlerde farklı kullanılsa bile merdiven altından geçen ya bekar kalır yada boyu uzamaz. Eğer merdiven altından geçtiyseniz geri geçmek zorundasınız hemde geri geri.

Avuç İçinin Kaşınması

Eşer sağ avucunuz kaşınıyo sa para gelecek, sol avucunuz kaşınıyor sa para çıkacak. Benim hep sağ kaşınıyor ne gelen var ne giden.

Gözden Öpmek

Eğer biri ile öpüşüyor sanız ve kazara gözünden öper seniz hapı yuttunuz ayrılık vakti yakındır. Bu kadar boşanmanın sebebi gözden öpmek olsa gerek.

Köprüde Veda Etmek

Delinin biri kuyuya taş atmış kırk deli çıkaramamış. Eğer bir tanıdığınızla köprüde vedalaşır sanız onu bir daha göremezsiniz. Başına talihsiz bir kaza gelir. Bu sizin açınızdan peki aynı şeyi karşınızdaki de düşünüyorsa. Ya o kaza size gelirse.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın