Biz Biliyoz

İyi Lider Nasıl Olmalı?

  • 08 Kasım 2018
  • 101 kez görüntülendi.
İyi Lider Nasıl Olmalı?

Liderlik günümüzde çok önemli bir vasıftır. Liderler olmazsa bir çok iş yürümez ve bir çok işletme yürütülemez. Her şey yarıda kalır, bulunan ortama kaos hakim olur ve olumsuzluklar meydana gelir.

İyi lider özellikleri açısından fark yaratabilen vasıflara sahiptir. Gerek bilgisi, gerek tecrübesi, gerekse astlarına karşı verebildiği moral ve motivasyon ile bu farkı açığa koyabilmeli.

Bir çok kişi lider olma özelliklerine sahip değilse de geri kalanların büyük bir bölümü de liderlikle gelen sorumlulukları almaktan çekiniyor. Eğer Aile üyelerinizle, yakın çevrenizle, sevdiklerinizle, iş yerinde ve iş arkadaşlarınızla veya herhangi bir yabancı ile yaşayabileceğiniz her hangi bir meseleyi , bir sorunu veya bir gerginliği nasıl çözebileceğini bilmiyor, bir konuda hızlı karar alamıyor, iş ve akış konusunda belirli stratejileri ortaya koyup hayata geçiremiyorsanız kendinizi hiç yormayın. Etkili liderlik özelliklerine sahip değilsiniz. Peki etkili liderin özelliklerine sahip olabilmek için hangi özelliklerinizi geliştirmelisiniz.

1- Etkili bir lider cesaretlendirir, cesaret kırmaz.

Üstlerinizin size nasıl davranması sizin daha iyi bir performans ve keyifle çalışmanızı sağlar. Size yapacağı sert eleştiriler mi. yoksa yaptığınız işte başarılı olduğunuzu gösteren cesaret timsali sözler mi? Etkili lider olmak karınızdakini sert bir diller eleştirmek veya kendinizi onlardan üstün görmek anlamına gelmez. Aksine karşınızdaki ile bir takım olduğunuzu hissettirerek onu motive etmekten geçer. Yanlış giden bir durumu yermek yerine doğru başardığı şeyleri överek kişiyi kazanabilirsiniz. Unutmayın iyi bir lider olabilmek için önce bir takıma ihtiyacınız var. Takımınız yoksa siz zaten yoksunuz.

2- Lider demek örnek demek.

İyi bir lider sözünün arkasında durarak azından çıkan vaatleri yerine getirebilen, dürüst ve empati yeteneğine sahip kişidir. Eğer izlediğiniz yolda karşınızdakilerin sizi örnek alamayacağı gibi dikenler varsa, eğer güvenilmez bir kişilikseniz karşınızdakilerin ne sizi dinlemesini nede yolunuzdan gitmesini bekleyemezsiniz.

3- İyi bir lider paylaşmaktan korkmaz.

Lider olabilmenin özellikleri içerisinde paylaşmak vardır. İyi bir lider bildiklerini, izlediği yolu, kafasında bulunan stratejileri, tecrübelerini, hangi soruna nasıl çözümler getirebileceğini paylaşmaktan korkmaz. Bütün bildiklerini takımına, kendi gibi düşünebilmesi ve takımının daha etkin hareket edebilmesi için paylaşır.

4- İyi lider gittiği yoldan götürür.

Liderlik bulaşıcı bir hastalık gibidir. Altınızda çalışan kişilerin bir bölümü, bir gün sizin yerinizde olabilmeyi hayal eder. Önemli olan doğru şekilde, doğru duruş ve bakış açısı ile ilham kaynağı olabilmektir.

5- Pes etmeyen lider iyi liderdir.

Başarısızlık her zaman vardır. Bu doğanın kanunudur. Her an her şeyde başarılı olamazsınız. Gerek sizin iradenizle gerek dış güçlerin etkisi ile aşamadığınız sorunlar olacaktır. İyi lider asla pes etmez. Mücadeleyi sever. Mücadeleden kaçınmaz sonunda mutla keyifle kahvesini yudumlar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ