Biz Biliyoz

Hayır Demenin Önemi. Hayır Diyebilmek Neden Önemli

  • 24 Ağustos 2020
  • 99 kez görüntülendi.
Hayır Demenin Önemi. Hayır Diyebilmek Neden Önemli

Hayatın her yerinde ve her alanında başarılı olabilmek veya başarıyı arttırabilmek için kullanmamız gereken öyle bir kelime var ki bu kelimenin gücü tartışmaya bile kapalı. Hayır. Bu makalemizde hayır demenin önemini inceleyeceğiz. Hayır diyebilmek neden önemli?

Millet olarak basit anlamda çok kullandığımız ama gerçek anlamda kullanmayı bir türlü başaramadığımız hatları oldukça net ve keskin bir kelimedir hayır.

Hiç birimiz her şeyi bilmek zorunda değiliz. Öyle bir potansiyele sahip kimse yok bu dünyada. Hayır dediği için cahil yerine konan, sevilmeyen kimsenin olmadığına inanın. Hatta hayır diyemediği için sevilmeyen insanların olduğunu da makalenin sonunda anlayacaksın.

Hayır Demenin Önemi

Çok kolaydır ağızdan çıkması altı üstü iki hece ha-yır ama içimizde öyle bir güç var ki çıkaramıyoruz o kelimeyi bir türlü. Sanki alt taraftan Bir şey çekiyor kelimeyi içeri.

  • Şurayı biliyor musun? Hayır.
  • Şu filmi izledin mi? Hayır.
  • Şu kitabı okudun mu? Hayır.
  • Baba bugün geç yatayım mı ? Hayır.
  • Baba 5 lira versene Ne 4 liramı ne yapacaksın 3 lirayı dolandırma lafı hayır.

Kişisel gelişim önerileri içerisinde yer alan hayır demenin önemini anlamaya çalıştığımız bu yazımızda hayır kelimesinin insanlar üzerinde oluşturduğu baskıya da dikkat etmek gerekebilir. İnsanlar neden hayır diyemez?

Belki bir cehalet kelimesi gibi geliyor bize belki de diktatörce bir yaklaşım ama sınırlarının net olmasını istiyorsan net bir şekilde anlaşılmak istiyorsan ve hatta başarılı olmak istiyorsan hayatta kullanman gerekiyor bu kelimeyi. Hayır.

Hayır kelimesi çok büyük anlamlar taşır ve illa başkasına söylenebilen bir kelime değildir. İnsan kendisine de hayır diyebilmelidir yeri geldiğinde. Çünkü başarının sırlarından biri odaklanmaktır ve odaklanamamayı sağlayan etkenlerden biri de kendimize dahi hayır diyememektir.

Hayır demenin önemi

Şu anda bu makaleyi okuyorsan sende hayır demenin  önemini merak edenler içindesin ve telefonun susmuyor belki de gelen mesajlardan bildirimlerden, belki yazıyı bekletip o mesajlara cevap veriyorsun. Engelledin işte odaklanmanı sen bu anı bu zamanı bu makaleyi okumak için ayırdın kendine ve kendine hayır diyemediğin için o anki odağını değiştirdin.

İş hayatında da aynısı başkalarına hayır diyemediğin için her zaman sen harıl harıl çalıştın ve başkalarının iş yükünü de üstüne aldın sen 5 iş yaparken onlar 3 iş yaptılar ve işleriniz hep aynı zamanda bitti. Çünkü hayır diyemediğin kişilerin işini sen üstlenirken vitesini 5 e çıkardın onlar ise sahilde sevgilileriyle aheste aheste mehtaba karşı 3. viteste gezindiler.

Etrafında olan bir çok şey ve bir çok kişi senin odağını kendi üzerine çekmeye çalışıyor bilinçli yada bilinçsiz bir şekilde. Onunla ilgilenmeni istiyor ki dürüst olmak gerekir se bende senin odağını kendi üzerime çekmeye çalışıyorum ama hayır demelisin gerektiğinde kendine ve çevrene.

Hayır diyebilmek neden önemli

Özgür değilsin hayır diyemediğin sürece. Hep bir şeylerin, birilerinin yada kendinin esareti altında olduğunun farkında değilsin. Sınırlarını kendin çizdiğin kadar özgürsün bu hayatta. İstemeye istemeye yaptığın şeyler senin ayağındaki prangalardan başka bir şey değildir. Hayır diyemediğin için herkesin baskısını hissedersin üzerinde.

Şimdi size çok ilginç bir örnek vereceğim. Şu anda bu makaleyi okuyanların eminim ki en az yarısı kullandıkları akıllı telefonların susmamasından şikayetçidir. Gelen bildirimlerden sürekli gelen maillerden, bitmek bilmeyen sonu gelmeyen mesajlardan.

Peki şikayetçi olanların kaç tanesi kapattı o telefonu bir gün boyunca. Eminim ki kapatanların sayısı %5 i geçmemiştir. Neden esirsin çünkü kendi kendinin esirisin, kendi esaretinde boğuluyorsun. Hoşuna gitmeyen istemediğin bir şeyi bile kendine hayır diyemediğin için yapıyorsun.

Sonra sorsan herkese ben özgürüm der. Hee özgürsün ortaya bir külah koyalım sen ona anlatmaya devam et özgürlüğünü.

Özgürlük nedir biliyor musun? Kimsenin ve hiç bir şeyin boyunduruğu altına girmemektir. Hayır gibi net ve keskin çizgileri vardır özgürlüğün. Sırtına bir çanta alıp sağa sola gitmek değildir. Özgürlük kendi sınırlarını net bir şekilde çizebilmektir.

Hayır diyemediğin için bu güne kadar kimlerin angaryasını üstlendin? Herkesin her şeyine yetiştin peki mutlu edebildin mi milleti? Senin bir işin olduğu zaman o angaryasını üstlendiğin kaç kişi koştu senin işine. Hani kaba bir tabir vardır kıyakçılığın sonu ayakçılıktır diye hayır diyemediğimiz için kaçımız ayakçı oldu çıktı aramızdan.

Ama sorumlusu sensin senden talep edilen şeyleri istemesen de yerine getirdin. Kendini iyilik perisi gibi gördün ve o isteklerin ardı arkası kesilmedi. Ne zaman birinin bir işi olsa hemen akıllarına gelen sen oldun. Hatta arkandan bak filancayı arıyayım o beni kırmaz halleder bu işi dedi. Hele bi halletme de bakalım yüzüne bakan olacak mı?

Hayır diyebilmek neden önemli

Olmayacak çünkü bunu sen istedin. Sen alıştırdın herkesi. Korktun yalnız kalmaktan belki de seni sevmezler sandın. Her şeye evet dedin. Kimsenin seni sen olduğun için sevmesine de fırsat vermedin. Ve açık konuşayım mı dostum insanların işini gördüğün kadar ve o anlık değerlisin.

Benim gözlemlediğim doğrultuda sınırlarını çizebilenler ve hayır diyenler genelde çevresinde lider görevini üslenmektedir. Şimdi arkadaş gurubunuzu bir düşünün kişileri bir gözden geçirin aralarında genelde gurubu yönlendiren biri vardır. Bildin sen onun kim olduğunu.

Şimdi o kişiyi de bir düşün bakalım kaç kişinin işine koşuyordur. Kimlerin bir işine yardımcı olup destek vermiştir. Mış gibi gözükür çoğu zaman ama hiç bir şey yapmaz ve ne hikmetse herkesi de yönetir yönlendirir.

Neden biliyor musun sınırları nettir. İnsanlar onu kendi olduğu için sever sayar ve herkes bilir onun sınırlarını kimse ondan Bir şey istemez.

Ve gelelim diğer konuya bilmediği şeyleri bile biliyormuş gibi davranarak hayır diyemeyenlere. Sana sordularsa Ankara’ ya gittin mi diye deme ya kenarından kıyısından geçtim diye hayır de dostum yadırgayacak varsa yadırgasın. Arkandan biliyormuş gibi davranıyor demelerinden çok daha iyidir.

Hayatın her yerinde ve her alanında başarılı olabilmek veya başarıyı arttırabilmek için kullanmamız gereken öyle bir kelime var ki bu kelimenin gücü tartışmaya bile kapalı. Hayır. Bu makalemizde hayır demenin önemini inceledik. Hayır diyebilmek neden önemli?

Hayır diyebilmenin önemini aşağıda bulunan videomuzdan da izleyebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ