Biz Biliyoz

H1N1 Nedir? H1N1 Virüsü Domuz Gribi Belirtileri?

  • 07 Ocak 2019
  • 93 kez görüntülendi.
H1N1 Nedir? H1N1 Virüsü Domuz Gribi Belirtileri?

H1N1 Virüsü Nedir? H1n1 virüsünden nasıl korunulur? Domuz gribinden korunmak için neler yapmak gerekir. H1N1 virüsü domuz gribinin belirtileri nelerdir?

H1N1 virüsü ve H1N1 virüsünün yol açtığı domuz gribi ile ilgili bilmeniz gerekenleri sizler için araştırdık. İşte H1N1 virüsü ile ilgili bilinmesi gerekenler.

İnsan hayatını olumsuz etkileyen hatta riske sokan domuz gribine neden olan H1N1 virüsünün ne olduğunu biliyor musunuz?

 

H1N1 virüsü nedir?

Son yıllarda ortaya çıkan ve adından sıkça söz ettirerek insan hayatını riske sokan halk arasında domuz gribi olarak adlandırılan H1N1 virüsü havaların soğuması ile birlikte yine en merak edilen konular arasına girdi. İlk olarak Amerika Birleşik Devletlerinde ortaya çıkan H1N1 virüsü bir dönem insanların korkulu rüyası olarak tüm dünyayı sarmıştı. Bağışıklık sistemini baştan sona etkileyen hatta etkilemekle kalmayıp resmen bağışıklık sistemini çökerterek insanların ölümüne sebep olan Domuz gribinin hava yolu ile bile bulaşmasının söz konusu olduğunu bilmenizde fayda görüyoruz.

 

H1N1 virüsünün sebep olduğu domuz gribi, bilinen mevsimsel geçişlerin ve soğukların sebep olduğu grip varyasyonları ile aynı şekilde ve döngüde başladığını unutmamanız gerekir. Diğer grip çeşitlerine oranla insan hayatını daha çok etkileyen domuz gribi bağışıklığı tamamen etkileyerek vücudun direncini kırar ve güçsüz hale getirir. Bağışıklığını ve gücünü yitirmiş olan vücut ise domuz gribinin olumsuz etkilerine karşı kendini koruyamaz. Bu nedenle her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis ve müdahale ciddi sağlık sorunlarının yaşanmaması için en gerekli adımdır.

Domuz Gribinin Belirtileri Nelerdir? H1N1 belirtileri

– Göğüs ağrısı ve göğüs ağrısı ile birlikte nefes darlığı.
– Baş ağrısı
– Bilinç kaybı
– Koyu renkli burun akıntısı
– İleri derecede bademcik iltihabı
– Öksürük
– Ani ateş yükselmesi
– Halsizlik
– Yorgunluk
– Balgam ve istifra
Ve bilinen tüm grip belirtileri domuz gribinin de belirtileri içerisindedir. Sağlıklı beslenmeyen bağışıklık sistemi kuvvetli olmayan kişiler için çok daha ciddi sorunlara sebep olan domuz gribinden korunmak için neler yapmak gerekir hep beraber inceleyelim.

H1N1 Virüsü yani Domuz Gribinden Nasıl Korunulur?

– H1N1 virüsünün sebep olduğu domuz gribinden korunmak için ilk yapılması gereken hareket Sağlık Bakanlığı tarafından da önerilen aşıların yaptırılmasıdır.
– Eller sürekli sabunlar yıkanıp hatta dezenfekte için satılan ürünlerden kullanılması tavsiye edilir.
– Vücut direncini üst seviyede tutmak için bol bol sebze, meyve ve kuruyemiş tüketilmeli hatta gerekli görülürse vitamin takviyesi uygulanmalıdır.
– Düzenli uyku bağışıklık sisteminizin zayıflamaması için şarttır.
– Toplu alanlarda bulunuyorsanız bulunduğunuz alanın sık sık havalandırılması veya sizin gün içerisinde bir çok kez temiz havaya çıkmanız tavsiye edilir.
– Grip belirtilerinin başlaması ile mutlaka Aile Hekiminizden destek almanız önerilir.

Unutmayın ki grip en çok güçsüz bedenleri ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişileri vurmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ