Kesilmiş, Tarihi Geçmiş, Bozulmuş Süt Nasıl Değerlendirilir?

 Kesilmiş, Tarihi Geçmiş, Bozulmuş Süt Nasıl Değerlendirilir?

Süt çabuk bozulan doğal bir besin maddesidir ve tüketilmesi için belirli bir süre vardır. Fakat zamanında tüketilmeyen süt bozulmaya başlar. Peki tarihi geçmiş, ekşimiş, kesilmiş, bozulan süt nasıl değerlendirilir. İşte size bozulan, tarihi geçen, kesilen sütleri değerlendirme için 7 pratik bilgi.

Bozuk, Kesilmiş. Tarihi geçmiş süt nasıl değerlendirilir?

bozulan-süt-nası-değerlendirirlir

1. Pişirmede Esnasında Kullanın

Ekşiyen sütün kullanılabileceği alanlar olduğunu bir çok ev kadını bilmektedir. Ekşi süt makarna, krep, çorba, ekmek ve hamur işlerinde kullanılabilir. Eğer sütün tamamen bozulmadığından eminseniz kesilmiş ekşimiş süt ile yeni lezzetler yaratabilirsiniz.

2. Kesilmiş Süt İle Etleri Marine Edin

Eti yumuşatmak için en güzel yollardan biri süttür. Sütün içerisinde bulunan laktik asit sayesinde etleriniz yumuşacık lokum denilen kıvama gelecektir. Kesilmiş süt içerisinde bir süre etlerinizi bekleterek marine edin ve daha sonra pişirin. Bu sayede etleriniz lokum kıvamında yumuşacık olacaktır.

3. Kesilmiş Olan Sütten Peynir

Bundan yıllar önce buz dolabı mı vardı. Dedelerimiz ninelerimiz kesilmiş sütü peynir yapımında kullanırdı. Özellikle lor peynirini kesilmiş sütten evde rahatlıkla yapabilirsiniz. Bunun haricinde ise süzme peyniri, baharatlı ve hatta sirkeli peynir yapımında kesilmiş olan sütlerinizi kullanabilirsiniz.

4. Salatalar İçin Sos Yapın

Bozuk kesilmiş olan sütleri değerlendirmenin farklı bir yolu ise salatalara sos yapmaktır. Bozulmuş süt içerisinde bulunan kaymak şeklindeki parçaları salatalarınızın lezzetli olması için değerlendirebilirsiniz.

5. Cilt Bakımı Yapın

Süt içerisinde bulunan laktik asit cilt sağlığı açısından oldukça kıymetlidir. Ekşimiz olan sütlerinizi atmayın cildinize sürün ve 15 – 20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü durulayın. Bu sayede daha pürüzsüz bir cilde sahip olacak daha canlı bir görünüme erişeceksiniz.

Kesilmiş olan sütü banyo suyunuza ekleyin bu sayede daha sıkı bir vücuda sahip olacaksınız. Eğer süt kokmaya başlamışsa bir kaç damla esans yağı kullanabilirsiniz.

6. Bitkilerinizi Güçlendirin

Tarihi geçmiş olan sütü yarı yarıya su ile karıştırarak bitkilerinizi sulayın. Bu sayede doğal vitamin ve mineralleri bitkilerinize vermiş olacaksınız.

7. Evcil Hayvanlar İçin Kullanın

Evcil hayvanlar için tarihi geçmiş sütü kullanabilirsiniz. Yalnız sütün tamamen bozulmuş olmamasına dikkat edin. Evcil hayvanınızın yiyeceklerine tarifi geçmiş sütleri kullanarak onlara besin takviyesi yapabilirsiniz. Yalnız bazı evcil hayvanların süte karşı hassas olduğunu unutmayın veterineriniz ile görüştükten sonra bu uygulamayı yapın.

Bozulmuş, tarihi geçmiş, ekşimiş süt nasıl değerlendirilir. Ekşimiz tarihi geçmiş süt nasıl kullanılır gibi sorularınız için verdiğimiz yöntemleri deneyebilirsiniz. Fakat sütün bozulma süresinin çok önemli olduğunu eğer beklenmeyen bir durumla karşılaşırsanız hemen doktorunuza danışmanızı öneririz

 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın