Take a fresh look at your lifestyle.

Kolajen nedir? Ne işe yarar?

0 1

Kolajen bir proteyin türüdür. İnsan vücudunun estetikliği ve canlılığı korumak ve güçlendirmek görevini üstlenir. Özellikle cilt ve güzellik bakımına özen gösteren kişiler için büyük önem taşıyan Kolajen bazı doğal besinler içerisinde de bulunmaktadır.

Kolajen nedir? İnsan sağlığı açısından faydaları nelerdir? Kolajen hangi besinlerde bulunur? Kolajen ile ilgili tüm sorularınızın cevapları burada.

biliyoz.com ekibi olarak Kolajen ile ilgili tüm detayları sizler için araştırdık. İşte Kolajen ile ilgili bilinmesi gerekenler.

Kolajen Nedir?

Kolajen için insan vücudundaki kas ve kemik yapısını birbirine bağlayan bir tür yapıştırıcı denebilir. Vücut kendi içerisinde Kolajen üretimini sağlamakla birlikte dışarıdan da bazı gıdalar ile Kolajen almak mümkündür. Yaş ve sağlığa bağlı olarak vücudun ürettiği Kolajen seviyesi zaman içerisinde azalarak kas ve kemik hastalıklarının artmasına sebep olur. Vücuttaki Kolajen üretiminin azalması aynı zamanda kırışıklıkların artmasına, göz altında kararmalara, deride sarkma, gözeneklerin kapanmasına ve cildin yaşlanmasına sebep olur. Vücudun ürettiği Kolajen seviyesini arttırmak kolay olmasa bile Kolajen eksikliğini gidermenin ve kolajen üretimini arttırmanın doğal yolları bulunmaktadır. İşte Kolajen seviyesini yükselten besinler.

Kolajen hangi besinlerde bulunur?

Yeşil yapraklı sebzeler: Vücuttaki kolajen seviyesini arttırmanın en kolay kollarından biri yeşil yapraklı sebzelerden geçmektedir. Özellikle ıspanak, lahana ve roka kolajen üretimini arttırmak için en güçlü sebzeler arasında yer almaktadır.

Ispanak: Çocukluğumuzdan beri Temel Reis gibi kuvvetli olmamız yolunda ıspanak yememizi öneren büyüklerimiz aslında hiç te yanlış değilmişler. Demir ve çinko açısından güçlü bir besin maddesi olan ıspanak vücuttaki kolajen yapısının kuvvetlenmesine de yardımcıdır.

A vitamini içeren besinler: Havuç, haşlanmış patates ve kavun gibi besinler zengin A vitamini kaynağı olmakla birlikte vücuda kolajen desteği sağlayan en önemli besin maddelerindendir.

Isırgan otu: Vücut için bir çok faydası olan adeta her derde deva diyeceğimiz gıda besin maddelerinden biride ısırgan otudur. Isırgan otu en güçlü doğal kolajen kaynaklarından biridir. Ciltteki kırışıklıkları gideren ısırgan otu aynı zamanda bağ dokunun kuvvetlenmesi açısından büyük önem taşır.

Ada çayı: Kan dolaşımının düzenlenmesi açısından kuvvetli bir besin maddesi olan ada çayı aynı zamanda vücudun kolajen üretiminin arttırmasına yardımcıdır

Soya ürünleri: Soya, Soya fasulyesi ve soya sütü ve içerisine soya girmiş tüm besin maddeleri kolajen üretimini güçlendirmeye yardımcı besin maddeleridir.

Sülfür içeren besinler: Salatalık, kereviz, yeşil ve siyah zeytin içeriğinde bulunan sülfür cildin zamana karşı etkilerini azaltarak yaşlanmayı geciktiren besin maddeleri arasındadır.

Üzüm çekirdeği: Acı bir tadı olsa da en kuvvetli kolajen ve antioksidan kaynağıdır.

Üzüm çekirdekleri her ne kadar ağızda acı bir tat bıraksa da aslında çok iyi bir antioksidan ve kolajen kaynağıdır. Bir diğer faydası ise kan damarlarının genişlemesini sağladığı için kırışık oluşumunu engeller.

Vücuttaki Kolajen seviyesini arttırmak eklem, deri, tendon, tırnak, saç, kemik ve bağ dokusunun güçlenmesine sebep olmaktadır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.