Biz Biliyoz

Çocuğunuz İntihar Etmekten Bahsediyorsa Onu Dikkate Alın

Çocuğunuz İntihar Etmekten Bahsediyorsa Onu Dikkate Alın

Bir çocuk intihardan söz ediyorsa onu dikkate almak gerekir. İntihar etmekle ilgili bahis bile geçse dikkat edilmeli.  Genelde bir çok çocuk intihardan bahsedebilir. Peki ya söyledikleri gerçekse. Ya sadece çocukça bir düşünce değil de gerçekten intihar etmeyi düşünüyorsa.

Ergenlik dönemi içerisinde bir çok çocuk intihardan söz edebilir. Kendi kafalarında yarattıkları ilgi, sevgi, alaka, maddiyat yoksunlukları, ortam değişimi, aile baskısı, yoğun ders programı gibi bir çok sebep çocukları bu yola itebilir veya daha fazla ilgi çekmek adına intihar sözünü aralıklı bir şekilde gündeme getirebilir. Peki çocuğunuz intihar etmekten bahsediyorsa ne yapmak gerekir.

 

Ebeveynlerin öncelikli olarak bu ihtimalin gerçek olabileceği düşüncesini göz önünde bulundurarak endişelenmeleri gerekir. Fakat suçlayıcı bir tavır içerisine girmeleri veya umursamaz davranışları bu sorunu daha içerisinden çıkılmaz bir hale dönüştürebilir.

Ebeveynlerin, intihar edeceğini söyleyen çocuklar için takındıkları tavır genel olarak “Bu şekilde düşünmemelisin” veya “Böyle hissetmemelisin” gibi kelimelerle umursamaz davranışlarıdır. Lakin olması gereken ve önemli olan husus çocuğun gerçekte böyle bir düşüncesi olup olmadığını hissetmek veya intihar sözcüğünün altında yatan sebepleri ortaya çıkartmak için gösterecekleri gayret ve çaba olmalıdır. Çocuğum intihardan bahsediyor diyenlerin yazının devamını okumasını tavsiye ederiz.

Çocuğunuz intihar etmekten bahsediyorsa

Sevgi göster

Çocuklarınızın sizin gerçek sevginizi hissetmeye ihtiyacı olabilir. Zaman zaman çocuklar sevildiğini bilse dahi sevmediğiniz veya onu umursamadığınız düşüncesine kapılabilir. Sevgiden kendini yoksun hisseden çocuk için her şey çok daha zor olabilir. Bu yüzden çocuğunuzla her zamankinden daha fazla ilgilenmeniz onun içerisinde bulunduğu bu psikolojik durumu atlatması için en iyi ilaç olacaktır.

Empati yapmak gerekir

Çocuklar dışarıdan bakıldığında hayatları ne kadar kolay ve zahmetsiz tek sorumlulukları dersleri olsa dahi kendilerini yoğun bir baskı içerisinde hissedebilirler. Arkadaş çevresi, yakın arkadaşlarının giyim kuşamı, derslerde başarısız olma kaygısı, kendini beğenmemesi gibi durumlarda kendinizi onların yerine koymanız gerekir. Fakat sizin çocukluğunuzdaki dönemle şu dönem bir değildir. Sizin zamanınızda bilyeli tahta arabalar kullanılıyor diye vereceğiniz örnekler o yönde olmamalıdır. Bu günüdeki diğer çocukları özümseyerek kendinizi çocuğunuz yerine koymanız onların kendilerini iyi hissetmesine yardımcı olacaktır.

Etkileşimlerin önemi

İntihardan bahseden çocuk için yapılabilecek en iyi şeylerden biri onlarla yanından etkileşim içerisinde olmaktır. Birlikte planlayacağınız aktiviteler onların size karşı açılmasına yardımcı olacaktır.

Çatışmayı aza indirin

Çocuğum intihardan bahsediyor diyenlerin dikkat etmesi gereken diğer bir konu ise aradaki çatışmanın en aza indirilmesidir. Ergenliğe giren çocukların isyankar olması normal gelişimin bir parçasıdır. Bu dönemde onların yanında değil de karşısında olmanız var olan intihar psikolojisini daha da güçlendirecektir.

İlginizi Çekebilir: Boşanma çocukları nasıl etkiler

İletişimde kalın

Günümüzde sosyal medyalar çocuklar için çok büyük sorunlar yaratıyor olsa da bunları engellemeye çalışmanız çocuğun üzerinde fazladan baskı kurmanız anlamına gelecektir. Kendisinin kısıtlandığını hisseden çocuk daha da agrasifleşecektir. Çocuklarınızla sürekli iletişim içerisinde kalmak onları desteklemek en iyi yöntemler içerisindedir.

Çocuğunuzun arkadaşlarını tanıyın

“Gerçek” dünyada, çocuğunuzun arkadaşlarını tanımak, kim olduklarını öğrenmek ve onlarla bağlantı kurmak çok önemlidir. Sadece arkadaşlarını değil arkadaşlarının ailesini tanımak onlarla iletişim içerisinde kalmak sizin çocuğunuz hakkında bilgi toplamanıza ve ona yakın olmanıza yardımcı olacaktır.

Açıkça konuşun

İntihar etmekten bahseden çocukların büyük bir bölümü sadece ilgili üzerine toplamak, kendisi ile daha fazla ilgilenilmesini sağlamak veya aldıkları finansal yardımı arttırmak için bunu kullansalar da onlarla açık açık konuşmak gerçek niyetlerini anlamak için faydalı bir yöntem olacaktır. İntihar edeceğim kendimi öldüreceğim diyen çocukların istedikleri olmadığı taktırdi bu eyleme daha fazla kendilerini yakın hissedebilirler. Onlarla konuşurken onları anlamak çok önemlidir.

Destek alın

Kendini öldürmekten bahseden çocuklar için bir uzmandan destek almayı kesinlikle ihmal etmeyin. Öncelikle uzman ile kendini görüşün çocuğun size verdiği sinyalleri veya söylemleri paylaşın. Uzman bilgisi ve tavsiyesi doğrultusunda hareket etmeniz çocuğunuz için en önemli adımlardan biri olacaktır. Kendi başınıza uygulayacağınız yanlış yöntemlerin çocuk için büyük sorunlar teşkil edeceğini asla unutmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ