Biz Biliyoz

Kelebekler Gamsız Uçar Kitap Özeti

  • 30 Kasım 2020
  • 135 kez görüntülendi.
Kelebekler Gamsız Uçar Kitap Özeti

Mükemmel bir yapıt daha getirdim sizlere. Kitabımız Ahmed Günbay Yıldız‘ın kaleminden çıkmıştır. Kasım 2013 basımlı olan kitap, Timaş Yayınları ile piyasaya sürülmüştür.

 

Çocuğuna karşı sorumluluğunu yerine getiremeyen ebeveynler, onu şefkatle on altısına kadar büyüten babaannesi ve dedesi, ailesinden beklediği ilgiyi alamayıp bunalıma giren genç bir çocuk.

 

Haluk henüz on altı yaşındadır. Bu yaşına kadar dedesi ve babaannesi ona bakmıştır. Babaannesinin vefatından sonra ise oğullarını yanlarına almışlardır. Haluk dedesinden ayrı düştüğü için çok üzülür. Bunalıma girer. O hep dedesini örnek almıştır. Dedesinin sözlerine göre hareket etmiştir. Ancak dedesinden ayrıldıktan sonra bir süre danışamamıştır. Sonradan ev telefonuyla bazen cep telefonuyla dedesiyle görüşür.

Haluk anne-babasına karşı tepkilidir. Bu tepkisini sürekli dile getirir. Bir gün annesi dayanamaz ve Haluk ile münakaşaya girer. O gün annesi Haluk’a ‘Bizim gibi çağdaş yaşa, deden gibi değil.’ der. Haluk o günden sonra normal, sessiz, kendi halinde bir çocuk olmaktan çıkar. Annesinin ‘çağdaş ol’ sözünden sonra Haluk saçını düzensiz bir biçimde uzatır, kulağını deldirip küpe taktırır, yırtık kot pantolonlar giymeye başlar. Sürekli mahalle de kavga çıkarır. Özellikle annesi ve babası evdeyken müziği son ses açar. Artık Haluk’un anne-babası şikayet almaya başlar. Artık dayanamazlar ve annesi oğluyla konuşur. Oğlu ise çağdaş olduğunu kötü bir şey yapmadığını belirtir. Annesi sinirlenir ve bunların hep dedesinin yüzünden olduğunu söyler. Bunun üzerine Haluk öfkelenir ve ebeveynlerine karşı taraf alır.

 

Haluk artık büyümüştür. Anne-babasıyla kavgalıdır. Bu nedenle dedesinin yanına taşınır. Buradayken başına belalar gelir. Hapse girer. Sonradan suçsuz olduğu kanıtlanır ve çıkar. Sonunda ise beklenmedik biriyle evlilik kararı alınır.

 

Şimdi beğendim mi, beğenmedim mi ona gelelim. Şahsen beğenmedim. Böyle bir cümle kurarsam çarpılırım. Tabi ki beğenmedim. Çünkü ba-yıl-dım. Cidden çok mükemmel bir kitap. Zaten Ahmed Günbay Yıldız’ın müthiş kaleminden çıkmışsa tabii ki güzel olur.

 

Kitapta beklenmedik yerlerde, beklenmedik kişilerle, beklenmedik gelişmeler oluveriyor. Sizi acayip mutlu eden yerleri de mevcut, aniden şok eden yerleri de mevcut.

Bayıla bayıla -mecazi anlamda tabi ki- bitirdiğim bir kitap daha. Eminim siz de aynı şekilde bitireceksiniz. Çok acayip derecede şiddetle öneriyorum. Okumalısınız. Hatta okuyun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ