Biz Biliyoz

Hamileyken Ne Kadar Yemeliyim

  • 22 Şubat 2019
  • 101 kez görüntülendi.
Hamileyken Ne Kadar Yemeliyim

Hamileyken ne kadar yemeliyim diye merak eden çok kişi olduğuna eminim. Hamileyken ne kadar yemeliyim? Hamileyken ne kadar kilo alınmalı. Hamilelik dönemi beslenme ve kilo alma ile ilgili tüm merak edilenler.

 

Bir bebek yetiştirmek zor bir iştir ve vücudunuzun bu işi iyi yapmak için kalorilere ve besinlere ihtiyacı vardır. Ancak, şaşırtıcı bir şekilde, normalden fazla yemek yemenize gerek yok. Her ne kadar “iki kişilik yemek” yenilmesi gerekir diye düşünülse de, bebeğiniz ve kendi sağlığınız için “iki kişi düşüncesi yerine” toplam diyet ve kilo alma sınırınızı aşmadan uzman yardımı ile bu programın yapılması en uygun harekettir.

Hamile bir vücut daha verimli hale gelir ve yediğiniz yiyeceklerden daha fazla besin maddesi kullanır. Bu nedenle, daha kaliteli yiyecekler almaya, vücudunuzun aşırı kilo almadan bebeğinizin büyümesini ve gelişimini en iyi şekilde besleyecek şekilde gıdalar almak gerekir.

Hamileyken ne kadar kilo alınmalı

Hamileyken-ne-kadar-kilo-alınmalı

Hamileyken-ne-kadar-kilo-alınmalı

Hamileyken ne kadar yemeliyim sorusunu bir çok anne adayı merak etmektedir. Tüm besin ihtiyaçları hamilelik boyunca artarken, ilk üç aylık dönemde vücudunuz bebeğinizi desteklemek için ek kaloriye ihtiyaç duymaz (gelişmekte olan fetüs henüz çok küçüktür!). İkinci ve üçüncü üç aylık dönemlerde kalori gereksinimleriniz artar. Peki hamileyken ne kadar kilo alınmalı?

Hamile kalmadan önce sağlıklı bir kilonuz olsa bile, ikinci 3 aylık dönemde günde yaklaşık 340 ek kaloriye ve üçüncü üç aylık dönemde günde yaklaşık 450 ek kaloriye ihtiyacınız olacak. Eğer hamile kalmadan önce kilolu ya da fazla kilolu olsaydınız, bu sayılar kilonuza göre artacak ya da azalacaktır. Doğru miktarda kilo almak, hamilelik komplikasyon riskini azaltmanıza yardımcı olarak, siz ve bebeğiniz için kalıcı faydalar sağlayacaktır.

Hamilelikte kilo almaya yönelik öneriler hamilelik öncesi vücut kitle endeksinize dayanmaktadır. Peki vücut kitle endeksi nasıl hesaplanır hemen söyleyelim. Önce boyunuzu ölçüyorsunuz  Diyelim ki boyunuz 1,74 kilonuz ise 70 olsun. Boyunuzu kendisi ile çarpın 1,74×1,74=3,02 şimdi çıkan sonucu kilonuza bölün 70/3,02=23 işte vücut kitle endeksi hesaplama bu şekilde yapılır. Gelelim hamileyken ne kadar kilo alınmalı sorusunun cevabına. Genelde hamilelik dönemlerinde hamile kalan kişilerin 10 ila 18 kilo arasında kilo almaları kitle indeksine göre normaldir. Fakat bu konudaki en doğru bilgiyi doktorunuz verecektir. Ama genelde 18 – 26 kitle indeksi olanlar 12 – 18 kilo, kitle endeksi 26’nın üzerinde olanlar ise 10 – 12 kilo arasında kilo almaları gerektiği verilen tablolarca hesaplanmıştır. Peki hamileyken ne kadar yemeliyim.

Hamileyken ne yemeliyim?

Hamileyken-Ne-Kadar-Yemeli

Hamileyken-Ne-Kadar-Yemeli

Yazımızın üst tarafını dikkatlice okuduysanız halimeyim diye daha fazla yemeğe gerek olmadığını zaten anlamışsınızdır. Tek dikkat edilmesi gereken sadece daha sağlıklı sizin ve bebeğinizin ihtiyaç duyacağı vitaminlerin bulunduğu besinleri tüketmektir

Hamileliğin ilk üç ayında neler yenmeli

Şimdi beslenmenizde sağlıklı güncellemeler yapmak için harika bir zaman. Özellikle hamileliğinizin ilk 3 ayında vücudunuz ve daha yeni kalp atışları olan minik bebeğinizin ekstra bir kaloriye ihtiyacı olmayacaktır ama yine de düzgün beslenmek daha sonraki dönemler için büyük önem taşır.. Çok çeşitli sebze, meyve, fasulye, kuruyemiş, az yağlı süt, tam tahıl ve yağsız protein içeren besinleri rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Soda, kızarmış yiyecekler ve çok rafine tahıllar gibi ek kalorili yiyecekler gibi boş kalorileri (yüksek kalorili ve düşük besleyici yiyecekler) en aza indirin. Maden suyu tüketmenizde bir sakınca yoktur. Soda ile maden suyu aynı şey değildir. Bu hususa dikkat etmenizi öneririm.

Unutmayın, kalori gereksinimleriniz ilk üç aylık dönemde artmaz (birden fazla bebek taşımadığınız sürece).

Hamileliğin ikinci üç ayında neler yenmeli

İştahınız artacak ve ikinci üç aylık dönemde günlük diyetinize yaklaşık 340 kalori eklemeye başlamalısınız. Yemeklerinizin boyutunu artırarak veya ek atıştırmalıklar ekleyerek daha fazla kalori edinebilirsiniz.

İşte günlük diyetinize 340 kalori katacak sağlıklı yiyecekler:

  • 1 dilim tam tahıllı ekmek ile 1 kese mercimek çorbası
  • 1 adet elma veya 1 tabak üzüm ile 2 dilim peynir
  • 1 avuç kadar fındık, kuru meyve içeren ürünler veya yine bir avuç fındık ve kuru meyve gibi besinler size ilave olarak 340 kalori aldıracaktır.

Fakat illa bu besinleri kullanmanıza gerek yoktur. Zaten sağlıklı besleniyorsunuz porsiyonlarınızı birazcık arttırmanız düzenli olarak ihtiyacınız olan kaloriyi arttırmanız anlamına gelecektir.

Hamileliğin üçüncü üç ayında neler yenmeli

Üçüncü üç aylık dönemde günlük diyetinize yaklaşık 450 kalori ekleyin. Büyüyen karnınız nedeniyle bir oturuşta alıştığınız kadar yemek yemenin zorlaştığını fark edebilirsiniz. Size ve bebeğinizin ihtiyaç duyduğu tüm besinleri almaya devam ederken kendinizi rahat ettirmek için küçük sık sık yemekler yiyin veya ilave atıştırmalıklar ekleyin.

Bizim size şunu bunu yemeniz gerek dememiz doğru olmayacaktır çünkü hedeflenen 450 kaloriyi bir kerede tüketmek yerine gün içerisine bölerek bir kaç kerede tüketmek daha mantıklı bir hareket olacaktır. Peki hangi besin kaç kalori öğrenmek için  destek alabilirsiniz.

Kalori Cetveli

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ