Biz Biliyoz

İnsanlar Neden Evlenir? Evliliğin 10 Gerçek Sebebi

İnsanlar Neden Evlenir? Evliliğin 10 Gerçek Sebebi

Neden herkes evlenme peşinde?  İnsanlar neden evleniyorlar? En “kalıcı” sebep, sosyal bağlarınızı güçlendirmek… İki ailenin onay ve desteğini alıyorsunuz, toplum tarafından daha güvenilir ve istikrarlı olarak algılanıyorsunuz, dolayısıyla ekonomiye faydanız artıyor, partneriniz “acaba beni bırakır mı, oyalıyor mu?” diye gerilmiyor vs.

Olması gereken bu değil belki, ancak kadınların önemli kısmı evlenme ve çocuk yapma pencerelerinin sınırlı olduğunu hissediyor, “evde kalma, beğenilmeme” türü içsel veya dışsal baskılardan rahatsız oluyor.

 

İnsanların Neden Evlendiğini Bilimsel Olarak Açıklıyoruz.

 

Erkeklerde de “baltaya sap olma” baskısı, buna benziyor. Aileler, kendi çevrelerinden “senin oğlan/kız hala evlenmedi mi?” şeklinde tacize uğruyorlar bu arada, çünkü konuşacak başka konu yok neticede.  

 

Onun haricinde, insanlar hikayelerle düşünmeyi sever, malum. Evlilik, ilişkinin üzerinde düşünmeyi kolaylaştıran bir format sağlıyor. Katılınacak ritüeller, akrabalarla kurulan diyaloglar, sıfatlar netleşiyor (enişte, baldız, kayın peder vb.). Misal, geleneksel bir aileye “biz frii takılıyoruz” şeklinde entegre olmak zor; kız tarafının babası “bilmezden gelme” konusunda çok gerilebilir vs. Ayrıca ilişkiyi sonlandırmak konusunda da eşiği yükseltiyor – malum, kurguyu değiştirmek kolay değil.  

 

Tarafların mizacına göre çok ters de tepebilir gerçi. Bu benim yorumumdu şimdi farklı bakış açılarına göre maddeler halinde diğer nedenleri de araştırdım ve bunları sizin için sıralıyorum.  

 

1.)Servetleri Birleştirmek

Bunu ben değil Engels diyor. Aile ve özel mülkiyetin temeli kitabının yazarı Engels , ailenin ve evliliğin servet birleştirme girişimi olduğunu söylüyor. Engelscilere göre; Özel mülkiyetle birlikte gelişmiştir evlilik. Yine özel mülkiyeti korumak ve mirası kendi soyuna bırakmak isteği…  

 

2.)Toplumda Değer Görmek İçin

Toplum nezdinde evli insanlar daha güvenilir ve sorumluluk sahibi olarak görülür. Evlenmemiş kişiler ise sorumsuz ve ”birini bulamamış” kişiler olarak görülür.  

 

3.) Düzenli Seks (Anlarsınız Ya) 

Marry with children (evli ve çocuklu) isimli bir dizi vardı. Dizinin kahramanı Al Bundy isimli başrol oyuncusuna arkadaşı aynı soruyu sormuştu. Cevap müthiş!- Daha ucuza geliyor.  

 

4.) Hukuk sisteminin dayatması

Hukuk sistemi evli olmayan fakat her yönüyle hayatı paylaşan çiftlere (ve onların çocuklarına) evlilerle aynı statüyü vermiyor.  

 

5.) Evliliğin aileler için gurur meselesi olması

iki kişinin evlenmesi ya da evlenememesi tüm sülale gözünde “gurur-utanç” meselesi haline geldiğinden aileler üstü kapalı/açık yönlendirme yapmaları!  

 

6.)Seçilen eşi garanti altına almak

Toplum yapısının varlığı insan neslinin güvenliğini artırır. Bu yapının hayatta kalması (medeniyetin) için bazı kurallar koyulması gerekir. Çünkü iş bölümü ile ‘güç’ kavramı değişmiştir. Bu yüzden sadece fiziksel gücü olanların hüküm süreceği yapı yok olmuştur. Bu durumdan dolayı toplum desteğini almak için insanların eş seçimini topluma beyan etmek ilk aşamadır(düğün). Böylece başka kimse sizin eşinize göz dikemez.

Diktiğinde karşısında sadece sizi değil tüm toplumu bulur. Biraz daha ilerleme ile bu eş seçimi devlet yapısında yer almış ve aile birliğinin yasalar ve kolluk kuvvetleri vasıtasıyla korunması için resmi bir hal almıştır. İnsanlar eşlerini toplumun gücü ile koruyabilmek için evlenir.  

 

7.) Evlenmeden birlikte yaşayanlara toplum tarafından kötü gözle bakılması

Evli olmamak, nikahsız birlikte yaşamak iş yerinden atılmaya, mahalleden aforoz edilmeye varan sonuçlar getirir.  

 

8.) Çocuk yapma arzusu

Bilhassa kadınlarda annelik içgüdüsü vardır ve bir yaştan sonra aşırı çocuk sahibi olma isteği olabilir. Bunu gerçekleştirmenin tek yolu da evlenmektir.  

 

9.) Kapitalizm

Ekonomiye can vermeniz için, yeni bir ev düzüp alışveriş yapmanız gerekiyor.  

 

10.) Aşık olmak

Son olarak, çok sevdiği insanla hayatı paylaşmak için diye romantik bir cevap ekleyelim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ