Biz Biliyoz

Hamilelikte Kabızlık ve Çözüm Yöntemleri

  • 29 Ağustos 2018
  • 66 kez görüntülendi.
Hamilelikte Kabızlık ve Çözüm Yöntemleri

Hamilelik döneminden kadınların hormon dengelerinin değişmesinden ötürü artan progesteron hormonundan ötürü ortaya çıkan kabızlık anne adaylarında çok ciddi sorunlara yol açmaktadır.

Hamilelikte kabızlık hemen hemen her anne adayının yaşayabileceği ciddi bir sorundur. Kabızlık sorunu yaşayan anne adayları bu sorundan doğal yöntemlerle kurtulabilirler.

Hamilelik döneminde hormonların değişiminden ötürü çıkan bu hastalık hamilelik sonlarında rahmin genişlemesinden ötürü de gözükmektedir. Hemen hemen her kadın hamilelik döneminde kimyasal maddeleri kullanmanın bebeğe zarar vereceğini bilmektedir. Bu sebepten ötürü hamilelikte kabızlığı önlemenin doğal yöntemlerinden faydalanmakta fayda gözükmektedir.

Bu denli ciddi bir konuda yine de doktorunuzun tavsiyesini alarak verdiğimiz yöntemleri uygulayabilirsiniz. Evet verilen besinler günlük tüketime uygun ve her zaman kullanılabilecek gıdalar olsa da uzman tavsiyesi çocuğunuzun sağlığı açısından önem taşımaktadır.

Hamilelikte Doğal Yollarla Kabızlık Tedavisi

Limon ve Bal
Bir miktar bal ve yarım limonu sıcak suyun içerisinde iyice erittikten sonra direk için. Günde 1 veya 2 sefer bu karışımı kullanmanız var olan kabızlık sorununun çözülmesine katkıda bulunacaktır. Tansiyon problemi olan kişilere kesinlikle önerilmeyen bir yöntemdir.

Yoğurt
Hem kabızlık hem de bebeğin bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkıda bulunacak bir üründür. İçerisinde bulunan probiyotikler sayesinde bağırsak sistemi üzerinde etkili olacaktır. Yoğurt için tavsiyemiz ise mümkün mertebe evde mayalanan doğal yoğurtları kullanmanızdır.

Zeytinyağı ve Nane Öz Yağı
İki damla nane öz yağını bir çay kaşığı zeytinyağı içerisine ilave ettikten sonra karın bölgesine masaj yaparak sürün .

Erik ve Erik Suyu
Eriği hem normal hem de suyunu sıkarak içmeniz halinde bağırsak sisteminizin büyük oranda rahatlamasına olanak sağlayacaktır.

Pırasa
Kabızlığın en büyük kurtarıcılarından biride bildiğimiz pırasa yemeğidir. Genellikle hemen hemen herkes pırasa yemeğinin içerisine pirinç koymaktadır. Fakat pirinç bağırsak hareketlerini yavaşlatarak kabızlık riskini arttırabilir. Bu sebeple kabız olan kişilerin veya hamilelerinpırasa yemeği içerisine pirinç koymamaları önemle tavsiye edilir.

Lifli Gıdalar
Bazı gıdaların içerisinde bulundurduğu lif oranı gerçekten de çok fazladır ve lifli gıdalar kabızlığın önlenmesinde etkin rol oynamaktadır. Elma, Erik Avokado, Üzüm, Pırasa, Lahana, Kızılcık, Kereviz, Keten Tohumu hamilelikte kabızlığın önlenmesi için rahatlıkla kullanılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ