Take a fresh look at your lifestyle.

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Neden Olur?

0 1

Doğum sonrası saç dökülmesi nasıl önlenir? Doğum sonrası saç dökülmesi için ne yapılmalı? Bir çok yeni annenin psikolojisini bozan doğum sonrası saç dökülmesine karşı alınacak önlemler, sebepleri, ne zaman başlayıp ne zaman biteceği bu yazımızda.

Bir çok kadının karşılaştığı genel sorunlar arasında yatan doğum sonrası saç dökülmesi kimi zaman psikolojik bozukluklara sebep olmaktadır. Biliyoz.com olarak yeni annelerin doğum sonrası saç dökülmesi ile ilgili neler yapabileceğini, bu sorunu nasıl atlatabileceklerini ele almaya çalıştık.

Bu yazımızı okuduğunuz zaman doğum sonrası saç dökülmesi ile ilgili hangi soruların cevaplarını bulacaksınız.

 • Doğum sonrası saç dökülmesi neden olur?
 • Doğum sonrası saç dökülmesi normal midir?
 • Doğum sonrası saç dökülmesi ne zaman başlar ne zaman biter?
 • Doğum sonrası saç dökülmesi için ne yapılmalı?
 • Doğum sonrası saç dökülmesi nasıl önlenir?

Doğum sonrası saç dökülmesi neden olur?

Hamilelik sırasında saçlarınız dolgun ve parlak olabilir. Fakat hormonların değişimi, alınan vitaminler ve uygulanan diyet doğum sonrası saç dökülmesine sebep olabilir.

Bir saç büyüme döngüsü, anajen (büyüme evresi) ve telojen (dinlenme evresi) olmak üzere iki ayrı evreden oluşur. Saçın yaklaşık % 90’ı herhangi bir zamanda büyürken, yaklaşık% 10’u dinlenme evresinde kalır ve sonunda dökülür. Bir insan her gün yaklaşık 100 saç teli kaybedebilir.

Hamilelik sırasında östrojen seviyesindeki değişim saçın büyüme evresini uzatır ve dinlenme evresini durdurur. Dinlenme evresinde saçın dökülmemesi daha dolgun ve parlak görünmesini sağlar.

Doğumdan sonra östrojen seviyesi normale döner ve daha fazla saç kökünün dinlenme evresine girmesine neden olur. Bu da doğum sonrasında aşırı tüy dökülmesine neden olur.

Doğum sonrası saç dökülmesi normal midir?

Yukarıda da anlattığımız üzere doğum sonrası saç dökülmesi oldukça normal bir durumdur. Büyük ölçüde değişen hormon seviyelerindeki değişim ile ilgilidir. Bir çok kadının yaşamış olduğu en doğal en normal durumlardan biridir. Peki doğum sonrası saç dökülmesi ne zaman başlar.

Doğum sonrası saç dökülmesi ne zaman başlar, ne zaman biter?

Hem doğumun yaşanması hem de bebeğin bakımı yeni annelerin oldukça zorlandığı bir süreçtir. Bu süreç içerisinde yaşanan tüm olumsuzluklar kadınarı psikolojik savaş içerisine sokabilmektedir. Fakat saç dökülmesi konusu geçici bir durumdur bir süre sonra kaybedilen saçlar tekrar yerine gelecektir ve dert edilmemesi gereken bir durumdur. Yazının alt tarafında doğum sonrası saç dökülmesi nasıl önlenir, doğum sonrası saç dökülmesi için neler yapılabilir detaylıca anlatılmıştır.

Doğum sonrası saç dökülmesi ne zaman başlar?

Doğum sonrasında saç dökülmesi bir çok kişide farklı zamanlarda yaşansa da iki ila dört ay sonra ortaya çıkar. Bu süreç bazı kişilerde 24 haftaya kadar devam edebilir.

Doğum sonrası saç dökülmesi ne zaman biter?

Saç dökülme sorunu 15 aydan fazla sürmesi pek fazla görülmemektedir. Ancak durum 18 aya kadar uzayabilir. Süreç normal bir süreçtir ve saç dökülmesi genelde başın üst kısımlarında gerçekleşir.

Doğum sonrası saç dökülmesi için ne yapılmalı?

 

Doğum sonrası saç dökülmesi için ne yapılmalı
Doğum sonrası saç dökülmesi için ne yapılmalı

 

 • Amerikan Dermatologlar Derneğine göre, hamilelikten sonra normal saçın büyümesini geri kazanmak için izleyebileceğiniz ipuçları şu şekilde sıralanmıştır. Bu yöntemler saçınızın dökülmesini en aza indirerek daha dolgun ve hacimli göstermeye yardımcı önlemlerdir.
 • Saç köklerini kaplayan ve kalın ve yoğun görünmesini sağlayan protein içerikli şampuanları kullanın. Kullandığınız şampuan markasının güvenilir olduğundan emin olun.
 • Saç kremi seçerken ince saçlar için üretilmiş krem olmasına özen gösterin. Amacımız saçın daha canlı ve dolgun gözükmesini sağlamak.
 • Saç kremini uygun şekilde uygulayın. Saç kremi saçın ucuna değil saç derisine uygulanmalıdır. Saç kremi, kafa derisine uygulandığında saçları hafifletme eğiliminde olacaktır.
 • Saç kremi içeren şampuanları kullanmayın. Çünkü şampuanlar genel olarak sacın ağırlaşmasını sağlar ve buda saçınızın döküldüğünü ortaya çıkarır. Şampuan ve kremi ayrı ayrı kullanın.
 • Saç modelinizi değiştirin. Kısa veya katlı kesilen saçlar saçın daha dolgun gözükmesini sağlar.
 • Saç köpüğü kullanın. Köpük sayesinde saçınızı daha hacimli gösterebilirsiniz.
 • Saç bandı veya bandanalar saçınız için iyi olabilir denemekten kaçınmayın.
 • Dökülme sürecinde saçınıza daha fazla zarar vermemek için geniş dişli taraklar tercih edin.
 • Fön makinesi kullanmayın. Saçınızı diğer ısıtıcılardan uzak tutun. Du sayede saçınızın daha fazla zarar görmesini engellemiş olursunuz.
 • Saçınızı çok sıcak su ile yıkamayın. Sıcak su saçlarda kırılmalara neden olur.
 • Saçınızın hacmini arttıracak ve saçı kuvvetlendirecek doğal yağlar kullanın. Örneğin şampuanınızın içerisine çam terebentini damlatın. Peki doğum sonrası saç dökülmesi nasıl önlenir?

Doğum sonrası saç dökülmesi nasıl önlenir?

Doğum sonrası saç dökülmesi nasıl önlenir
Doğum sonrası saç dökülmesi nasıl önlenir

İşte sağlıklı saç büyümesini teşvik etmeye yardımcı olabilecek, saçlarınızın dökülmesini önleyecek ip uçları.

Besin eksikliğinin giderilmesi:

Düşük östrojen seviyesinin yanı sıra, saç dökülmesinin diğer bir nedeni de vücudunuzdaki yeterli besin eksikliği olabilir. Düşük seviyede çinko, demir, esansiyel yağ asitleri, selenyum ve D vitamini saç dökülmesine neden olabilir.

Doktorunuza danıştıktan sonra besin takviyesi alın. Ayrıca C ve B vitaminleri bakımından zengin besinler, bezelye, baklagiller, portakal, yeşil yapraklı sebzeler, maya, lor, lahana, ayran, kepekli tahıllar, fındık ve soya gibi demir ve çinko içeren besinler tüketin.

Çemen otu tohumu:

Saçların sağlıklı büyümesini sağlar ve saç dökülmesini önler. Ayrıca saçları güçlendirir ve yumuşatırlar. Çemen otu tohumlarını suya batırın ve gece boyunca bekletin. Ertesi gün, suyu süzün, tohumları yapıştırıp saç derisine ve saç uçlarına uygulayın. 30 dakika kurumasını bekleyin. Saçınızı durulamak için süzülmüş suyu kullanın ve ardından normal suyla yıkayın. Bunu haftada iki kez yapın.

Yumurta akı:

Bir yumurta beyazı, bal (1 çorba kaşığı) ve zeytinyağı (1 çorba kaşığı) saç büyümesini artırabilir. Bu paketi uyguladıktan sonra, 30 dakika boyunca saçınızda bırakın ve ılık suyla durulayın. Bal, saça bakım yapılmasında yardımcı olur, yumurta yeni saç oluşumunu arttırır ve zeytinyağı saça güç ve parlaklık katar.

Lor: Mükemmel bir doğal saç kremidir ve saç dökülmesini önleyebilir. Saçın kalitesini artırmaya yardımcı olur. Saç derisine lor uygulayın ve 10 dakika bekletin. Daha sonra saçınızı ılık su ile durulayın.

Hint Bektaşi üzümü:

Yüz yıllardır saç besleyici özellikleri ile bilinir. Diyetinize ekleyebilir veya baş masajı için kullanabilirsiniz.

Masaj:

Kafa derisindeki kan dolaşımının artması saç büyümesini artırabilir. Bunun için saç derinize 5-10 dakika yağla (hindistancevizi, badem vb.) Masaj yapmanız yeterlidir. Mahabhringraj veya biberiye gibi ilaçlı yağlarla masaj yapmak daha iyi sonuçlar verir. Biberiye yağı saç köklerine uygun oksijen beslemesini kolaylaştırır.

Keten tohumu ve kuru meyveler:

Bu yiyecekleri düzenli beslenmenize dahil etmek, sağlıklı saçların uzamasına yardımcı olabilir. Keten tohumu ve kuru meyveler, omega-3 yağ içermektedir.

Sahte papatya (bhringraj) :

Bu bitki saça sağladığı faydalar ile bilinir. Saçın büyümesini teşvik edebilir ve doğal rengini geri kazanabilir. Taze bhringraj yapraklarından hamur yapın ve saç derisine uygulayın.

Hint yağı:

Saç büyümesini teşvik eden, saç dökülmesini önleyen ve nemlendirici işlevi gören omega-9 yağ asitleri (ricinoleik asit) bakımından zengindir. Sıcak badem veya Hindistan cevizi yağı ile karıştırın ve bu karışımla saç derinize hafifçe masaj yapın.

Biotin takviyesi:

H vitamini olarak da adlandırılan Biotin, keratin olarak adlandırılan saç proteininin sentezinde yardımcı olur. Bu vitamin eksikliği saç dökülmesine ve kırılmaya neden olabilir. B kompleksi vitamin takviyesi şampuan veya biotin ile zenginleştirilmiş saç kremi kullanmak saç dökülmesini azaltmada yardımcı olabilir.

Aloe vera:

Saç büyümesini destekleyen vitamin ve mineraller bakımından zengindir. Ayrıca sağlıklı saç köklerinin büyümesini teşvik etmek için kafa derisindeki kan dolaşımını artırır, pH dengesini korur ve saç derisini nemlendirir. Saç derinize aloe vera jeli sürün ve yıkamadan önce yarım saat bekletin. Aloa vera jelini saçınıza haftada 3 sefer uygulayın.

Bu doğal kaynakları düzenli olarak uygulayarak saç dökülmesi probleminden kurtulabilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.