Take a fresh look at your lifestyle.

Güneş Lekelerine Doğal Çözümler Nelerdir

0 3

Her ciltte olmasa bile bir çok insanın ortak sorunları arasında güneş lekeleri gelmektedir. Kış aylarında bile ortaya çıkan güneş lekelerine doğal çözümler nelerdir öğrenmek ister misiniz?

Özellikle kadınların cilt tonlarında farklılıklara yol açan güneş lekesi doğal çözümleri nelerdir öğrenmeden önce güneş lekesinden size bahsedelim.

Güneş lekesi nedir?

Güneş lekeleri normal cilt tonunuzdan daha koyu veya daha açık olabilir ve farklı şekillerde ve renklerde olabilir. Genellikle cildin düzenli olarak güneşe maruz kalan bölgelerinde oluşurlar Güneş lekesi özellikle burun, yanak, dudak üstü bıyık bölgesi, kulak, alın, boyun, kol ve el üstlerinde oluşur. Yükseltilmiş siğillere benzeyebilir ve hafif kaşıntıya neden olabilirler. Ayrıca pullu veya kaba deri lezyonu gibi görünebilir ve bazen düz sadece leke şeklinde olabilirler.

Güneş lekeleri kimi zaman çil ile karıştırılabilmektedir. Çil ve güneş lekeleri birbirine benzeseler de birbirlerinden farklıdır. Çiller ten, kızıl veya kahve rengidir deriye özgüdür kalıcıdır. Güneş lekelerine doğal çözümler ile müdahale edilebilir ve zararsızdır. Her yaşta görünebilirler, Tamamen güneş altında kalmaktan kaynaklıdır.

Güneş lekesi neden olur?

Güneş lekeleri, güneş mercimekleri olarak adlandırılır. Güneşin ultraviyole (UV) ışınlarına uzun süre maruz kalma veya bir bronzlaşma yatağındaki gibi yapay ultraviyole ışınlarından kaynaklanır. Açık tenli insanlar güneş lekeleri oluşumuna daha müsaittir. Güneş lekeleri güneşe karşı alerjisi olan insanlarda görünmektedir. Cilt renginden sorumlu olan melanin’in cildin her yerinde eşit olarak dağılmış olmamasından kaynaklı olarak ortaya çıkar.

Güneşin cilt üzerinde yanma ve erken yaşlanma etkisi bulunmaktadır. Güneşe fazla maruz kalmak cildin kavrulmasına veya cilt üzerinde lekelere yol acar buda olduğumuzdan daha yaşlı gözükmemize sebep olmaktadır. Peki güneş lekelerine doğal çözümler nelerdir?

Yüz ve cilt üzerindeki güneş lekelerinden kurtulmak

Güneş lekelerine neden olabilecek faktörlerin bilinmesi, yüz ve cilt üzerinde güneş lekelerinden kurtulmaya yardımcı olur. Ama bizim tavsiyemiz, cildinizdeki lekelerden endişe ediyorsanız, önce bir dermatoloğa başvurmaktır. Dermatoloji uzmanı büyük ihtimalle cilt lekelerinizi analiz ettikten sonra muhtemelen güneş lekesi kremi ile tedavi yöntemine baş vuracaktır. Eğer cildinizdeki lekeler zararsız ise güneş lekesi kremi yerine listemizde bulunan güneş lekelerine doğal çözümler için uzman bilgisi dahilinde uygulayabilirsiniz.

Güneş lekelerine doğal çözüm

Cildinizi güneş lekelerinden kurtarmak için doğanın bize vermiş olduğu nimetlerden faydalanabilirsiniz. Biliyoz ekibi olarak güneş lekelerine doğal çözümler için gerekli bilgileri sizler için hazırladık.

Elma sirkesi ve limon suyu:

sirke

Güneş lekelerine doğal çözümler içerisinde yer alan elma sirkesi, güneş ve yaşlılık lekelerini yok etmeye yardımcı olan doğal alfa hidroksil asitleri içerir. Limon suyu ise cildin karanlık bölgelerini aydınlattığı bilinen sitrik asitten oluşmuştur.

Elma sirkesi ve limon suyu ile cilt lekelerine maske hazırlayabilirsiniz .Yarım çay kaşığı elma sirkesi ile yarım çay kaşığı limon suyu karıştırın. Her gece bu karışımı cildinize sürün. Hazırladığınız karışımı yüzdeki lekeler için krem gibi kullanabilirsiniz. Alından başlayın yüzünüze ve etkilenen diğer bölgelere eşit olarak uygulayın. Biraz kızarıklık veya uyguladığınız bölgede ısınmaların olması normaldir. Hassas bir cildiniz varsa veya çok kuvvetli yanma veya kızarıklık hissediyorsanız uygulama yaptığınız bölgeleri su ile serinletin. Daha iyi sonuç almak için durulamayınız ve gece boyunca karışım cildinizde kalsın. Buraya dikkat etmenizi öneririm bu karışım cildinizdeki yanmaların geçmesi ile savaşsa da cildinizi güneş ışınlarına karşı hassaslaştıracaktır bu nedenle uygulamayı yaptığınız süre içerisinde yüksek faktörlü güneş kremi kullanın. Bu doğal bir tedavi olduğundan, farkı görmek için en az altı hafta boyunca tutarlı bir şekilde uygulamanız gerekecektir. Karışımı çok uzun süre yüzünüzde tutmamanızı tavsiye ederiz.

Güneş lekelerine limon suyu :

limon

 

Limon suyu güneş lekelerine doğal çözümler içerisinde sık kullanılan yöntemler arasındadır. Limonlar, koyu renkli cilt lekelerinin aydınlatılmasına yardımcı olan, ölü deri hücrelerinden kurtulmaya ve yeni cilt hücrelerinin yenilenmesini kolaylaştırmaya yardımcı olan hafif asit içerir.

Güneş yanığı olan bölgelere limon suyu veya limon dilimi uygulayın yaptığınız uygulama 20 dakika cildinizde kaldıktan sonra yıkayın. Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta, limon suyunun cildinizi güneşe karşı daha hassas hale getirmesidir, bu nedenle güneşte asla cildinizde limon suyu ile dışarı çıkmayın, güneşe çıktığınızda etkilenen bölgeleri mutlaka kapatın. Ayrıca kuru cildiniz varsa, cildinizi daha kuru hissettirebilir, bu yüzden evinize uyguladıktan sonra cildinizi nemlendirin.

Dikkat: Çok hassas bir cildiniz varsa, limon suyu cildinizi tahriş edebilir, bu yüzden limon suyunu, gül suyu veya balla seyreltin.

Güneş lekelerine doğal çözümler için alternatif bir seçenek şekeri limon suyu ile karıştırın. Yüzünüzdeki ve diğer etkilenen bölgelerdeki lekelere ovarak uygulayın. 5 ila 10 dakika bekleyin ve ardından durulayın. Bu doğal ilaçları haftada birkaç kez uygulayın. Kuru cildiniz varsa bu tarifte biraz zeytinyağı ilave edin.

Güneş lekelerine doğal çözüm Aloe Vera:

limon

Aloe Vera’nın belirgin doğal iyileştirici özelliği vardır, böylece güneş ışınlarının verdiği hasarı iyileştirmek ve cilt hücrelerini doğal olarak yenilemek için günde iki kez aloe vera yağını güneş lekesi kremi olarak uygulayabilirsiniz. Cildinize güneş lekelerinin yavaş ve etkili bir şekilde solmasını sağlamak için en az iki ay boyunca bu ev ilaçlarına devam edin.

Yeşil Çay Poşeti :

yesil-çay

Yeşil çay, cildin güneşte verdiği hasarı iyileştirmede yardımcı olabilecek zengin bir anti-oksidan kaynağıdır. Güneş lekelerine doğal çözümler için yeşil çayı kaynar suda demleyin ve çay poşetini demlediğiniz suyun içerisine sıkarak süzün. Bu suyu bir pamuk yardımı işe yüzünüze uygulayabileceğiniz gibi direk bu su ile yüzünüzde yıkayabilirsiniz. Günde bir iki kez bu işlemi gerçekleştirmeniz güneş lekelerine doğal çözümler için ideal ve zahmetsiz bir uygulama olacaktır.

Süt veya Tereyağı Sütü:

tereyag

Yüzünüzdeki güneş lekeleri için, süt uygulayın ve 15 dakika orada kalmasına izin verin ve sonra yüzünüzü yıkayın. Süt, cildi aydınlatmaya ve cilt hücrelerini yeniden canlandırmaya yardımcı olan laktik asit içerir. Benzer şekilde ayran, yüzdeki güneş lekelerini gidermeye yardımcı olabilir.

Listemizde verdiğimiz yöntemler güneş lekelerine doğal çözümler için uygulanmış denenmiş ve zararsız yöntemlerdir. Bu yöntemleri birbirleri ile karıştırarak güneş lekeleri kürü oluşturabilirsiniz. Yine verdiğimiz bu yöntemler ile güneş lekesi kremi oluşturmanız kullanım açısından size kolaylık sağlayacaktır. Yüzdeki lekeler için krem olarak aloe vera yağı veya doğal kremi kullanabilirsiniz. Cilt lekelerine maske tekniğinden yararlanmak için verilmiş olan yöntemleri bal ile karıştırmanız aynı zamanda cildinizin beslenmesine katkı sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir: Kahve maskesi neye iyi gelir. Faydaları nelerdir?

Güneş lekelerini önlemek için neler yapılmalıdır?

Güneşe maruz kalmanız güneş lekelerinin oluşmasında bilinen en büyük etkendir. Bu sebeple güneş ışınlarına maruz kalma sürenizi azaltmak en faydalı ve herkesin bildiği bir yöntemdir. Kollarınız, elleriniz, yüzünüz, boynunuz ve omuzlarınız düzenli olarak güneşe maruz kaldıklarından, bu alanları kapalı tutmanız cilt güneş lekelerini kesinlikle önleyecektir.

Eğer güneşe maruz kalıyor veya kalmanız gerekiyorsa:

Güneş koruyucu kullanın : Dışarıya çıkmadan 15 dakika önce, cildinizin zararlı UVA ve UVB ışınlarından korunduğundan emin olmak için her gün en az 15 faktör içeren geniş spektrumlu bir güneş kremi uygulayın.

Güneş ışınlarının en dik vurduğu saatlerde “sabah saat 10 ile akşam 4 arasında” 30 faktörlü koruyucu kullanın. Cildinizi güneşten daha fazla güneşten korumak için yeterli faktör seviyesine sahip kaliteli güneş kremlerine yatırım yapın. Güneş koruyucu içeren nemlendiricilere ve kozmetik ürünlere kesinlikle güvenmeyin.

Eğer arabada çok fazla kalırsanız, cildiniz doğrudan güneş almanın yanı sıra araba camlarının büyüteç görevi gördüğünden ötürü cildinizdeki güneş yanıklarının çoğaldığına şahit olacaksınız bu sebeple araç camlarına koruyucu veya film kullanmak güneşin etkisi ile büyüteç görevi gören camların cildinize verdiği zararlı etkiyi azaltacaktır. Bronzlaşma kabinlerini yani solarium dan kaçının.

Leave A Reply

Your email address will not be published.