Take a fresh look at your lifestyle.

İnsanlar Neden Öpüşür? Bilimsel ve Kültürel Açıklama

0 16

Öpüşmenin asıl nedeni cinsellik midir? İnsanlar Neden Öpüşür? Öpüşme nasıl icat edilmiştir, öpüşmeyi kim çıkarmıştır ve insanlar neden öpüşüyor. Öpüşmenin bilimsel olarak açıklaması nedir?

 

Öpüşmek Bağ ve Güven Pekiştirir

Çoğu fiziksel temas, bağ kurmak ve güven ilişkisini pekiştirmek için yapılır. Öpüşme, ek olarak ciddi bir yakınlık işaretidir, çünkü bedenin çok sinir ucu içeren bölgelerini kapsar. Zorla veya zoraki yapıldığında bir o kadar rahatsız edici olur.

Başka türlerden canlıları da öptüğümüze göre, cinsellikle bağlantısı görece az olmalı. Gözlere yakın noktaların (alın, burun, yanak, şakak) birbirine temas ettirilmesi, bir bütünleşme ve şefkat arayışını

yansıtıyor.

 

Kendimizi en fazla göz hizamızda algılarız ve gene karşımızdakinin yüz ifadesi ve gözleri, en duyarlı olduğumuz özellikleridir, malum. Dudaklar da, yüzün en hareketli kısmı, “dokungacı” bir anlamda… yani uzanıp başka birine dokunmak için en uygun bölge. (Yoksa hijyen ve hastalık taşımak açısından en sakıncalı kısım aslında)

 

Öpüşürken Feromon Hormonu Ölçmek

Feromon dediğimiz hormon var. Sosyal etkileşimde ilişkileri, çiftleşme dürtülerini yönetirler. Salgılandıkları koku molekülleri burun ucundadır. Burunda bulunduğu içinde insanlar öpüşerek bu molekülleri daha iyi hisseder, algılar ve birbirine bağlanır.

 

Kültürlere ve İnançlara Göre İnsanlar Neden Öpüşür?

Bazı kültürlerde dudaktan öpüşme cinsel davranış olarak algılandığı için kadın-erkek arasında bile başkalarının yanında yapılması hoş karşılanmıyor (misal: Türkiye). Batı’da sevgi gösterisi olarak algılandığı için sevgililer ve çocuk-ebeveyn arasında kabul görüyor.

 

Rusya gibi ülkelerde ise, resmi selamlaşma ve güven göstergesi olarak yetişkin erkekler arasında bile makul sayılıyor. Tabii fiziksel temasın toptan tabu olduğu kültürlere hiç değinmiyorum bile.

Ebeveyn-çocuk arasında yapılmasının, sınırların net olması açısından çok tercih edilmemesi gerektiğini söyleyen uzmanlar var bu arada.

 

Öpmek insanın en özel eylemidir. Dini inançlarda da öpme eylemi vardır. Kişi inandığı dinin nesnelerine ve din adamların ellerini eteklerini öperek saygı gösterisinde bulunur. Tüm dini inançlarda öpmek ve cinsel ilişki kutsal bir eylem olarak görülür.

 

•Bizim kültürümüzde nimet öperek yerden kaldırılır. •Kutsal emanetler öperek yerinden alınır ve yerine konur. •Dini ve resmi nikâhtan sonra damat gelini alnından öper. •Dini bir liderin adı geçince kişi elini öper ve göğsüne koyar ( niyaz eder ) •Büyüklerin ya da büyüklük yapanın eli öpülür.

 

Japonlar hiç öpmezler! Genel Asya kültüründe öpmek cok yaygın değildir! Afrikadada öpmek öpülmek yaygın değil. Öpme kültürü Kuzey amerika, Avrupa, Rusya kültürlerinde da yaygın, biz her yerden biraz almışız.

 

Psikolojiye göre öpüşme

Freud’un Psikoseksüel Gelişim Evreleri‘ni incelemenizi öneririm. Oral dönemle ilgili olmalı diye düşünüyorum velhasıl üniversite bilgilerimin üzerinden biraz zaman geçti fakat anal ve oral doyum üzerinden hazzı açıklamaya çalışmasını genel olarak mantıklı buluyorum.

Biz aslında sadece zihinden ve ağızdan oluşan bir varlığız, gerisi biyolojik teferruat. Ağzımızla konuşuruz, güleriz, anlatırız, bağırırız, küfrederiz, tebessüm ederiz, iltifat ederiz, kendimizi ifade ederiz, kızarız, öfkeleniriz, müzik yaparız, şarkı söyleriz, birbirimize sesleniriz, tüm bu psikolojik hazların yanında en büyük biyolojik hazlara ve doyuma da gene ağzımızla ulaşırız; misal su içeriz, yemek yeriz, nefes alırız, öpüşürüz ve öpüşmenin de ötesini arzularız. Ağzımız ve zihnimiz olmadan bir hiçiz. Ha ama niye bu bölge ağız da başka bir yer değil? Herhalde biyolojik bir yapıda besinlerin bedene girdiği yer en önemli bölge olsa gerek. Çünkü yaşamın ilk şartı bu, beslenmek ve enerji elde etmek, dolayısıyla hayatta kalmak. Ağız, biyolojik bir yapıyı hayatta tutan mekanizmanın o altın varaklı giriş kapısı bir bakıma. Bizim gibi psikolojik bir yapıda ise bu kadar önemli bir yere yüklenen sembolik anlamlar elbette ki sıradan olamaz, çok daha büyük anlamları olmalı böyle özel bir bölgenin. Aşk, zihnimizin icat ettiği en büyük anlam olduğu için de sanıyorum ağzımızla yaptığımız öpüşme/emme gibi bir eylemi bu büyük zihinsel anlamın içine dahil etmişiz diye düşünüyorum.

 

Öpüşmenin Kadın İcadı Olması

Erkek çocuğu olarak doğduğum için, çocuklukta öpüşmek çok tuhafıma gitmiştir.  Hatta iğrenç hissederdim. Küçük bir kız çocuğu eğer sizi öperse aşk olmuş gibi büyükler gülerler. Ama en çok kadınlar güler.  Emmek kadınsı bir içgüdü.  3-9 yaş arasında bir erkek çocuğunu hiç söylemeden  teste tutun. Dudak dudağa öpüşme fikrini hep iğrenç bulurken, kız çocuğu için bu daha eğlenceldir. Beni küçükken kızlar çok öperdi ve benim midem bulanırdı hep kaçardım.

Küçük yaşta Erkek beyni şunu düşünür.  Öpüşünce Tükürükler de geçer. Tükürük pis birşeydir,öyleyse öpüşmek  iğrençtir.  Bir kızla nasıl öpüşüyorlar. Kız çocuğu ise öpüşmeyi daha hayali ve güzel düşünce kabul eder.  Kız çocuklarında birbirinin malzemelerini kullanma duygusu daha fazladır. Başka bir arkadaşının kolasını içmek, aynı kaptan yemek içmek duygusu fazladır.

 

Erkek  çocuklar  bireyselleşme kişiselleşme sertleşme eğilimindedir. Bunun sebebi erkek olduğunu babası gibi sert olmak  annesine sahip olmak gibi içgüdüler taşımasından kaynaklanır. Kız çocuklarında emme duygusu bebeklikten kalmadır.  Kızlar erkeklerden 7-8 yaşına gelene kadar daha erken büyür. Erkek çocuklar ergenlikte kız çocuğundan daha hızlı gelişerek arayı kapatır. Emme duygusu insanda  doğar doğmaz ortaya çıkar. Bebeğin dünya ile ilk bağlantısı  bir memedir.  Beslenme ihtiyacı duyar.   Kızlar zamanla bu duyguyu emme-öpüşme şekline, erkekler ise sigara içme şekline dönüştürür. Sekste öpüşmek kadının  içgüdüsel tatminidir. Erkek sadece kadını elde etmek için öpüşmeyi mükemmelleştirme eğilimine  girer.

Bir erkek kadın öpüşmesinde, erkeklerin çoğu gözü açıkken  kadınların %80 den  fazlası gözünü kapatır . Öpüşmek kadınsı bir histir.   Ve bence kadın icadıdır. düşünceler kendime aittir,belki de yanılıyorum.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.