Biz Biliyoz

Romantik Aşk Temalı 20 Kitap Önerisi

  • 17 Aralık 2020
  • 133 kez görüntülendi.
Romantik Aşk Temalı 20 Kitap Önerisi

Aşk romanı sevenler gelsin. Sizler için Romantik roman önerisi hazırladık. En güzel aşk romanları, 20 tane en güzel duygusal roman tavsiyemize göz atmanızı isteriz.

 

1.) ADA – Elin Hilderbrand

 

Elin Hilderbrand’ın yazmış olduğu bu kitap arkasında yazdığı gibi ” yazın sıcağında serinletirken, kışın soğuğunda içinizi ısıtacak. Kitap sürükleyici ve akıcı ve bir o kadar da birden fazla duyguları size yaşatıyor.

Aslında kadınların ortak sorunları ve hayatın onlara sunduğu zorlukları Elin Hilderbrand çok güzel bir şekilde anlatmış bu duyguları. Kitabı okurken hiç şüpheniz olmasın hayatlarınızdan izler bulacaksınız.

 

2.) Senden Önce Ben – Jojo Moyes

 

Kitabın başından itibaren mutlu sonla bitmesini istediğim, okuduğum en harika aşk romanı.

İnsanı alıp götüren, farklı düşüncelere iten, daha önce hissetmediği duyguları yeni yeni fark ettiren kısacası insanın hayata olan bakış açısını değiştirebilen muazzam bir kitap. Kitabı okurken sürekli Lou’nun Will’in kararını değiştireceği duygusuyla okudum ve hatta evlenebileceklerini bile düşündüm.

Bir zaman sonra umudun yok olduğunu sansak da umudun her zaman yanımızda olduğunu bu kitapta anlıyor insan. kitabı okurken çok ağladım evet ama kitabın son bölümünde yüzümde bir tebessümden başka bir şey yoktu. Jojo Moyes bunu başarabilen nadir kişilerden; teşekkürler Jojo Moyes.

İyi ki almışım iyi ki okumuşum. Ve eminim ki bir kaç gün etkisinden çıkamayacağım. Okumayan varsa aranızda kesinlikle okuyun. İnanın bana size katacağı bir şey muhakkak vardır.

 

3.) Kocan Kadar Konuş – Şebnem Burcuoğlu

Daha önceden belirttiğim gibi bir çırpıda okunası bir kitap. Zaten sayfa sayısının az olması nedeniyle(220 sayfa) bir oturuşta bitirebileceğiniz yüzünüzde gülümseme oluşturan ve soru işaretleri oluşturan bir kitap.

Kitabı okurken bazı yerlerde çok fazla tesadüf oluyor bu da acaba yazarken artık kitap bitsin diye baştan savma yazılmış mı diye düşünüyorsunuz. Kitap içeriği sade ve basit yani sizi zorlayacak birşey bulunmuyor. Kişiden kişiye değişir fakat ben kitabı çok beğenmedim, fazla basitlik ve günlük olayları içeriyor yani kimisini saran kimisini sarmayan bir kitap olduğunu düşünüyorum.

 

4.) Senden Sonra Ben – Jojo Moyes

Senden Önce Ben kitabını bitirdikten hemen sonra okuma fırsatım oldu, senden önce ben kitabına hayran kalmış ve sonlarında gözyaşlarımı tutamamış biri olarak heyecanla okumaya başladım maalesef aynı duygu ve hissiyatı bu kitapta bulamadım.

Lounun Willi bu kadar kolay unutacağını ummazdım, sadece kotu sonu toparlamak için yazılmış olmalı ,her şey yerinde bırakılmalıydı devam etmesi okuyanları hayal kırıklığına uğrattı.Sadece Louisaya değil Louisa ve Will e hayran kalmıştım Willin öldüğü yerde kitap benim için bitmişti

Sonuç olarak ; Jojo Moyes ikinci kitabıyla kaş yapacağım derken göz çıkardı.

yanmakmış güle Ömürler geçiyor, ağlaya güle, Yolcuyuz cümlemiz, hep o meçhul İçelim a dostlar, sermest olalım İçelim a dostlar, neşe dolalım.”

 

5.) Yüreğim Seni Çok Sevdi – Canan Tan

 

Yüreğinizi ısıtacak sıcacık bir aşk romanı oldukça duygusal bir kitap ..

Sevdiğin müddetçe ve sevebildiğin kadar sevdiğine her şeyini verdiğin müddetçe ve verebildiğin kadar gençsin. Diye Nazım Hikmetin satırlarıyla başlıyor kitap. Bir adın kalmalı geriye bir de o kahreden gurbet.Beni affet kaybetmek için çok erken sevmek içinse çok geç diye de bitiyor.Severek ve çoğu yerde gözyaşlarımı tutamayarak okuduğum bir kitap.. Güzel bir aşk hikâyesi. Azimli bir kızın nerelere geldiği ve doğru olan uğruna verdiği uğraşı ve aşkı. Aslının hikayesi, bir çok insanın içinde kendinden bir şeyler bularak,severek okuyacağı bir roman

 

6.) Bir Gün – David Nicholls (2009)

 

Kitap aşkı değişik bir bakış açısıyla, farklı pencerelerden anlatmış.

Diğer sıkıcı duygusal aşk hikayelerinden çok daha farklı bir dille anlatılmış. Karakterleri ve değer yargıları birbirlerinden tamamen farklı iki insanın yollarının kesişimi, ve aşkları. Elimden bırakamadım. Eğer filmi izlemediyseniz, önce kitabı okuyun, sonra izleyin. Çünkü filmde çoğu şeyi atlamışlar, ama kitabı okurken büyülenecek ve sonunda gerçekten çok hüzünleneceksiniz. Çok gerçekçi ve dokunaklı.

 

7.) 4N1K – Büşra Yılmaz (2015)

 

Hem güldürüp hem ağlatan, gençlik lise yıllarını hatırlamak isteyenler için gerçekten de güzel bir kitap. Hikayesi diğer kitaplara göre farklı, fakat bazı yerleri eğlenceli olmasına karşı bazı yerleri ise sıkıcı gelebilir diye düşünüyorum şahsen ben bazı yerlerinde sıkılmıştım.

Kitabın akışı güzel akıcı, sizi sürüklüyor ve güzel bir dostluk hikayesi de barındırıyor içinde. En azından bir kere okunası bir kitap, sizlere tavsiye ediyorum.

 

8.) En Son Yürekler Ölür  – Canan Tan (2012)

 

Aşkla harmanlanmış ve organ nakline dikkat çeken çarpıcı bir kitap.

kelimelerle anlatılmayacak tam bir mükemmelinde üzerinde sanat eseri.bir kitap insanı bu kadar yürekten vurabilir okumaya başladığınız ilk andan itibaren yaşanan öykünün bir parçası gibi hissedeceksiniz kendinizi .organ naklinin bu yönlü olacağını bu kadar önem taşıdığını bu kitapla beraber anladım..hayata tam anlamıyla bakış acınızı değiştirecek bu eseri 7 den 70 e herkesin okumasını tavsiye ederim..

kısacık olan yaşamımıza dönüp tekrar baktırıyor.Ertelediğimiz şeyleri yaşayamadan ruh eşimizi kaybetmek..planı bozan sen değilsin o da değil ..sadece kader..hayatı ertelemek neleri kaçırtıyor.

 

9.) Aşk – Elif Şafak

 

Kitap edebi olarak da kurgusal olarak da başarılı.

Elif Şafak kendini kanıtlamış bir yazar. Aşkta Kelimelere yön verişi, Her bölümde B harfiyle başlayıp okuyucuya “Bişnev” Dinle! Demesi ayrı bir güzellik.

Aşk” hakkında, “İlahî Aşk” hakkında yazılmış çok iyi bir kitap. Mevlanayı, Onun yaşadığı devri, Şems-i Tebriziyi, önyargıları, insanın kendi beyninde oluşturduğu “putlar”ı, önyargıları anlamak için mutlaka okunması gereken bir kitap derim. birçok insanı mevlana-şemsle buluşturuyor ve onlar hakkında bilmemiz gereken birçok şeyi kurgusal yoldan,insanları sıkmadan akıcı bir dille anlatıyor.Diğer yandan da başka bir kahramanın hayatının nasıl değişebileceğini gözler önüne seriyor,okumak isteyenlere tavsiye ederim.

 

10.) Yeşil Deniz Kabuğu – Sarah Jio

 

Sarah Jiodan 312 sayfalık romantik bir kitapla karşınızdayım. Kitabın anlatımına bakacak olursak basit,sade,akıcı ve etkileyici. Sarah Jio’yu kitaplarını okudukça daha çok seviyorsunuz başka kitaplarını okumak istiyorsunuz gerçekten kitaplarının garip bir enerjisi var. Kitabı okurken sonlarına doğru geldiğinde sırf bitmesin diye okumadığınız oluyor. Sürükleyici ve etkileyici anlatımı sayesinde kendinizden alamıyorsunuz.

Sarah Jio’nun en akıcı kitaplarından biri olduğunu düşünüyorum ayrıca okurken merak uyandırması da güzel bir özellik bence. Kitap su gibi akıp gidiyor yukarıda belirttiğim gibi okurken bi geçmişe gidiyorsunuz bi geleceğe gidiyorsunuz yani sürekli bir akıcılık var.

 

11.) Bana ikimizi anlat – Ahmet Batman

 

Ahmet Batmanın Bana ikimizi anlat kitabı gerçekten ustalık eseri olmuş, kitabı çok beğendim. Gerçekten sizi çok farklı bir kitap bekliyor. 184 sayfa olması sayesinde bir oturuşta bitirebileceğiniz bir kitap. Sürekli akıyor hiç duraksama yok, olayı içinde yaşıyorsunuz.

Bu kitap sizi duygularınızla karşı karşıya bırakıyor. Kendimi buldum. Kitabı okurken Ahmet Batman farkını size yansıtıyor. Bir oturuşta okuyup bitirebilecek bir kitap başladığınız gibi sizi öyle bir içine alıyor ki ne ara bitiriyorsunuz ne ara bu kadar sayfa okuyorsunuz tamamen şaşırıyorsunuz.

 

12.) Lâ: Sonsuzluk Hecesi – Nazan Bekiroğlu

 

Nazan Bekiroğlu’ndan her kelimesinde her satırında düşündüren bol bol ağlatan enfes bir kitaba hazır olun. Şöyle bir önerim var sizlere okurken kitabın keyfini sürün, yavaş yavaş tane tane içinize geçe geçe okuyun ki tadını çıkarın. Bu kitabı okuduktan sonra uzun süre belki başka kitap okuyamayabilirsiniz o derece etkili bir kitap.

Kitabın üslupu olsun akıcılığı olsun kurgusu olsun kendisine bağlayan cinsten, belki de bazı sorunlarınızın veya sorularınızın cevabı bu kitapta saklı… Bu nasıl bir dil nasıl bir kurgu Nazan Bekiroğlu ellerine kollarına sağlık.

 

13.) Aynı Yıldızın Altında – John Green

 

Kanserle savaşan iki gencin hikayesini anlatıyor kitap genel olarak, bazen başımıza gelen kötü olaylar güzel şeylere de vesile olabiliyor. Çekilen acılar son bulmuyor sadece zamanla atlattığı düşünülse de hep bir sızı kalıyor kitap bunu çok güzel anlatmış ve dünyaya iz bırakma çabası beni çok duygulandırdı, okurken hatta her satırında sağlığım için şükrettiğim bir kitaptı, sevgili ciğerlerim,sizi artık daha çok seviyorum..özellikle 2.bölümünden sonra (ki benim için kitap 2 bölümdü Amsterdam öncesi ve sonrası ) içim parçalanarak,ağlaya ağlaya okudum… en etkileyici tarafı,bu hastalığı gençler üzerinden anlatmasıydı…onların umutları,olmasını istedikleri ama asla sahip olamayacakları…cümleleri,kanser üzerine verilen teknik bilgiler,hastaların iç dünyaları…okunması gerektiğine inanıyorum,hatta ısrar ediyorum… “Kanserimi suçlayamam,o da hayatta kalmak istiyor,ben de…” başka söze gerek yok…bugün hayatımın en güzel günü olmalı,yarın ne olacağına dair hatta nefes alacağıma dair bir garantim yok..

 

14.) Sputnik Sevgilim – Haruki Murakami

 

1949 yılında doğan Haruki Murakami’den 224 sayfalık muhteşem bir aşk romanı. Okuması gayet keyifli olan bu kitabın şöyle bir özelliği var, eğer uzakdoğu romanlarını hiç okumadıysanız biraz garipseme durumunuz olabilir. Kitap sürekli akıcı ve sizi yormayan cinsten, yani seve seve okuyorsunuz kitabı. Ben okurken sıkılmadım açıkçası okuyanları da sıkacağını düşünmüyorum.

Aslında bu kitap benim uzakdoğu romanı olarak okuduğum ilk kitap. Gerçekten de ilgi çekici romanlar kitaplar var. Başladığınız zaman hemen bitirebileceğiniz bir kitap ki zaten 224 sayfa. Gerçekten büyüleyici bir kurgu ve kitap.

 

15.) Seni Yine Severdim – Didem Moralıoğlu

 

Doludizgin bir aşk hikayesini anlatan bir kitap.Duygusal dengesi yerinden oynamış bütün kadınlara kanadı kırık ilişkilere ithaf edilen “Seni Yine Severdim”, heyecanın hiç düşmediği, romantizmin ve sürprizlerin devam ettiği akıcı bir kitap.Her sayfada duygudan duyguya sürekleyen elinizden bırakmaya kıyamayacağınız okuyan açısından ilginç bir kitap deneyimidir.

 

16.) Eylül – Mehmet Rauf

Yasak aşkın anlatıldığı aynı zamanda edebiyatımızın ilk psikolojik romanıdır.Duygusal boyutta yaşanan saflığını koruyan bedensel boyuta taşınarak kirletilmeyen güçlü bir aşktır. Aşklarını bu dünyada yaşama imkanı bulamayan Necib ile Suad, romanın sonunda yanarak can verirler. Bir anlamda, aşklarını öldükten sonra başka bir âlemde yaşayacaklardır.Kitabı okurken, eski İstanbul’u o dönemin kıyafetlerine, yalılarda hüküm süren aile hayatının tüm ayrıntılarına ve en önemlisi de samimi ve sıcak duygulara tanık oluyorsunuz.psikolojik bir roman olduğu için , ruhsal çözümlemelerde çok başarılı bir çalışma sergilemiştir. İnsanların ruh hallerini çok iyi bir şekilde okuyucuya aktarmaktadır.

 

17.) Aşk olsun  –  Fulsen Türker

 

Gitmek isteyenler, kalmak için diretenler, gitmeyi başarmışken geri dönmenin yolunu arayanların oturduğu kalabalık bir şölen sofrasında göçü ve tersine göçü iç içe anlatıyor.Hayatta her şeyi aşka benzetebileceğimiz içten samimi sürükleyici bir kitapla daha karşı karşiya gelmiş bulunmaktayız devamını sayfaları çevirerek devam edebilirsiniz…

 

18.) Kelebek Adası  – Sarah Jio

 

Fatma Zeynep Öztürk’ün çevirmiş olduğu ve Sarah Jio’nun yazmış olduğu Kelebek adası kitabı 288 sayfadan oluşuyor. Açıkçası kitabın edebi bir özelliği olmasa da hatta ve hatta aşırı kurgu ve olağanüstü olaylar içermesine rağmen oldukça keyif verici bir kitap. Başladığınız zaman bırakamayacağınız ve bağımlılık etkisi olan bu kitabı tek nefeste bitirebilirsiniz.

Kitabın akıcılığı olsun, kurgusu olsun ve sade dili olsun muhteşem bir anlatım özelliğine sahip. Gerçekleşmesi imkansız olan olayları gerçekmiş gibi sizde yaşıyorsunuz. Daha önce Sarah Jio kitaplarını okumadıysanız bu kitabı okumaya başlayarak tadını alabilirsiniz.

 

19.) Mart Meneşekleri – Sarah Jio

 

2012 yılında Sarah Jio tarafından yazılmış olan Mart Menekşeleri çok güzel bir kurguya sahiptir ve baya akıcı anlatımla yazılmış. Kitabı elinize aldığınızda baştan sona heyecanla okuyacağınız ve bir an olsun elinizden düşürmek istemeyeceğiniz bir hal yaratıyor. Kitapta edebi unsurlar arayacaksanız size göre değil fakat tam kalbinize dokunan türden bir yapıya sahip.

 

20.) Rüyalar Gerçek oldu – Müjde Aklanoğlu

 

Sevdiğini korumaya çalışan bir adam oyunlar gerçeğe, rüyalar masala dönüşerek başlayan bir serüven. Diğer yandan sevdiği adam ve onu seven adam arasında kalan Rüya…

Tesadüfen karşılaşan iki gencin aşk ve macera dolu kendilerini temize çıkarabilme hikayeleri.Rüya ve şahinin doludizgin hikayesi hayatınızın bir parçası olacak.Karadeniz şivesi ve Karadenizlilere özgü sözcükler kitapta bol bol kullanılmış.Bu da kitaba ayrı bir tatlılık katmış,kitabı epey keyifli hale getirmiş. Hikaye konusunda çok bir şey anlatmak istemiyorum.

Tüm bu soruların cevapları ve daha fazlası kitapta sizi bekliyor…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ